Ribiz je bobičasta voćna vrsta, rod višegodišnjih grmolikih biljaka iz porodice kamenika. Lako se uzgaja i vrlo je otporna. Postoji preko 150 različitih vrsta. Porijeklom je iz sjevernih dijelova Europe i Azije, a i danas se može pronaći u divljini, posebice na planinskim područjima. Ribiz dolazi u nekoliko vrsta koje se razlikuju po boji i sastavu – najpoznatiji su crveni (Ribes rubrum), crni (Ribes nigrum) i bijeli ribiz (Ribes album). Bobice ribiza rastu u grozdovima i sadrže mnogo korisnih tvari koje blagotvorno djeluju na zdravlje.

Korisnost ribiza u prehrani

Bobice ribiza bogate su vitaminima, mineralima i antioksidansima. Najbolje ih je konzumirati svježe ili u obliku svježe iscijeđenog soka jer na taj način zadržavaju najveći dio svojih hranjivih tvari. Ribiz se koristi i za pripremu zimnice, sokova, marmelada, džemova, želea, kompota, ali i kao dodatak raznim slasticama i umacima. Sve popularnija je njegova upotreba u gastronomiji, gdje se odlikuje specifičnim okusom koji odlično nadopunjuje slatka i slana jela.

Uslovi za uspješan uzgoj ribiza

Za sadnju ribiza potrebno je odabrati osunčano, ocjedito mjesto s dobrim provjetravanjem. Ribiz ne podnosi mjesta gdje voda stagnira, pa je važno birati teren koji je dobro ocjedan. Također, ribiz nije prikladno saditi u dolinama gdje se zadržava magla i hladan zrak. Ova voćna vrsta formira grm koji može živjeti više od 20 godina, zbog čega je izbor pravog mjesta za sadnju presudan za dugovječnost i zdravlje biljke.

Priprema i sadnja sadnica ribiza

Prilikom odabira sadnica ribiza važno je osigurati da su one zdrave i bez oštećenja od insekata ili bolesti. Poželjno je da nadzemni dio sadnice ima od jednog do tri dobro razvijena ljetorasta, dužine 20-30 cm, dok debljina ljetorasta u osnovi treba biti oko 1 cm. Korijen sadnice trebao bi imati zvjezdasto raspoređene žile dužine oko 20 cm. Prilikom kupovine sadnica, preporučljivo je obratiti pažnju na dokumentaciju koja potvrđuje sortnu čistoću i zdravstveno stanje biljke.

Sadnja ribiza se obavlja u periodu od jeseni do ranog proljeća. U jesen se može saditi čim opadne lišće, dok je u proljeće potrebno požuriti kako bi se sadnja obavila prije kretanja vegetacije. Ako sadite ribiz na proljeće, obratite pažnju na vremenske uvjete, jer je ribiz osjetljiv na temperaturne oscilacije i pojavu mraza.

Prije sadnje potrebno je pripremiti sadnicu i iskopati sadne rupe dimenzija 40 x 40 cm. Prije sadnje, korijen sadnice treba osvježiti – sve oštećene žile i ljetoraste nadzemnog dijela treba odstraniti, a žile korijena skratiti na 10-15 cm. Ovaj postupak omogućava bolji rast i grananje korijena. Nakon sadnje, sadnicu je potrebno zaliti vodom, a dubina sadnje treba biti 3-5 cm dublja nego što je bila posađena u rasadniku.

Zdravstvene prednosti ribiza

Ribiz, bilo crveni ili crni, poznat je u narodnoj medicini po svojim ljekovitim svojstvima. Bogat je vitaminom C, kao i vitaminima skupine B (B1, B2, B3, B6), A i K. Crveni ribiz sadrži obilje antioksidansa i minerala koji povoljno djeluju na kožu i kosu, te pomažu u detoksikaciji organizma. Osim vitamina C, crveni ribiz je bogat i željezom, što ga čini korisnim za osobe s anemijom, a njegov sastav ima i antihistaminska svojstva, koja smanjuju djelovanje alergena te pomažu u zaštiti organizma od bakterija i virusa.

 

Osim što štiti krvne žile i kosti, crveni ribiz poboljšava probavu, pomaže u čišćenju jetre i krvnih žila te smanjuje upale mokraćnog mjehura. Poznat je i po tome što ujednačava ten, smanjuje upale i jača imunitet. Crni ribiz, s druge strane, bogat je prirodnim pigmentom antocijaninom, koji ribizu daje tamnu boju. Antocijanin je jedan od najjačih prirodnih antioksidansa, a crni ribiz sadrži i tanine, zbog čega je učinkovit u liječenju proljeva. Također, sadrži i brojne gorke tvari koje povoljno djeluju na cjelokupno zdravlje organizma.

Zaključak

Ribiz je biljka koja ne zahtijeva posebnu njegu, ali pruža bogatstvo zdravstvenih koristi. Njegove bobice, koje možemo konzumirati svježe ili u različitim prerađenim oblicima, obiluju vitaminima, mineralima i antioksidansima koji doprinose zdravlju cijelog organizma. Bilo da se koristi u narodnoj medicini, gastronomiji ili kao osvježavajući napitak, ribiz je vrijedan dodatak svakodnevnoj prehrani. Za one koji planiraju uzgoj, važno je odabrati pravo mjesto i obaviti pravilnu pripremu sadnica, kako bi osigurali dugovječnost i bogat urod ovog korisnog grma.

Preporučujemo