Planinska biljka poznata po snažnom ljekovitom djelovanju je trava iva (Teucrium montanum). Na Balkanu je poznata kao “biljka koja mrtvog diže”, a njena upotreba u narodnoj medicini traje vjekovima. Raste na kamenitim i sunčanim padinama, a zbog svojih ljekovitih svojstava zauzima posebno mjesto u prirodnom liječenju.

Bogata taninima, etarskim uljima, flavonoidima i gorkim supstancama, trava iva ima izražena antiseptička, protivupalna i tonizirajuća svojstva. Najčešće se koristi za probleme sa želucem, ali njen spektar djelovanja je mnogo širi.

  • Jačanje želuca i poboljšanje varenja

Trava iva je tradicionalni lijek za česta probavna oboljenja. Pomaže kod simptoma kao što su gorušica, nadutost, usporena probava, žgaravica i osjećaj težine nakon jela. Njeno blago djelovanje stimuliše lučenje želudačnih sokova, što olakšava razgradnju hrane i umanjuje tegobe.

Osobama koje pate od gastritisa preporučuje se redovno konzumiranje čaja od trave ive kako bi se ublažili simptomi i poboljšala funkcija organa za varenje.

  • Podrška kod plućnih bolesti

Nakon preležanih plućnih infekcija poput upale pluća ili bronhitisa, trava iva se koristi za jačanje oslabljenog organizma. Djeluje protivupalno i pomaže u izbacivanju nakupljenog sekreta iz disajnih puteva.

Redovno pijenje čaja ubrzava oporavak, vraća energiju i jača imunitet, što je posebno važno za hronične bolesnike i starije osobe.

  • Ublažavanje glavobolje i nervne napetosti

Zahvaljujući svom umirujućem efektu, trava iva djeluje kao prirodni sedativ. Pomaže kod simptoma nervne napetosti, nesanice, razdražljivosti i tenzionih glavobolja.

Njena prednost je što ne izaziva pospanost, pa se može koristiti tokom dana za prirodno smanjenje stresa i poboljšanje psihofizičkog stanja.

  • Regulacija žuči i podrška jetri

Trava iva aktivira rad jetre i žučne kese, što olakšava varenje masne hrane i smanjuje osjećaj mučnine i nadutosti nakon obroka. Njeno blago hepatoprotektivno dejstvo štiti jetru od oštećenja i potstiče detoksikaciju organizma.

Preporučuje se osobama sa masnom jetrom, kao i onima izloženim štetnim materijama iz hrane i okoline.

  • Pomoć kod reume i bolova u zglobovima

Zahvaljujući izraženim protivupalnim svojstvima, pripravci od trave ive koriste se spolja za ublažavanje bolova kod reume, artritisa i bolova u leđima. Obloge i tinkture pomažu u smanjenju otoka, ublažavanju ukočenosti i poboljšanju pokretljivosti zglobova.

Redovna primjena može značajno poboljšati svakodnevno funkcionisanje osoba sa hroničnim bolnim stanjima.

  • Oporavak od bolesti i borba protiv iscrpljenosti

Trava iva se tradicionalno daje osobama koje su prošle kroz teške bolesti, iscrpljenost ili imaju problema sa anemijom. Njeni tonizirajući sastojci vraćaju snagu, popravljaju krvnu sliku i jačaju cijeli organizam.

Zbog toga se često koristi kao prirodni stimulans kod starijih osoba, rekonvalescenata i onih sa oslabljenim imunitetom.

  • Načini korišćenja trave ive

Najčešći oblik upotrebe je čaj. Priprema se tako što se jedna kafena kašičica sušene biljke prelije sa 200 ml ključale vode. Napitak se poklopi i ostavi da odstoji deset minuta. Preporučuje se piti 1–2 šolje dnevno, po mogućstvu prije obroka.

Tinktura od trave ive pravi se potapanjem biljke u rakiju ili alkohol, a koristi se po nekoliko kapi dnevno. Melemi i oblozi na bazi trave ive primjenjuju se direktno na bolna mjesta.

Biljka se može koristiti i za inhalacije kod disajnih problema, gdje doprinosi lakšem disanju i ubrzava oporavak.

Napomena

Trava iva se ne preporučuje trudnicama, dojiljama i maloj djeci bez prethodnog savjetovanja sa ljekarom. Dugotrajna upotreba treba biti pod nadzorom stručne osobe zbog mogućih nuspojava.

Preporučujemo