Dragan Đilas predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) objavio je da je protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića podneta krivična prijava. Povod za ovaj potez su, kako navodi opozicija, dokazi da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije 2021. godine kupilo 16 uređaja poznatih kao zvučni topovi (LRAD), što otvara sumnju da je vlast planirala ili već sprovodila primenu ovih sredstava protiv građana tokom protesta.

Potpredsednica SSP-a, Marinika Tepić, iznela je dokumentaciju koja potvrđuje ovu nabavku i upozorila na ozbiljne posledice koje upotreba takvih uređaja može izazvati. LRAD uređaji emituju visokofrekventne zvučne talase koji kod ljudi izazivaju neprijatnost, bol, pa čak i trajna oštećenja. Ovakva oprema se, u mnogim državama, koristi u kontroli masa, a njena upotreba protiv mirnih demonstranata dovodi u pitanje osnovna ljudska prava i slobodu izražavanja.

Đilas je iskoristio ovu priliku da pozove Vučića da podnese ostavku, podsećajući ga na njegovu prethodnu izjavu u kojoj je rekao da će odstupiti s funkcije ako se dokaže da su snage bezbednosti koristile zvučne topove. “Aleksandre Vučiću, juče si izjavio: ‘Evo ja vam sad kažem ako su naše snage upotrebile zvučni top, bilo kako da se zove, ja nisam predsednik više.’ Pošto više nisi predsednik, jednom u životu ispuni ono što si obećao i podnesi ostavku na mesto predsednika Srbije. Jednom u životu budi predsednik države”, poručio je Đilas.

Predsednik SSP-a je takođe pozvao Republičko javno tužilaštvo da hitno reaguje na podnetu krivičnu prijavu i pokrene postupak protiv odgovornih lica, počevši od Aleksandra Vučića, zbog, kako je naveo, sprovođenja političkog terora i brutalnog kršenja ljudskih prava.

Ova situacija dolazi u trenutku kada se u Srbiji održavaju masovni protesti protiv aktuelne vlasti. Desetine hiljada građana marširalo je Beogradom izražavajući nezadovoljstvo zbog, kako navode, kulture nasilja koju vlast toleriše i širi. Protesti su eskalirali nakon dve masovne pucnjave početkom maja, u kojima je život izgubilo 18 osoba, uglavnom dece. Građani optužuju vlasti da nisu preduzele adekvatne mere kako bi sprečile ovakve tragedije i zahtevaju odgovornost nadležnih.

Pored toga, studenti Pravnog fakulteta u Beogradu, koji su već duže od dva meseca u blokadi, odbili su poziv predsednika Vučića na dijalog. Oni su uputili apel Rektorskom kolegijumu Univerziteta u Beogradu da odbije Vučićev poziv, navodeći da blokade i protesti mogu privući pažnju, ali da pravi napredak dolazi kroz dijalog u konstruktivnom duhu, uz poštovanje institucija i njihove uloge.

U međuvremenu, opozicioni lideri, uključujući Dragana Đilasa, nastavljaju da pozivaju na mirne proteste i izražavanje nezadovoljstva prema, kako kažu, “režimu” Srpske napredne stranke. Oni apeluju na građane iz cele Srbije da se pridruže protestima u Beogradu, ističući da je sada ključni trenutak za promene i da građani imaju pravo da zahtevaju odgovornost i transparentnost od svojih lidera.

Ova dešavanja ukazuju na rastuću političku krizu u Srbiji, gde se sve više građana i organizacija odlučuje na aktivno izražavanje nezadovoljstva trenutnom vlašću. Upotreba sredstava poput zvučnih topova protiv demonstranata dodatno je pojačala tenzije i otvorila pitanja o poštovanju ljudskih prava i sloboda u zemlji.

Međunarodna zajednica pažljivo prati situaciju u Srbiji, izražavajući zabrinutost zbog eskalacije nasilja i pozivajući na mirno rešavanje sukoba kroz dijalog i poštovanje demokratskih principa. Ostaje da se vidi kako će se situacija dalje razvijati i da li će vlasti odgovoriti na zahteve građana za promene i veću odgovornost.

Preporučujemo