Naša crijeva su dom za trilione bakterija koje igraju ključnu ulogu u varenju hrane, jačanju imuniteta i čak u regulaciji raspoloženja. Osim toga, naš metabolizam, koji pretvara hranu u energiju, zavisi od onoga što unosimo u organizam. Dok se često fokusiramo na hranu kako bismo održali zdrava crijeva i efikasan metabolizam, bitno je obratiti pažnju i na pića koja konzumiramo.

Određena pića mogu negativno uticati na naše zdravlje crijeva i metabolizam. Nutricionistica Liza Ričards i dijetetičarka Trista Best su istakle dva pića koja bi trebalo izbjegavati ukoliko želimo održati dobro zdravlje crijeva i optimalan metabolizam.

Voćni sokovi iz prodavnice
Iako voćni sokovi iz prodavnice često djeluju kao zdrav izbor, mogu štetiti našem metabolizmu i težini. “Komercijalni voćni sokovi mogu biti štetni zbog visokog sadržaja šećera i nedostatka vlakana,” objašnjava Ričards. Ovi sokovi često sadrže velike količine rafiniranog šećera kako bi poboljšali ukus, što može dovesti do brzih skokova nivoa šećera u krvi i drugih zdravstvenih problema. Ti skokovi šećera mogu izazvati insulinsku rezistenciju, što smanjuje sposobnost tijela da reguliše šećer u krvi i može voditi ka metaboličkim poremećajima poput dijabetesa tipa 2.

Ričards također naglašava da proces cijeđenja soka uklanja većinu prirodnih vlakana iz voća, koja su ključna za usporavanje apsorpcije šećera i podsticanje osjećaja sitosti. “Bez vlakana, tijelo brzo vari sok, što može dovesti do povećanja gladi i unosa kalorija,” kaže ona. Kombinacija visokog nivoa šećera i niske količine vlakana može značajno poremetiti metaboličko zdravlje i doprineti povećanju težine i gojaznosti.

Energetska pića
Energetska pića su popularna zbog svoje sposobnosti da povećaju energiju, ali mogu predstavljati ozbiljne zdravstvene rizike, posebno za crijeva. “Energetska pića mogu biti štetna za zdravlje crijeva zbog visokog sadržaja kofeina i šećera, kao i prisustva vještačkih zaslađivača i aditiva,” ističe Best. Prekomjeran unos kofeina može previše stimulisati probavni sistem, što dovodi do problema poput gastritisa i refluksa kiseline.

Pored toga, visok nivo šećera u energetskim pićima može podstaknuti rast štetnih bakterija u crijevima, narušavajući ravnotežu mikrobioma. “Vještački zaslađivači, poput sukraloze koja se često nalazi u energetskim pićima, mogu negativno uticati na raznovrsnost crijevnih bakterija, potencijalno dovodeći do stanja poput sindroma iritabilnog crijeva (IBS) i metaboličkih poremećaja,” dodaje Best.

Da bismo održali zdrava crijeva i efikasan metabolizam, važno je obratiti pažnju na ono što pijemo, a ne samo na ono što jedemo. Izbjegavanje komercijalnih voćnih sokova i energetskih pića može značajno doprineti poboljšanju našeg opšteg zdravlja. Umjesto toga, opredijelite se za prirodne i zdrave napitke poput vode, nezaslađenih biljnih čajeva i svježe cijeđenih sokova koji zadržavaju svoja prirodna vlakna. Na taj način možete održati ravnotežu mikrobioma u crijevima i podržati zdrav metabolizam.

Preporučujemo