Za mnoge ljude on je puno vise od kućnog ljubimca – on je član obitelji, prijatelj i vjerni pratilac upitanju je pas. Iako ne koriste riječi, psi imaju vrlo razvijen sustav komunikacije kojim nam svakodnevno šalju poruke. Najčćešći oblik komunikacije je lajanje, koje većina vlasnika lako prepoznaje i tumači. Međutim, postoje i suptilniji načini izražavanja, poput dodirivanja šapom.

  • Što znači kada vas pas dodirne šapom

Veterinarka Sarah Wooten objašnjava da je dodirivanje šapom jednostavan oblik komunikacije koji mnogi psi koriste jer su naučeni da takvo ponašanje donosi pozitivne reakcije vlasnika. Kada pas stavi šapu na vas, često će to biti popraćeno mahanjem repa, opuštenim izrazom lica i vedrim stavom. Na taj način pas pokazuje zadovoljstvo i traži dodatnu pažnju.

Posebno će to činiti tijekom maženja. Ako ste ga počeli maziti i zatim prestanete, pas vam može dodirnuti ruku šapom kao znak da želi da nastavite. Ovaj oblik komunikacije vrlo je čest i ukazuje na to da pas uživa u vašoj blizini te da mu vaše društvo i pažnja odgovaraju.

  • Pas prepoznaje vaše emocije

Psi su nevjerojatno osjetljivi na emocije svojih vlasnika. Ako primijete da ste tužni, napeti ili potišteni, mnogi će reagirati dodirom šapom. Ovim gestom kao da vam žele poručiti da niste sami i da je sve u redu. Dodir može djelovati kao utjeha, svojevrsna emocionalna podrška kojom vas pokušavaju razveseliti ili vam jednostavno pokazati da su uz vas.

Veterinarka Wooten istaknula je da takvo ponašanje nije slučajno. Psi su, kroz svakodnevno življenje uz ljude, naučili prepoznavati suptilne promjene u našem ponašanju, tonu glasa i govoru tijela. Kada nas vide zabrinute ili tužne, njihov instinkt im nalaže da pokušaju intervenirati na način koji smatraju najprirodnijim – fizičkim kontaktom.

  • Kada dodir šapom može značiti poziv upomoć

Međutim, nije svaki dodir šapom znak zadovoljstva ili želje za igrom. Veterinarka Sara Ocha upozorava da dodirom pas ponekad može signalizirati da se ne osjeća dobro. Ključno je promatrati ostatak njegovog govora tijela kako biste prepoznali razliku.

Ako pas izgleda tjeskobno, povučeno ili pokazuje znakove nelagode, a dodirne vas šapom, može biti da traži utjehu i osjećaj sigurnosti. U takvim slučajevima, pas obično neće tražiti nagradu poput poslastice, već će se nastojati priviti uz vas ili tražiti vašu pažnju na tiši, suptilniji način.

Također, mogu se pojaviti i drugi znakovi poput cviljenja, odbijanja hrane, gubitka energije ili čestog lizanja određenog dijela tijela. Sve su to upozorenja koja ukazuju da bi bilo dobro obratiti se veterinaru kako biste provjerili je li s vašim ljubimcem sve u redu.

  • Kako reagirati kada pas pruži šapu

Na dodir šapom najbolje je reagirati mirno i pozitivno. Ako pas pokazuje veselje, uzvratite mu pažnju – mazite ga, pričajte mu nježno ili mu ponudite igru. Tako ćete ojačati vezu s njim i potaknuti njegovo povjerenje.

U situacijama kada sumnjate da pas dodirom traži utjehu ili pokazuje nelagodu, važno je pristupiti mu s razumijevanjem. Pokažite mu da je siguran, nemojte ga prisiljavati na aktivnosti ako ne želi, i pratite njegovo ponašanje kako biste mogli na vrijeme reagirati ako se situacija pogorša.

Komunikacija sa psom nije uvijek jednostavna, ali uz malo pažnje i strpljenja, možete naučiti čitati njegove poruke i graditi odnos temeljen na povjerenju i razumijevanju.

Preporučujemo