Lider Liste za pravdu i red, Nebojša Vukanović, oštro je reagovao na intervju koji je predsjednik HDZ-a BiH, Dragan Čović, dao Hrvatskom tjedniku. Prema njegovim riječima, izjava Čovića predstavlja jasan pokazatelj da Milorada Dodika vidi kao “korisnog idiota”, figuru kojom manipuliše kako bi žrtvovao Republiku Srpsku i Srbe u cilju ostvarivanja političkog cilja – stvaranja hrvatskog entiteta u Bosni i Hercegovini.
Vukanović tvrdi da Čović kroz cijeli intervju pokušava opravdati ponašanje lidera SNSD-a, ukazujući na duboku političku bliskost između njih dvojice. Iako dolaze iz različitih naroda, kako navodi Vukanović, njihov cilj je suštinski isti – transformacija državne strukture BiH, i to u pravcu teritorijalne podjele na tri entiteta: bošnjački, hrvatski i srpski.
-
Politički savez zasnovan na interesima
“Ko zna čitati i sabrati dva i dva, jasno mu je da je Čović potvrdio da je Dodik njegov korisni idiot i ovan za žrtvovanje, preko kojeg želi izvršiti raspakivanje Dejtonskog sporazuma. Krajnji cilj je dobijanje trećeg entiteta za Hrvate, dok bi Srbi i Republika Srpska u toj igri bili prevareni i žrtvovani,” rekao je Vukanović.
On podsjeća da su brojni hrvatski politički predstavnici ranije javno govorili da treći entitet ne bi bio moguć bez teritorijalnog preslagivanja unutar BiH. Prema Vukanoviću, to podrazumijeva i značajne promjene u sastavu Republike Srpske. Konkretno, on navodi da bi Hrvati uzeli Derventu i dijelove Posavine, a istočna Hercegovina bi, prema tom planu, pripala Mostaru i hrvatskom kantonu.
-
Prisjećanje na Prudski sporazum
U svom istupu, Vukanović se osvrnuo i na Prudski sporazum iz 2008. godine, koji su potpisali Dragan Čović, Sulejman Tihić i Milorad Dodik. Taj sporazum je predviđao preuređenje BiH u četiri teritorijalne jedinice. Po mišljenju Vukanovića, to bi značilo kraj Republike Srpske kakva danas postoji, budući da bi njen teritorij bio znatno umanjen i razbijen.
“Dodik je već jednom pristao na to – u Prudu. Tada je dogovoreno da istočna Hercegovina pripadne Mostaru, a Posavina se dijeli. To je bio direktan udar na Republiku Srpsku. Isti čovjek koji sada priča o njenoj zaštiti i suverenitetu, ranije je učestvovao u dogovorima koji su vodili njenom nestanku,” izjavio je Vukanović.
-
Čovićeva retorika dodatno zapalila političku scenu
Dragan Čović je u spornom intervjuu izjavio kako je “izvor svih problema u Sarajevu” i da su “tri federalne jedinice budućnost BiH”. Ova izjava izazvala je brojne reakcije na političkoj sceni, jer se doživljava kao otvorena poruka da Čović ne vjeruje u postojeći sistem, već teži ka njegovoj podjeli po etničkim linijama.
Vukanović ističe da je ovim riječima “pala svaka maska”, te da više nema nikakve dileme o namjerama političkog vrha HDZ-a BiH. Posebno ga zanima kako će reagovati bošnjačke političke stranke, koje su do sada često bile podijeljene u stavovima prema Dodiku i Čoviću, ali su ih nerijetko tretirale kao neizbježne političke partnere.
-
Vitalni interes Hrvata, a ne Srba
Vukanović nije prvi put ukazivao na to da Dodikova politika ide u korist hrvatskom nacionalnom interesu. “I juče sam, kao i mnogo puta ranije, govorio da su Dodik i Željka Cvijanović vitalni nacionalni interes Hrvata u BiH,” rekao je.
On smatra da ponašanje čelnika SNSD-a ne vodi ka jačanju Republike Srpske, već njenom postepenom razbijanju. Prema njegovim riječima, sve to koristi HDZ-u BiH, koji uz pomoć srpskih lidera pokušava riješiti pitanje hrvatske federalne jedinice, koje već godinama stoji kao otvoreno pitanje u unutrašnjopolitičkom uređenju BiH.
-
Sukob retorike i stvarnosti
Iako Dodik u javnosti često nastupa kao branilac srpskog interesa, Vukanović tvrdi da su njegove konkretne političke odluke u suprotnosti s tom retorikom. Podrška Prudskom sporazumu, prešutna saglasnost s inicijativama koje idu na ruku Čoviću i pasivnost u ključnim momentima, prema njemu, ukazuju na dogovorenu strategiju u kojoj je Republika Srpska sredstvo, a ne cilj.
Za Vukanovića, jasno je da se politička scena BiH ne može razumjeti bez uvida u skrivene dogovore i kalkulacije, u kojima su često u pitanju interesi političkih elita, a ne naroda koji oni nominalno predstavljaju. Upravo zbog toga, on poziva na budnost i analizu političkih poruka, koje često nose mnogo dublju poruku od onoga što se na prvi pogled vidi.