Jedno je od najpoznatijih prirodnih ulja koje se koristi u narodnoj medicini je kantarionovo ulje, poznato i kao ulje gospine trave. Pravi se od cvjetova biljke gospina trava (Hypericum perforatum), koja raste samoniklo na livadama, šumskim čistinama i uz puteve. Njeni jarko žuti cvjetovi cvjetaju tokom ljeta, najviše u julu, kada se i beru za pripremu ulja.
Ono što ovo ulje čini posebnim jeste njegov snažan prirodni sastav s antibakterijskim, antivirusnim i protugljivičnim svojstvima. Zahvaljujući tim karakteristikama, kantarionovo ulje se koristi za njegu kože, ublažavanje bolova, tretman rana, opekotina, upala i još mnogo toga. U domaćinstvima širom regije već generacijama ima status “ulja za sve”.
-
Ljekovita svojstva kantarionovog ulja
Kantarionovo ulje se koristi kao prirodni lijek za širok spektar tegoba. Njegova primjena je lokalna, a efekti su često brzi i vidljivi. U nastavku su navedeni najčešći problemi kod kojih može pomoći:
1. Rane i opekotine
Ulje gospine trave ubrzava regeneraciju kože, smanjuje bol i sprječava infekcije. Idealan je za tretiranje manjih rana, ogrebotina, kao i blagih do umjerenih opekotina, uključujući i opekotine od sunca.
2. Upala jajnika i vaginalne infekcije
Kod žena, kantarionovo ulje se često koristi u obliku vaginaleta ili obloga za ublažavanje upala i infekcija. Djeluje umirujuće, smanjuje svrbež i neugodne simptome.
3. Hemoroidi
Mazanje kantarionovim uljem pomaže u smanjenju otoka, bola i peckanja kod hemoroida. Djeluje blago i ne izaziva iritaciju, pa je pogodno za dužu upotrebu.
4. Proširene vene
Ulje se može umasirati na područje nogu kako bi se ublažili simptomi proširenih vena poput bolova, otoka i težine u nogama. Takođe poboljšava cirkulaciju.
5. Ožiljci, strije i akne
Redovna upotreba kantarionovog ulja može pomoći u izbljeđivanju starih ožiljaka i strija, a kod osoba s aknama smanjuje upale i ubrzava zacjeljivanje kože.
6. Reuma, giht, upala mišića i živaca
Ulje se koristi za masažu kod reumatskih bolova, bola u mišićima i neuralgija. Ima umirujuće i blago analgetsko dejstvo.
-
Kako napraviti domaće kantarionovo ulje
Jedna od prednosti kantarionovog ulja je to što ga možete lako napraviti kod kuće. Za razliku od većine biljnih ulja koja se pripremaju sa sušenim biljkama, kantarionovo ulje se pravi isključivo sa svježim cvjetovima.
Potrebni sastojci i omjeri
- 100 grama svježih cvjetova kantariona
- 1 litra hladno prešanog biljnog ulja (najčešće maslinovo)
-
Postupak pripreme
Priprema cvjetova
Ubrani cvjetovi se ostave da prenoće na sjenovitom mjestu, kako bi insekti napustili biljku.
Stavljanje u posudu
Cvjetovi se stavljaju u prozirnu staklenu teglu i preliju uljem tako da su potpuno prekriveni.
Prekrivanje gazeom
Tegla se ne zatvara poklopcem, već se prekriva gazom i pričvrsti gumicom.
Sazrijevanje ulja
Tegla se drži na suncu 40 dana. Tokom tog vremena, povremeno treba provjeravati da li su svi cvjetovi u ulju. Ako neki isplivaju, potopiti ih kašikom.
Cijeđenje ulja
Nakon 40 dana, ulje se procijedi kroz gazu. Cvjetovi se dodatno pritisnu kako bi se izvuklo što više ulja.
Čuvanje ulja
Dobiveno ulje se prelije u tamne, staklene boce koje moraju biti dobro zatvorene. Ne drži se u frižideru, ali treba ga čuvati na tamnom i hladnijem mjestu.
Kvalitetno kantarionovo ulje ima tamnocrvenu boju i blagi biljni miris.
-
Upozorenja i savjeti za upotrebu
Iako kantarionovo ulje ima brojne prednosti, važno je znati nekoliko stvari prije njegove upotrebe:
Izbjegavajte sunce
Nakon nanošenja ulja, koža postaje osjetljivija na sunčevu svjetlost. Zbog toga se ne preporučuje izlaganje suncu najmanje tri sata nakon mazanja, posebno između 12 i 15 sati. Ljudi sa svijetlom ili osjetljivom kožom mogu dobiti fototoksičnu reakciju čak i kasnije tokom dana.
Alergijske reakcije
Ako ste skloni alergijama, posebno kožnim, prvo testirajte ulje na maloj površini kože prije šire primjene.
Ne gutajte ulje
Kantarionovo ulje je namijenjeno isključivo za vanjsku upotrebu. Oralno uzimanje treba izbjegavati osim ako nije propisano od strane stručnjaka.
Nije za trudnice i dojilje
Zbog mogućeg hormonskog djelovanja, trudnice i dojilje treba da se posavjetuju sa ljekarom prije upotrebe.