Želite li da sačuvate ukus svežih jagoda tokom cele godine, kompot je odličan način da to postignete. Uz malo truda, dobićete domaći proizvod bez konzervansa, sa prirodnim sastojcima i punim ukusom voća. U nastavku je detaljan recept, uključujući i tehniku rada koja će vam olakšati pripremu, posebno ako pravite veće količine.

Sastojci:

  • 1 kilogram zrelih, neoštećenih jagoda
  • 200 grama kristal šećera
  • 1 kesica limuntusa (limunska kiselina)

Priprema kompota:

Za početak, važno je da jagode budu potpuno zrele, ali čvrste, kako se ne bi raspale tokom kuvanja. Prvo ih operite, uklonite peteljke i pažljivo očistite. Nakon toga, potopite ih u posudu sa vodom u koju ste prethodno rastvorili limuntus. Ova kiselina ne samo da pomaže u očuvanju boje i ukusa, već i delimično dezinfikuje voće.

Nakon što su jagode odstajale u vodi sa limuntusom oko 15–20 minuta, procedite ih i složite u šerpu: jedan red jagoda, jedan red šećera. Nije potrebno mešati – šećer će se sam rastopiti i izvući sok iz jagoda. Pokrijte šerpu poklopcem ili čistom krpom i ostavite da odstoji nekoliko sati, idealno preko noći, na hladnom mestu. Tako ćete dobiti prirodan sok, a jagode će upiti deo šećera i ostati sočne.

Sledećeg dana stavite šerpu na šporet i kuvajte na srednjoj temperaturi. Povremeno mešajte i obavezno skidajte penu koja se stvara na površini – to su nečistoće i višak vazduha koje je potrebno ukloniti da bi kompot bio bistar i dugotrajan. Kada prestane da se stvara pena i masa se zgusne, kompot je gotov. Nemojte ga prekuvati jer će jagode izgubiti oblik.

Kada je kuvanje završeno, ostavite kompot da se ohladi na sledeći način: preko šerpe stavite čistu kuhinjsku krpu koju ste nakvasili hladnom vodom. To će usporiti hlađenje i pomoći da se očuva miris i aroma jagoda.

Nakon hlađenja, sipajte kompot u prethodno sterilisane tegle. Dobro ih zatvorite poklopcima ili ih povežite celofanom i gumicom. Tegle čuvajte na hladnom i tamnom mestu – idealno u ostavi ili podrumu.

Tehnika rada – kako da olakšate pripremu:

Ako pripremate veće količine, najbolje je da obrađujete voće u serijama od po jedan kilogram. To će vam omogućiti bolju organizaciju i uštedeti vreme.

Evo kako da to izvedete efikasno:

Prvi kilogram jagoda potopite u hladnu vodu. Dok stoje, počnite da birate sledeći kilogram – gledajte da budu cele, zdrave, bez oštećenja i mekih delova.

Zatim, prvi kilogram perite pod mlazom hladne vode, šaku po šaku, da biste izbegli gnječenje. Stavite ih u đevđir da se ocede.

Dok se prvi kilogram cedi, potopite drugi kilogram u čistu vodu.

Vratite se na prvi kilogram, odstranite peteljke i stavite u vodu s limuntusom.

Kad završite s prvim, pređite na pranje i čišćenje drugog kilograma, i tako redom.

Na ovaj način radićete sistematično, jagode neće dugo stajati u vodi, što im može izmeniti strukturu, a vi ćete imati čiste, dobro pripremljene plodove spremne za kuvanje. Takođe, ovakva metoda pomaže da se održi kvalitet i svežina tokom celog procesa.

Ovaj domaći kompot od jagoda savršen je za zimu – možete ga jesti samostalno, koristiti za kolače, palačinke, ili služiti uz sladoled. A uz dobru pripremu, zadržaće ukus svežeg voća mesecima.

Preporučujemo