Ljubitelj ste marmelade i šipurka, e onda je pravo vrijeme da je sami spremite. Recept za marmeladu od šipurka se prenosi s generacije na generaciju. Iako zahteva malo više vremena i pažnje, trud se na kraju itekako isplati – rezultat je neodoljiva marmelada koja osvežava svaki zalogaj doručka ili večere, a njen bogat, prirodan ukus vraća nas u prošlost, kad su se marmelade pripremale ručno i sa puno ljubavi.
Ovaj proces pravljenja marmelade od šipuraka razvijala sam godinama, prilagođavajući ga vlastitom iskustvu i metodama koje olakšavaju celi postupak, posebno deo sa pasiranjem kuvanih šipuraka. U nastavku ću detaljno objasniti sve korake, kako biste i vi mogli da napravite ovu ukusnu marmeladu i obradujete svoju porodicu.
Potrebni sastojci
Za pravljenje ove marmelade potrebne su vam sledeće količine sastojaka:
- 8 kg šipuraka (ovo je optimalna količina za dobivanje 8 tegli od po 700 ml marmelade)
- 3 kg šećera
Priprema
Pre nego što započnete, važno je da imate pravu opremu. Za pasiranje voća koristim specijalnu spravu za pasiranje, koja mi godinama služi ne samo za šipurke, već i za paradajz i drugo voće. Takođe, koristim fino sito za cedjenje mase posle pasiranja, kako bih osigurala da je marmelada potpuno glatka i bez neželjenih ostataka.
1. Priprema šipuraka
Prvi korak je priprema šipuraka. Potrebno ih je dobro oprati i odstraniti crne kapice i repiće. Nakon toga ih stavite u veliki lonac, i dodajte vode toliko da nivo vode bude otprilike 5 cm iznad plodova.
Šipurke kuvajte na srednje jakoj vatri oko dva sata. Tokom kuvanja, važno je da održavate nivo vode – stalno dolivajte vodu kako bi ostala na 5 cm iznad šipuraka. Ovaj postupak osigurava ravnomerno kuvanje plodova i olakšava kasniji proces pasiranja.
2. Pasiranje šipuraka
Kada su šipurci skuvani, sklonite lonac sa vatre i počnite s procesom pasiranja. Najbolje je odmah početi s ovim dok su plodovi još topli, jer se tada lakše pasiraju. Koristeći spravicu za gnječenje krompira (onu kojom se pravi pire krompir), izgnječite kuvane šipurke zajedno s vodom u kojoj su se kuvali. Rezultat će biti gusta kaša.
Tu kašu sada treba ispasirati pomoću sprave za pasiranje. Polako, deo po deo, sipajte kašu u spravu i pasiraćete je u glatku tečnost. Međutim, ta tečnost sadrži sitne dlačice ili iglice, koje je neophodno odstraniti.
3. Cedjenje kroz sito
Nakon što ste sve ispasirali, potrebno je tu tečnost dodatno procediti kako biste se rešili svih iglica. Ovo radim tako što uzimam plastično sito i u krug mešam tečnost velikom kašikom, dok se masa polako prolazi kroz sito, a iglice ostaju na njemu. Svaki put kada procedim deo mase, operem sito i nastavim s cedjenjem. Ovaj proces može potrajati, ali je ključan za dobijanje fine marmelade.
Posle prvog cedjenja, ponovim proces još jednom kako bih bila sigurna da su sve iglice odstranjene. Primetićete da druga faza cedjenja ide mnogo brže jer više nema iglica. Ceo ovaj postupak radite dok je masa još topla, jer se tada najlakše obrađuje.
4. Kuvanje marmelade
Kada ste dobili čistu i glatku masu od šipuraka, vreme je za finalni korak – kuvanje marmelade. Od 8 kilograma šipuraka obično dobijem oko 5 litara pasirane mase. Stavite ovu masu u širu šerpu, jer će se tako brže kuvati, i dodajte 3 kilograma šećera.
Kuvajte marmeladu na jačoj vatri, uz stalno mešanje. Ovaj deo je važan kako ne bi došlo do zagorevanja. Kuvanje traje otprilike 45 minuta, što je dovoljno da se marmelada zgusne i dobije željenu konzistenciju. Vodite računa o tome da marmelada ne bude previše tečna, ali ni previše gusta – cilj je da ima gustinu koja omogućava lako mazanje.
5. Priprema tegli
Dok se marmelada kuva, pripremite tegle. Tegle je potrebno dobro oprati i osušiti, a zatim ih staviti u rernu zagrejanu na 100 stepeni na oko 30 minuta. Ovo osigurava sterilnost tegli, što je ključno za dugotrajno čuvanje marmelade.
Nakon što je marmelada skuvana, dok je još topla, sipajte je u pripremljene tegle. Zatvorite tegle odmah, a zatim ih okrenite naopako, tako da stoje na poklopcu oko 15 minuta. Ovaj korak pomaže u stvaranju vakuuma, koji doprinosi dugotrajnosti marmelade.
Nakon 15 minuta, tegle vratite u prvobitni položaj, prekrijte ih kuhinjskom krpom i ostavite da se postepeno hlade. Kada se potpuno ohlade, vaša domaća marmelada od šipuraka je spremna!
Zaključak
Ova marmelada od šipuraka možda zahteva malo više truda nego druge vrste marmelade, ali verujte, svaka tegla je vredna toga. Od bogatog, intenzivnog ukusa do osećaja ponosa kad pogledate redove tegli na polici, ovaj tradicionalni recept doneće vam zadovoljstvo koje će trajati mesecima. Nema ničeg lepšeg nego otvoriti teglu domaće marmelade, znajući da ste svaku fazu pripreme prošli svojim rukama i da je svaki zalogaj prožet ljubavlju i pažnjom.