Poslastica koja pleni svojom jednostavnošću i ukusom. Lagane, hrskave spolja i savršeno suve iznutra, idealne su za grickanje ili kao dodatak desertima, riječ je o puslicama. Ovaj detaljan recept vodi vas korak po korak kroz proces pripreme, kako biste svaki put dobili savršen rezultat, i uživali u poslastici.

Sastojci za pripremu puslica:

  • Belanca (količina zavisi od vaših potreba, ali obično se koristi 1 belance za početak)
  • 7 dkg šećera po belancu
  • Pola kašičice Cream of Tartar (može se zameniti prstohvatom soli)

Postupak pripreme

1. Priprema belanaca

Za puslice je važno koristiti sveža jaja. Belanca treba da budu odvojena od žumanaca bez trunke masnoće, jer će to uticati na proces mućenja.
Stavite belanca u čistu, suvu posudu. Dodajte prstohvat soli ili pola kašičice Cream of Tartar, što će pomoći u stabilizaciji belanaca i omogućiti im da se bolje umute.

2. Mućenje belanaca

Počnite s mućenjem na nižoj brzini miksera, postepeno povećavajući brzinu. Kada belanca postanu penasta, počnite postepeno dodavati šećer, jednu kašiku po jednu.
Nastavite sa mućenjem dok se ne postigne čvrst i sjajan sneg. Ovo može potrajati nekoliko minuta, ali je važno da se svi kristali šećera rastvore. Da biste testirali da li je sneg spreman, pređite prstima preko smese – ne sme se osećati zrnastost šećera.

3. Oblikovanje puslica

Pripremite pleh tako što ćete ga obložiti papirom za pečenje. Ovo sprečava da se puslice zalepe i olakšava njihovo skidanje nakon pečenja.

Smesu možete oblikovati na dva načina:

  • Špricom – koristite poslastičarski špric za lepše, pravilnije oblike.
  • Kašikom – kašikom vadite smesu i formirajte male gomilice na papiru za pečenje.

Ostavite dovoljno prostora između puslica jer tokom pečenja ne menjaju mnogo oblik, ali je važno da ima dovoljno vazduha između njih.

4. Pečenje puslica

Puslice se ne peku u klasičnom smislu, već se suše na niskoj temperaturi.
Zagrejte rernu na 90°C. Ako koristite rernu bez ventilacije, preporučuje se da vrata rerne lagano odškrinete drvenom varjačom kako bi višak vlage mogao da izađe.
Stavite pleh s puslicama u rernu i ostavite ih da se suše približno jedan sat.

5. Provera i završetak

Nakon jednog sata pažljivo proverite puslice – trebalo bi da su čvrste i hrskave spolja, a iznutra potpuno suve. Ako se unutrašnjost još nije osušila, ostavite ih još 10-15 minuta u rerni.

Kada su gotove, isključite rernu, ali ostavite puslice unutra s odškrinutim vratima dok se potpuno ne ohlade. Ovo sprečava da nagle promene temperature uzrokuju pucanje ili omekšavanje puslica.

Korisni saveti za uspešnu pripremu

Sobna temperatura: Belanca je najbolje koristiti na sobnoj temperaturi, jer se tako lakše umute.

Čistoća posuđa: Posuda za mućenje i mikser moraju biti potpuno čisti, bez tragova masnoće. Čak i mala količina masnoće može omesti proces mućenja.

Dodaci: Puslice možete aromatizovati vanilom, limunovim sokom ili čak dodati nekoliko kapi prehrambene boje za vizuelni efekat.

Čuvanje: Puslice čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi kako biste ih zaštitili od vlage, koja može narušiti njihovu hrskavost.

Puslice su ne samo jednostavne za pravljenje, već i univerzalne. Savršeno idu uz kafu, kao ukras na tortama ili kao deo prazničnih slatkiša. Prateći ovaj recept, dobićete savršene puslice koje će oduševiti i vas i vaše goste.

Preporučujemo