Biljka koja se sve češće spominje kad se govori o prirodnim načinima jačanja imuniteta i čišćenja organizma je aronija. Iako dolazi iz Sjeverne Amerike, danas se uzgaja i u mnogim dijelovima Europe, uključujući i naše krajeve. Raste kao grm i daje tamne, gotovo crne plodove koji na prvi zalogaj mogu biti trpki i gorki. No unatoč intenzivnom okusu, riječ je o jednoj od najzdravijih bobica koje postoje. Zbog visoke koncentracije antioksidansa i brojnih korisnih spojeva, aronija je postala pravi hit među ljudima koji žele prirodnim putem očuvati zdravlje i energiju.
-
Antioksidansi i detoksikacija
Ono što aroniju izdvaja među ostalim voćem jest količina antioksidansa koje sadrži. Antioksidansi su tvari koje pomažu tijelu da se obrani od slobodnih radikala – štetnih molekula koje mogu oštetiti stanice, ubrzati starenje i pridonijeti razvoju bolesti poput raka, dijabetesa i srčanih problema. Redovitom konzumacijom aronije moguće je značajno smanjiti oksidativni stres u organizmu.
Osim toga, aronija djeluje kao prirodni detoksifikator. Potiče izlučivanje štetnih tvari iz tijela, uključujući teške metale i kemikalije koje svakodnevno unosimo iz okoliša, hrane i vode. Njezina sposobnost da “čisti” organizam čini je idealnim dodatkom prehrani onih koji žele očistiti jetru, bubrege i krvne žile.
-
Prevencija i borba protiv bolesti
Istraživanja su pokazala da spojevi iz aronije imaju antikancerogeno djelovanje. Studije ukazuju na njezinu sposobnost da usporava rast stanica raka i sprječava njihovo širenje, posebno kod karcinoma jetre, dojke, pluća i debelog crijeva. Ovi učinci pripisuju se visokoj razini polifenola i antocijana – tvari koje imaju snažan protuupalni i antioksidativni učinak.
Osim borbe protiv raka, aronija pomaže u regulaciji krvnog tlaka, smanjenju lošeg kolesterola i jačanju imunološkog sustava. Također poboljšava cirkulaciju, potiče zdravlje srca i doprinosi boljoj ravnoteži šećera u krvi, što je korisno osobama s dijabetesom ili onima koji su mu skloni.
-
Čuvanje i zamrzavanje
Najpraktičniji način za čuvanje aronije je zamrzavanje. Nakon što se bobice operu i dobro posuše, mogu se pakirati u vrećice od po jedan kilogram i staviti u zamrzivač. Aronija dobro podnosi niske temperature, pa zamrzavanje ne uništava njezine hranjive tvari. Dapače, mnogi primjećuju da odmrznuto voće ima blaži, manje gorak okus.
Zamrznuta aronija može se koristiti za pripremu soka, smoothieja, čajeva ili se jednostavno može dodati u zobenu kašu, jogurt ili kolače. Važno je zapamtiti da se jednom odmrznute bobice ne bi trebale ponovno zamrzavati.
-
Priprema i konzumacija soka
Za pripremu domaćeg soka od aronije najbolji je sokovnik ili procesor hrane. Voće se usitni bez dodavanja vode ili šećera. Iako neki razrjeđuju sok vodom kako bi ublažili okus, sok je najučinkovitiji kad je čist. Nakon pripreme, najbolje ga je konzumirati unutar 24 sata kako bi se sačuvala sva ljekovita svojstva.
Sok se također može zamrznuti u manjim bočicama, ali treba paziti da se jednom odmrznuti sok ne vraća natrag u zamrzivač. Pravilno čuvanje u hladnjaku ili na tamnom, hladnom mjestu produljuje njegovu svježinu.
-
Dnevna doza i preporuke
Preporučena dnevna količina za odrasle osobe je jedna čaša soka ujutro, na prazan želudac. Kod težih zdravstvenih problema, stručnjaci savjetuju konzumaciju i prije svakog obroka. Djeca također mogu piti sok od aronije, ali u manjoj količini – pola čaše dnevno je sasvim dovoljno.
S obzirom na to da je sok prirodan i bez dodataka, može se piti dugoročno bez bojazni za nuspojave. Ipak, kao i kod svih prirodnih pripravaka, najbolje ga je uvesti postepeno i pratiti kako tijelo reagira.