Sigurno ste se barem jednom susreli s neugodnim mirisom na rublju koje ste upravo oprali, što može biti razočaravajuće. Ponekad perilica rublja jednostavno ne obavi posao kako treba, ostavljajući za sobom nepoželjne mirise. U takvim slučajevima, potrebno je provjeriti nekoliko ključnih elemenata kako bi se problem riješio.

Prvo, provjerite radi li grijač vaše perilice ispravno. Ako grijač ne funkcionira pravilno, voda možda neće doseći potrebnu temperaturu za učinkovito pranje. No, ako je perilica tehnički ispravna, problem bi mogao biti u vašim praksama pranja.

Mnogi ljudi koriste previše deterdženta ili omekšivača, misleći da će tako njihovo rublje biti čišće i mirisnije. Međutim, prekomjerna količina ovih proizvoda može se nakupiti u tkanini i perilici, stvarajući neugodne mirise. Stroj jednostavno ne može temeljito isprati višak deterdženta i omekšivača, što rezultira nakupljanjem tvari koje uzrokuju loš miris.

Osim toga, važno je razmisliti o vrsti tkanine koju perete i je li prikladna za korištenje omekšivača. Omekšivač nije prikladan za sve materijale, a posebno ga treba izbjegavati kod sintetičkih tkanina. Proizvođači trapera, primjerice, strogo savjetuju da se omekšivač ne koristi na traperu jer može uzrokovati povećanje tkanine i ubrzati blijeđenje boje.

Ako odlučite zanemariti ovaj savjet, idealan vremenski okvir između dva pranja traperica je od 2 do 6 mjeseci, ovisno o učestalosti nošenja i specifičnostima vašeg tijela.

Nakupljanje prljavštine u perilici može također uzrokovati neugodne mirise na rublju, a na odjeći se mogu pojaviti i bijele mrlje. Kako biste to spriječili, pridržavajte se nekoliko jednostavnih smjernica za održavanje perilice.

Uvijek ispraznite perilicu odmah nakon završetka ciklusa pranja. Ovo sprječava nakupljanje vlage i razvoj plijesni. Također, nakon svakog pranja obavezno očistite gumeni dio na vratima perilice kako biste uklonili ostatke deterdženta.

Redovito sušenje pretinca za deterdžent također je važno kako bi se spriječilo nakupljanje vlage. Jednom mjesečno, pustite perilicu na prazno s kombinacijom deterdženta i octa kako biste osigurali pravilnu dezinfekciju.

Postoji još jedan trik koji može pomoći da vaša odjeća ostane svježa i do tjedan dana nakon pranja. Umjesto dodavanja omekšivača na početku pranja, pričekajte da stroj završi svoj početni ciklus i dodajte omekšivač tek nakon što započne sljedeći ciklus unosa vode. Ovo omogućuje da više omekšivača ostane u tkanini, što rezultira intenzivnijim mirisom.

Međutim, budite oprezni jer zaostali ostaci omekšivača mogu izazvati iritacije kože. Kako bi se smanjio rizik od alergijskih reakcija, Glossy savjetuje korištenje bioomekšivača. Ovi proizvodi ne samo da su sigurniji za kožu, već također doprinose općem blagostanju, jer su ekološki prihvatljiviji i manje štetni za okoliš.

Neugodni mirisi na rublju mogu biti frustrirajući, ali uz nekoliko jednostavnih promjena u načinu pranja i održavanju perilice, možete ih izbjeći. Pridržavajte se preporučenih savjeta za doziranje deterdženta i omekšivača, te redovito održavajte svoju perilicu. Tako ćete osigurati da vaše rublje uvijek bude svježe i ugodno mirisno.

Podijelite ove korisne savjete s prijateljima i obitelji – sigurno će vam biti zahvalni na pomoći u održavanju svježeg i čistog rublja tijekom cijele godine.

Preporučujemo