Tanja Fajon ministarica vanjskih poslova Slovenije izjavila je da njena zemlja pomno prati politička dešavanja u Bosni i Hercegovini, posebno poteze predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Poručila je da Ljubljana ne isključuje mogućnost uvođenja sankcija, ako se nastavi urušavanje institucija i kršenje ustavnog poretka u BiH.

„Za sada pratimo situaciju i analiziramo razvoj događaja. Mogu potvrditi da su sve opcije otvorene i da ćemo djelovati u skladu sa stanjem na terenu“, rekla je Fajon nakon sastanka ministara vanjskih poslova Evropske unije održanog u Luksemburgu.

Prema navodima Slovenačke novinske agencije (STA), sankcije protiv Dodika nisu bile formalna tačka dnevnog reda sastanka, ali su bile tema neformalnih razgovora među pojedinim članicama EU. Fajon je naglasila da se vladavina prava mora poštovati i da nijedna politička figura ne smije biti iznad zakona.

„Neophodno je očuvati nezavisnost sudova i poštovati ustavni poredak. To je jedini put naprijed, ne samo za BiH, već i za cijeli region koji teži članstvu u Evropskoj uniji“, rekla je Fajon.

Osim toga, upozorila je da Milorad Dodik ne pokazuje nikakvu spremnost za dijalog i saradnju. Njegova stalna retorika o otcjepljenju Republike Srpske, prema njenim riječima, direktno ugrožava stabilnost BiH i usporava njen evropski put.

„Ova vrsta političkog ponašanja je opasna i kontraproduktivna. Umjesto da se vodi odgovorna politika, svjedočimo blokadama, napadima na institucije i stalnim pokušajima slabljenja državnih mehanizama“, kazala je Fajon.

Podsjetimo, Njemačka i Austrija su početkom aprila već povukle konkretne poteze. Ove dvije zemlje uvele su sankcije protiv Dodika i još nekoliko visokih funkcionera iz Republike Srpske. Razlog su, kako su saopštili, njihovi postupci koji predstavljaju napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine.

Sankcije uključuju zabranu putovanja i zamrzavanje imovine na teritoriji Njemačke i Austrije. Njihove vlade su poručile da neće tolerisati djelovanje koje podriva temelje Dejtonskog mirovnog sporazuma i narušava funkcionisanje države.

U središtu ove eskalacije nalazi se set zakona koje je 27. februara usvojila Narodna skupština Republike Srpske, a kojima se pokušava onemogućiti rad ključnih državnih institucija na teritoriji tog entiteta. Konkretno, zakoni predviđaju zabranu djelovanja Tužilaštva BiH, Suda BiH, Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH (VSTS), te Agencije za istrage i zaštitu (SIPA).

Ove mjere odmah su izazvale reakciju domaćih i međunarodnih aktera. Ustavni sud BiH je 7. marta proglasio navedene zakone neustavnim i stavio ih van snage. Sud je zaključio da entitet nema pravo da ukida nadležnosti državnih institucija i da je takvo djelovanje direktno protivustavno.

Nadalje, dan prije usvajanja ovih zakona, 26. februara, Sud Bosne i Hercegovine proglasio je Dodika krivim za neizvršavanje odluka visokog predstavnika. Izrečena mu je kazna zatvora u trajanju od jedne godine, uz zabranu obavljanja javne funkcije u periodu od šest godina, što stupa na snagu kada presuda postane pravosnažna.

Uprkos presudama i porukama iz Evropske unije, Dodik nastavlja s tvrdnjama da je žrtva političkog progona. Retoriku o otcjepljenju koristi gotovo svakodnevno, dok istovremeno ignoriše pozive na dijalog i pokušaje izgradnje konsenzusa.

Na kraju, Fajon je još jednom naglasila da će Slovenija nastaviti podržavati teritorijalni integritet BiH i njene reforme na evropskom putu. Ujedno je upozorila da će Ljubljana djelovati odlučno ako se nastavi trend podrivanja institucija i ignorisanja pravnih odluka.

„Stabilnost regije je u interesu svih nas. Ne možemo ostati nijemi ako neko svjesno radi protiv mira, stabilnosti i evropske budućnosti Bosne i Hercegovine“, zaključila je Fajon.

Preporučujemo