Jedan od najcenjenijih neuropsihologa i dečjih psihijatara u Srbiji Svetomir Bojanin, ostavio je za sobom bogato nasleđe mudrosti i znanja o vaspitavanju dece. Njegov stav prema roditeljstvu bio je revolucionaran, jer je isticao važnost autentičnosti i ljudskosti roditelja, a ne težnju ka savršenstvu.

Njegovi saveti o roditeljstvu su jednostavni, ali duboki: “Nemojte biti najbolji roditelj, budite samo čovek, normalan čovek.” Ova rečenica je sažela njegovu filozofiju – da roditelji treba da ostanu prirodni i da kroz svoj primer uče decu osnovnim vrednostima života.

Upoznaj samoga sebe – osnova roditeljstva

Jedna od ključnih misli Svetomira Bojanina bila je inspirisana starogrčkom filozofijom: “Upoznaj samoga sebe.” Smatrao je da roditelj mora najpre razumeti sopstvene vrline i slabosti kako bi mogao da bude dobar vodič svojoj deci.

Kroz priču o razgovoru između oca i sina, Bojanin je naglašavao važnost otvorene komunikacije, a ne autoritarne discipline. Otac ne gradi svoj autoritet prisilom, već kroz iskren razgovor: “Nije uzeo prut, niti rekao: ‘Ja sam tvoj tata, mene treba da slušaš.’ Pričao je sa njim o životu i vrlinama.”

Ova filozofija poziva roditelje da svojim ponašanjem pokažu deci šta znači biti pošten i dobar čovek. Prema Bojaninu, pošten čovek je onaj koji vraća dugove, koji živi u skladu sa svojim vrednostima i delima, jer samo tako može pronaći sreću.

Kako naučiti dete da radi?

Jedan od praktičnih saveta Svetomira Bojanina bio je u vezi sa učenjem dece odgovornosti kroz svakodnevne aktivnosti. Deca uče oponašanjem, a roditelji su prvi uzori.

Istakao je važnost uključivanja dece u kućne poslove na način koji je prilagođen njihovom uzrastu: “Kada tata popravlja česmu, dete od dve godine može da dodaje alat. Kada mama pere sudove, dete može pokušati da imitira.”

Ova vrsta interakcije ne samo da jača vezu između roditelja i deteta, već i pomaže deci da razviju osećaj korisnosti i samopouzdanja. Bojanin je dodao da je bitno pohvaliti dete za svaki trud, jer kroz te male korake dete uči da je rad vrednost.

Takođe je govorio o tome kako roditelji često greše kada preuzimaju sve obaveze na sebe, umesto da podstaknu decu da učestvuju: “Mama kaže detetu da pospremi igračke, a ono odbije. Ako kaže: ‘Idem ja da pokupim velike igračke, a ti male,’ dete će se odmah pridružiti.”

Uloga majke i oca

Bojanin je bio svestan da su uloge roditelja dinamične i zavise od njihovih ličnosti. Tradicionalni stavovi da majka donosi nežnost, a otac snagu, prema njemu su u savremenom društvu izgubili na značaju.

“Imamo muške majke i nežne očeve,” rekao je. Ipak, naglasio je da je u prvim godinama života majka ključna figura za dete zbog fizičke i emocionalne bliskosti koju dele od rođenja.

Otac, s druge strane, ima važnu ulogu u pružanju sigurnosti majci, jer dete intuitivno oseća stabilnost u porodici. Bojanin je smatrao da dete ima potrebu da se oseća voljeno i da zna da ima svoje mesto u porodici, bez obzira na pol roditelja.

Postavljanje granica i razvoj etike

Jedan od osnovnih principa vaspitanja koje je Bojanin isticao je razvijanje svesti kod deteta o tome šta je dobro, a šta loše. “Važno je da dete zna šta je ružno, a šta je lepo, šta je prijatno, a šta neprijatno,” rekao je, objašnjavajući da se etika i moral razvijaju kroz svakodnevne situacije i interakcije.

Deca kroz imitaciju i logičko mišljenje, koje se formira oko šeste ili sedme godine, počinju da shvataju svet i postavljaju sopstvena pravila ponašanja. Ključna je roditeljska uloga u tome da deci pruže odgovarajuće uzore, jer kako Bojanin kaže: “Uvek je bitno imati muški identifikacioni uzor, da može dete uz njega da se usplete.”

Pravo vreme za sve

Bojanin je upozoravao na opasnosti preteranog davanja i preranog opterećivanja dece obavezama ili očekivanjima. “Deci ne treba davati ništa previše, niti ništa prebrzo. Ništa što ne vole i ne razumeju,” govorio je, ističući važnost prilagođavanja roditeljskog pristupa uzrastu deteta.

Njegov stav prema savremenom obrazovanju bio je kritičan. Smatrao je da su mnogi pedagoški principi zaboravljeni, dok su klasične vrednosti nepravedno zanemarene: “Nije što je novo odmah i dobro. Dobro je ono što je dobro.”

Zaključak

Poruka Svetomira Bojanina roditeljima bila je jednostavna, ali snažna: ostanite ljudi. Kroz prirodnost, iskrenost i poštovanje prema detetu, roditelji mogu stvoriti zdravu i sigurnu sredinu za rast i razvoj. Njegove reči – “Upoznaj samoga sebe” – ostaju temelj na kojem se gradi odnos između roditelja i deteta.

Preporučujemo