Danas svako domaćinstvo ima barem jedan automobil. Napredne tehnologije vozila sve češće koristi pamete ključeve i sistem bez ključa (Keyless), što omogućava vozačima da otključaju, zaključaju i pokrenu automobil bez potrebe za fizičkim korišćenjem ključa. Dovoljno je da se vlasnik vozila nalazi u blizini automobila kako bi funkcije radile automatski, što donosi značajnu praktičnost. Međutim, ova pogodnost nosi i određene sigurnosne rizike koji su poznati već više od 15 godina. Uprkos tehnološkom napretku, krađa vozila sa ovim sistemima i dalje predstavlja ozbiljan problem.

Problem sigurnosti kod Keyless sistema

Jedan od glavnih rizika vezanih za ove sisteme jeste njihova ranjivost na krađu vozila putem tehnoloških manipulacija. Organizacija ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club), koja se bavi testiranjem i ocjenjivanjem sigurnosti automobila, kroz svoje testove je dokazala da se većina vozila s radio-sistemima poput Keyless, Keyless Go ili Keyless Entry može relativno lako ukrasti. Ova ranjivost postoji i danas, unatoč napretku u automobilskoj industriji i implementaciji različitih sigurnosnih mehanizama.

Naime, kriminalci koriste tehniku produženja signala koja omogućava da vozilo otkrije ključ koji je daleko od automobila, obično unutar kuće. Ova tehnika posebno je opasna za vlasnike automobila koji svoje vozilo parkiraju ispred kuće, jer se signal ključa može “produžiti” iz unutrašnjosti doma do automobila. Na taj način lopovi mogu neovlašćeno otključati i pokrenuti vozilo bez fizičkog prisustva ključa u blizini automobila.

Zaštita od krađe: UVB čipovi i senzori pokreta

S obzirom na ovakve sigurnosne prijetnje, proizvođači automobila su razvili različite mjere zaštite. Jedna od najefikasnijih tehnologija je ugradnja UVB čipova u pametne ključeve. Ovi čipovi su dizajnirani tako da automatski onemogućuju produženje radio signala ključa. Na taj način lopovi ne mogu koristiti tehniku produženja signala kako bi prevarili automobil i otključali ga.

Još jedna mjera zaštite je ugradnja senzora pokreta u ključeve. Ovi senzori rade na principu prepoznavanja kretanja ključa. Kada ključ miruje, signal se isključuje, čime se smanjuje mogućnost zloupotrebe signala. Međutim, iako su senzori pokreta efikasni u zaštiti, nisu savršeni. Jedan od nedostataka ove tehnologije jeste to što ključ nakon određenog vremena mirovanja prestaje da emituje signal, pa je potrebno nekoliko minuta nakon pokreta da bi se signal ponovo aktivirao. Ovo može biti nepraktično u svakodnevnoj upotrebi, pogotovo u hitnim situacijama.

Mogućnost isključivanja Keyless funkcije

Postoje i vlasnici automobila koji ne žele koristiti funkciju Keyless sistema zbog potencijalnih sigurnosnih rizika. Za one koji su zabrinuti, postoji opcija isključivanja daljinskog upravljača. To se obično može uraditi na dva načina, u zavisnosti od modela automobila. Prvi način je dvostruki pritisak na dugme za zaključavanje, što deaktivira funkciju, dok drugi način uključuje dugo držanje dugmeta dok se sistem ne isključi.

Za vlasnike vozila koji nemaju mogućnost isključivanja ove funkcije putem daljinskog upravljača, postoji alternativno rješenje — mehaničari mogu trajno onemogućiti ovu funkciju. Iako ovo pruža dodatnu sigurnost, važno je napomenuti da se nakon isključivanja ova funkcija više ne može koristiti, što nekim vlasnicima može biti nepraktično.

Zaključak

Keyless sistemi u modernim automobilima pružaju visok nivo udobnosti i praktičnosti, ali istovremeno donose i nove sigurnosne rizike. Iako su razvijene mjere zaštite poput UVB čipova i senzora pokreta, oni ne garantuju stopostotnu sigurnost. Vlasnici automobila trebali bi biti svjesni ovih potencijalnih opasnosti i razmisliti o dodatnim mjerama zaštite, poput isključivanja Keyless sistema ili parkiranja vozila na sigurnijim lokacijama. Na kraju, iako tehnologija ubrzano napreduje, ostaje izazov osigurati optimalan balans između udobnosti i sigurnosti.

Preporučujemo