Jedan je od najsmrtonosnijih karcinoma jer se obično dijagnosticira u kasnoj fazi, kada su mogućnosti liječenja ograničene je rak gušterače. Simptomi su često suptilni i lako se mogu zamijeniti za druge zdravstvene probleme, što otežava njegovo rano otkrivanje. Ipak, poznavanje rizičnih čimbenika i ranih znakova bolesti može povećati šanse za pravovremenu dijagnozu i bolju prognozu. U nastavku donosimo najčešće simptome raka gušterače, metode dijagnostike i preporuke za prevenciju.

Najčešći simptomi raka gušterače

Iako simptomi raka gušterače variraju ovisno o stadiju bolesti i lokaciji tumora, neki znakovi mogu ukazivati na ovu opasnu bolest.

Žutica kože i bjeloočnica

Jedan od ranih simptoma raka gušterače je žutica, koja se očituje žutom bojom kože i bjeloočnica. Tumor može pritisnuti žučni kanal, uzrokujući nakupljanje bilirubina u krvi. Osim promjene boje kože i očiju, žutica može biti popraćena tamnim urinom, svijetlom stolicom i svrbežom kože.

Svrbež i promjena boje urina

Povećana razina bilirubina u krvi može uzrokovati svrbež kože prije nego što se pojavi vidljiva žutica. Također, urin može postati tamniji nego inače, što može biti rani pokazatelj problema s gušteračom.

Bol u trbuhu i leđima

Pacijenti s rakom gušterače često osjećaju bol u gornjem dijelu trbuha, koja se može širiti prema leđima. Bol može biti konstantna ili se pogoršavati nakon obroka ili ležanja. Tumor pritišće okolne organe i živce, uzrokujući nelagodu.

Gubitak apetita i neobjašnjiv gubitak težine

Neočekivani gubitak težine bez promjene prehrane ili tjelesne aktivnosti može biti znak ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući rak gušterače. Tumor može uzrokovati smanjenje apetita, mučninu i probleme s probavom.

Probavne smetnje i promjene u stolici

Rak gušterače može utjecati na probavu, smanjujući proizvodnju enzima potrebnih za razgradnju hrane. Posljedica toga može biti proljev, nadutost, masna stolica koja pluta na površini vode te neugodan miris stolice.

Umor i opće loše stanje

Kronični umor, slabost i iscrpljenost mogu ukazivati na ozbiljan zdravstveni problem. Anemija i malapsorpcija hranjivih tvari često prate rak gušterače i doprinose osjećaju iscrpljenosti.

Kako se dijagnosticira rak gušterače?

Zbog nespecifičnih simptoma, dijagnoza raka gušterače zahtijeva različite medicinske pretrage:

Kompjuterizirana tomografija (CT) i magnetska rezonanca (MRI) – Omogućuju detaljan pregled gušterače i okolnih struktura.

Ultrazvuk abdomena – Može otkriti promjene u veličini i strukturi gušterače.

Endoskopski ultrazvuk (EUS) – Detaljnija metoda pregleda koja omogućuje uzimanje uzoraka tkiva za analizu.

Biopsija – Uzorak tkiva iz gušterače pomaže u potvrdi prisutnosti tumorskih stanica.

Krvni testovi – Povišena razina tumorskog markera CA 19-9 može ukazivati na rak gušterače, iako nije uvijek pouzdan pokazatelj.

Prevencija i smanjenje rizika

Iako ne postoji siguran način za prevenciju raka gušterače, određene životne navike mogu smanjiti rizik od obolijevanja.

Zdrava prehrana

Uravnotežena prehrana bogata voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama može pomoći u zaštiti organizma. Izbjegavanje prerađene hrane i prekomjernog unosa crvenog mesa može smanjiti rizik.

Prestanak pušenja

Pušenje je jedan od glavnih rizičnih čimbenika za rak gušterače. Osobe koje prestanu pušiti značajno smanjuju svoje šanse za razvoj bolesti.

Održavanje zdrave tjelesne težine

Pretilost je povezana s povećanim rizikom od raka gušterače. Redovita tjelesna aktivnost i uravnotežena prehrana ključni su za očuvanje zdravlja.

Redoviti medicinski pregledi

Osobe s obiteljskom anamnezom raka gušterače ili drugim faktorima rizika trebale bi se savjetovati s liječnikom i obavljati preventivne preglede.

Zaključak

Rak gušterače je ozbiljna bolest s visokom stopom smrtnosti, ali rano prepoznavanje simptoma može poboljšati izglede za uspješno liječenje. Ako primijetite neobjašnjive promjene u tijelu, važno je što prije potražiti liječničku pomoć. Pravovremena dijagnoza i zdrav način života mogu igrati ključnu ulogu u smanjenju rizika i poboljšanju kvalitete života.

Preporučujemo