Kada sam čuo da nam dolazi novi toplotni talas, zaista sam se zabrinuo. Ekstremne temperature mogu ozbiljno ugroziti zdravlje, kako zdravih ljudi, tako i kardiovaskularnih pacijenata. Prema meteorologu Nedeljku Todoroviću, u avgustu nas očekuje toplotni talas koji će trajati 24 dana. Kardiolog dr Dragan Simić naglašava da ekstremne temperature predstavljaju poseban rizik za srčane bolesnike, ali i zdrave osobe često podcjenjuju uticaj visokih temperatura, što dovodi do porasta broja infarkta među mladima u Srbiji.

Opasnosti Ekstremnih Temperatura
Dr Simić ističe važnost pravilnog praćenja srčanog ritma tokom toplotnih talasa. Normalan srčani ritam varira između 60 i 80 otkucaja u minuti, ali može biti sporiji kod fizički aktivnih osoba ili ubrzan, oko 100 otkucaja, što može biti problematično. Kardiovaskularni pacijenti sa koronarnom bolešću često zahtijevaju preciznu terapiju i redovno praćenje srčanog ritma. Čak i zdrave osobe mogu imati nepravilnosti koje zahtijevaju analizu, uključujući ispitivanje funkcije štitne žlezde.

Aritmije i Ostale Srčane Tegobe
Aritmije su česte među pacijentima i često se manifestuju osjećajem lupanja srca. Većina aritmija nije opasna, ali postoje i one koje mogu biti rizične po život i zahtijevaju odgovarajući tretman. Dr Simić upozorava na učestalost srčanih problema kod mladih ljudi, što je često povezano sa lošim životnim navikama poput pušenja, nekontrolisane ishrane i nedostatka fizičke aktivnosti.

Savjeti za Sigurnost tokom Toplotnog Talasa
Dr Simić naglašava važnost izbjegavanja fizičkih napora tokom najtoplijeg dijela dana. Rad na visokim temperaturama može biti izuzetno opasan, čak i za mlade i zdrave osobe. Na primjer, jedan pacijent, prijatelj dr Simića, doživio je kolaps dok je radio u vrućem vremenu, što je završilo hitnim prijemom u Urgentni centar. Ova priča ilustruje koliko je važno prilagoditi aktivnosti vremenskim uslovima.

Preporuke za Srčane Bolesnike
Srčani bolesnici trebaju biti u redovnom kontaktu sa svojim ljekarom i prilagoditi terapiju uslovima visokih temperatura. Kada je napolju vruće, organizam pokušava da reguliše temperaturu, što može opteretiti srce. Savjeti uključuju izbjegavanje fizičkih napora tokom najtoplijeg dijela dana, adekvatnu hidrataciju, boravak u rashlađenim prostorijama i nošenje lagane odjeće.

Podizanje Svijesti o Zdravstvenim Rizicima
Visoke temperature mogu dodatno opteretiti srčane bolesnike, a kardiovaskularne bolesti su vodeći uzrok smrtnosti u Srbiji. Dr Simić naglašava da je sve veći broj mladih pogođen srčanim bolestima, što je zabrinjavajući trend. Mladi često ne kontrolišu faktore rizika kao što su pušenje, nezdrava ishrana i nedostatak fizičke aktivnosti.

Toplotni talasi predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje svih ljudi, posebno kardiovaskularnih bolesnika. Važno je prepoznati simptome i rizike, te preduzeti odgovarajuće mjere opreza kako bi se spriječile zdravstvene komplikacije. Redovan kontakt sa ljekarom, pravilna hidratacija, izbjegavanje fizičkih napora tokom najtoplijeg dijela dana i boravak u rashlađenim prostorijama ključni su za očuvanje zdravlja tokom visokih temperatura. Kardiolog dr Dragan Simić apeluje na sve da budu disciplinovani i svjesni opasnosti koje nosi toplotni talas, kako bi zaštitili svoje zdravlje i zdravlje svojih bližnjih.

Preporučujemo