Prema statistici Republici Hrvatskoj, skoro svake godine rak debelog crijeva pogađa više od 4.000 ljudi, a zabrinjavajuće je što se sve više mladih osoba suočava s ovom dijagnozom.

Statistike pokazuju da je rak debelog crijeva češći među muškarcima nego među ženama, ali nažalost, broj oboljelih među ženama također raste. Iako uzrok raka još uvijek nije potpuno jasan, dr. Davorin Radosavljević ističe da postoje faktori koji se povezuju s ovom bolešću.

“Ti faktori su poput posrednih dokaza. Ne možemo tvrditi da crveno meso uzrokuje rak debelog crijeva ili da sjedenje umjesto šetnje direktno dovodi do ove bolesti, ali istraživanja su pokazala da postoji veza između određenih navika i povećanog rizika od obolijevanja”, objašnjava dr. Radosavljević, direktor Klinike za medicinsku onkologiju na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije.

Pravovremeno otkrivanje bolesti ključno je za uspješno liječenje, stoga je važno pratiti simptome i sudjelovati u programima ranog otkrivanja, iako je važno napomenuti da su tumori u početku često asimptomatski.

“Preporučuje se osobama starijim od 50 godina da sudjeluju u programu probira, koji obično započinje testom na skriveno krvarenje u stolici, a tek potom, u slučaju pozitivnog rezultata, slijedi kolonoskopija”, pojašnjava dr. Radosavljević. Također ističe da prisutnost krvi u stolici ne nužno znači prisutnost raka.

Gostujući u Jutarnjem programu, dr. Radosavljević je iznio simptome raka debelog crijeva, uključujući umor, promjene u navikama pražnjenja crijeva, slabost i bolove tijekom pražnjenja.

Zaključno, važno je podići svijest o raku debelog crijeva, promovirati redovita testiranja i poticati zdrave životne navike kako bismo smanjili rizik od ove ozbiljne bolesti i osigurali zdraviju budućnost za sve.

Preporučujemo