Aleksandar Vučić ponovno je izazvao lavinu reakcija javnosti svojim gostovanjem na televiziji Informer. Njegove riječi, koje su se munjevito proširile društvenim mrežama, izazvale su šok i zgražanje, a mnogi korisnici interneta komentirali su ih riječima poput “ovo je jezivo”, “bolesno” i “postaje zabrinjavajuće i opasno”.

U emisiji emitiranoj u četvrtak navečer, Vučić je iznio niz osobnih i političkih stavova koji su dodatno podigli tenzije u ionako napetoj društvenoj atmosferi. Njegove izjave nisu ostavile ravnodušnima ni političke analitičare ni širu javnost, a posebno su se istaknule četiri rečenice koje su izazvale najviše reakcija.

  • Priznanje unutarnje borbe: “Borim se protiv toga svaki dan”

Jedan od najuznemirujućih trenutaka u intervjuu bio je trenutak kada je Vučić govorio o svojim unutarnjim porivima za osvetom.

“Bojim se da se nešto loše počelo pojavljivati u meni, u mojoj glavi, a to je kako da vratim svima koji su toliko zla učinili meni, mojoj obitelji, djeci i svima. Borim se protiv toga svaki dan”, rekao je Vučić.

Ova izjava otvorila je pitanje mentalnog stanja predsjednika države i njegove sposobnosti da objektivno i razumno donosi političke odluke. U javnosti se odmah pojavilo pitanje – je li u redu da osoba s takvim unutarnjim sukobima vodi državu? Stručnjaci upozoravaju da ovakve izjave ne bi smjele biti zanemarene, jer ukazuju na visok stupanj emocionalne nestabilnosti koja može imati ozbiljne političke posljedice.

  • Policija, studenti i “nadstrešnice”

Vučić je komentirao i nedavne studentske proteste u Beogradu, a njegova izjava o mogućnosti djelovanja policije bila je posebno kontroverzna. Pritom je spomenuo i “nadstrešnice”, što su mnogi protumačili kao dodatni pokušaj banalizacije ozbiljne situacije.

“Vi stvarno mislite da je policiji problem intervenirati ispred 70, 80, 100, 200, 300 njih? Pa nije problem pred 30.000. U roku od dvije minute. Vidjeli ste da ih je u tom trenutku na Terazijama bilo oko 3000. Odjednom su svi stali na jednom trotoaru, samo zato što su redari pobjegli od njih. Kad ste rekli keks. Svi su mogli stajati pod tim nadstrešnicama. Kad su lagali o zvučnom topu.”

Ovakav ton i način izražavanja doveo je do dodatne polarizacije javnosti. Mnogi su ocijenili da predsjednik umanjuje značaj studentskih zahtjeva i pokazuje otvoreno omalovažavanje prema prosvjednicima. Spominjanje nadstrešnica, u kontekstu demonstracija i mogućeg policijskog nasilja, dodatno je isprovociralo dio javnosti koja smatra da predsjednik gubi kontakt s realnošću.

  • Razgovor s bratom: “Zanemario si sustav”

Vučić je tijekom intervjua podijelio i detalje razgovora s bratom Andrejem, što je dodatno podiglo obrve među političkim analitičarima. Isticanje obiteljskih savjeta u državničkom kontekstu nije nešto što se često viđa u ozbiljnoj političkoj retorici.

“Brat mi je rekao, kaže Andrej, ‘Znaš, napravio si jednu grešku’. Brat, kao brat, najviše brine za mene, a ja za sve probleme države (…) Ja kažem ‘što je problem?’ A on kaže ‘Sve vrijeme si vodio računa o gospodarstvu, koliko ćeš povećati plaće, mirovine, koliki će biti rast, što ćeš izgraditi, što ćeš napraviti tu i tu, a zanemario si sustav.'”

U toj priči, Vučić priznaje da je podcijenio važnost institucionalne stabilnosti, iako to ne formulira kao političku odgovornost već više kao osobni propust. Izjava je naišla na različite interpretacije – neki su je shvatili kao rijetko priznanje greške, dok drugi smatraju da se radi o pokušaju skretanja pažnje s ozbiljnih problema u funkcioniranju države.

  • Studente nazvao kriminalcima: “Dođe mi od muke da plačem”

Jedna od najoštrijih i najemotivnijih izjava ticala se veterana i studenata koji su sudjelovali u blokadama. Vučić ih je bez zadrške nazvao “ruljom” i “kriminalcima”, a cijelu situaciju opisao kao osobno vrlo stresnu.

“Kažete da pripadate, ne znam više kome, studentima, đacima, veteranima, nemam pojma tko sve to laže. Kako vas nije sram? Pa šta je to nego rulja? I sad ja to ne smijem reći. Zamislite, ne smijem to reći! Pa ti nisi rulja, ti si kriminalac. Trebaš odmah u zatvor.”

Dodao je i kako mu dolazi “da plače od muke” i “da udara sam sebe”. Takva izjava, puna emocionalne eksplozije i očite frustracije, pokazuje duboku netrpeljivost prema onima koji kritiziraju vlast. Pitanje koje se postavlja jest – je li predsjednik sposoban voditi dijalog s vlastitim narodom ili ga svaki oblik kritike dovodi do ruba emocionalnog sloma?

Preporučujemo