Savršen spoj hrskavog i kremastog – desert koji se rado priprema u mnogim domaćinstvima, naročito u Turskoj i na Balkanu je kadaif s muhallebom . Ovo je poslastica koja donosi balans između slatkog, orašastog i mlečnog ukusa, a priprema je jednostavnija nego što deluje.
-
Sastojci koji čine razliku
Za kadaif:
- 200 g prženog kadaifa (ako imate sirov, prvo ga propržite)
- 2 kašike putera
- 4 kašike šećera
- 1 šolja krupno seckanih oraha ili lešnika (po izboru)
Za muhallebu:
- 1 litar mleka
- 1 šolja šećera
- 3 kašike skrobnog brašna (kukuruzni ili krompirov skrob)
- 4 kašike običnog pšeničnog brašna
- 1 pakovanje kisele pavlake (200 ml)
- 1 pakovanje vanilin šećera
Ovaj desert je popularan jer koristi sastojke koje većina domaćinstava ima u kuhinji. Prženi kadaif, orašasti plodovi i mlečni puding (muhalleba) čine bogat slojeviti spoj koji je u isto vreme kremast i hrskav.
-
Priprema kadaifa – osnova teksture
Kadaif je tanko rezano testo, slično rezancima, koje se koristi u različitim vrstama poslastica. Ako kupite sirovi kadayıf, prvo ga morate ispržiti. Ovaj korak je ključan za dobijanje prave hrskavosti.
U dubljoj tavi na laganoj vatri rastopite dve kašike putera. Dodajte kadaif i pržite ga nekoliko minuta uz stalno mešanje, dok ne poprimi zlatno-smeđu boju. Čim počne da miriše na pečeno, dodajte šećer i nastavite mešanje još minut-dva. Na kraju ubacite krupno seckane orahe ili lešnike – oni će desertu dati dodatnu aromu i hrskavost. Kada se sve lepo sjedini, sklonite sa vatre i ostavite da se ohladi.
-
Kuhanje muhallebe – srce deserta
Muhalleba je jednostavan mlečni puding koji se pravi od mleka, šećera, brašna i skroba. U veću šerpu sipajte litar mleka, dodajte jednu šolju šećera, tri kašike skroba i četiri kašike brašna. Sve dobro umutite žicom dok se sastojci potpuno ne rastvore, da ne ostanu grudvice.
Stavite šerpu na srednje jaku vatru i kuvajte uz neprekidno mešanje. Smesa će početi da se zgušnjava nakon nekoliko minuta. Kada dostigne gustinu pudinga i postane glatka, sklonite sa vatre i ostavite desetak minuta da se prohladi. Ne dozvolite da se potpuno ohladi, jer će se teško sjediniti sa pavlakom.
-
Finalni dodir: pavlaka i vanila
U poluohlađenu muhallebu dodajte jedno pakovanje kisele pavlake i jedan vanilin šećer. Pavlaka će obogatiti kremu, dati joj puniji ukus i laganu kiselkastu notu. Umutite sve mikserom dok smesa ne postane potpuno glatka i svilenkasta. Ova faza je važna kako bi muhalleba bila lagana, ali dovoljno čvrsta da zadrži oblik u desertu.
-
Slojevito slaganje – vizuelni i ukusni kontrast
Pripremite odgovarajući pleh ili duboku staklenu posudu. Na dno ravnomerno rasporedite polovinu pripremljenog kadaifa. Pritisnite ga blago kašikom kako biste napravili čvrstu osnovu. Zatim sipajte celu količinu muhallebe preko tog sloja. Poravnajte površinu špatulom ili kašikom.
Na vrh rasporedite preostali kadayif. Pospite ga ravnomerno i nežno pritisnite dlanovima, kako bi se malo utisnuo u kremu. Vizuelni efekat slojeva je posebno lep – zlatni kadaif gore i dole, sa belom muhallebom u sredini.
-
Hlađenje – ključ savršene teksture
Kada završite sa slaganjem, stavite desert u frižider na najmanje dva sata. Idealno bi bilo da ostane preko noći, jer će tada slojevi lepo da se stegnu, a ukusi da se prožmu.
Ovaj desert se služi hladan. Režite ga na kvadrate ili pravougaonike, zavisno od oblika posude. Po želji, svaki komad možete dodatno ukrasiti sa malo mlevenih oraha, lešnika ili prstohvatom cimeta.