Đumbir je više od začina – to je biljka s dokazanim zdravstvenim koristima koja ima svoje mjesto u kuhinji i prirodnoj medicini. Umjesto da ga stalno kupujete po visokoj cijeni, postoji jednostavno rješenje: uzgojite ga sami kod kuće. Ne treba vam vrt ni mnogo iskustva. Dovoljno je da imate jedan zdrav korijen i malo strpljenja.
U nastavku ćete saznati kako da od običnog kupljenog komada đumbira dobijete cijelu biljku koja može trajati mjesecima i obezbijediti vam svjež korijen kad god vam zatreba.
-
Priprema Đumbira za Sadnju
Prvi korak je odabir kvalitetnog korijena. Potražite svjež, čvrst i sočan komad đumbira, bez znakova truleži ili oštećenja. Idealno je da ima nekoliko izbočina, takozvanih “očiju”, koje izgledaju kao male kvržice. Iz tih očiju će kasnije izrasti izdanci.
Da bi se aktivirao proces rasta, đumbir prvo treba “probuditi”. Stavite korijen u čistu vodu na sobnoj temperaturi. Ostavite ga tako nekoliko dana ili čak sedmica, u zavisnosti od toga koliko brzo oči počnu bubriti i pokazivati znakove života. Kada primijetite da se pojavljuju zeleni pupoljci, spremni ste za sljedeći korak.
-
Sadnja Đumbira
Korijen koji je počeo klijati razrežite na nekoliko komada. Svaki dio treba imati barem jedno do tri oka. Nemojte previše sitniti – veći komadi imaju više energije za rast. Pripremite rastresito i hranljivo tlo. Možete koristiti običnu baštensku zemlju pomiješanu s kompostom. Važno je da zemlja dobro drenira.
Posadite komade đumbira nekoliko centimetara ispod površine, s pupoljcima okrenutim prema gore. Ako želite zadržati vlagu, pokrijte površinu tla slamom, lišćem ili pokošenom travom. Ovo takođe pomaže u zaštiti tla od isušivanja i održava stabilnu temperaturu.
-
Njega Tokom Rasta
Đumbir zahtijeva redovno, ali umjereno zalivanje. Tlo ne smije biti ni previše mokro ni presuho. Najbolje je da bude stalno blago vlažno. Takođe, povremeno ga možete prihraniti prirodnim đubrivima poput komposta, čaja od koprive ili fermentisanih biljnih preparata.
Biljka može narasti i do metar visine, a njeni listovi šire ugodan, svjež miris. U toplijim klimama đumbir se može uzgajati na otvorenom, dok je u hladnijim krajevima bolje koristiti saksije koje se mogu premjestiti unutra kada temperatura padne.
Kako biljka sazrijeva, primijetit ćete da korijen počinje izvirivati iz zemlje. Ovo je dobar znak da je proces rasta pri kraju.
-
Vrijeme Za Berbu
Đumbir se bere kada listovi počnu da žute i venu – obično nakon osam do deset mjeseci od sadnje. To je znak da je biljka preusmjerila energiju u korijen. Pažljivo iskopajte đumbir, pazeći da ne oštetite komade.
Nakon vađenja, operite korijen pod mlazom vode kako biste uklonili ostatke zemlje. Ostavite ga da se dobro osuši na vazduhu. Suvi đumbir se može dugo čuvati na suhom i tamnom mjestu, a dio možete i zamrznuti ili osušiti za kasniju upotrebu.
-
Ljekovita Svojstva Đumbira
Đumbir je cijenjen zbog svog snažnog ljekovitog djelovanja. Već vijekovima se koristi u tradicionalnoj medicini za ublažavanje raznih tegoba. Njegov najaktivniji sastojak je gingerol, spoj poznat po protivupalnim i antioksidativnim svojstvima.
Pored gingerola, đumbir sadrži vitamine B skupine, vitamine C i E, flavonoide, tanine, eterična ulja i brojne minerale poput magnezija, kalija i željeza. Zbog toga se koristi za ublažavanje mučnine, poboljšanje probave, jačanje imuniteta i ublažavanje bolova u zglobovima.
Redovna konzumacija svježeg ili sušenog đumbira može doprinijeti općem osjećaju vitalnosti i pomoći u prevenciji raznih zdravstvenih problema. Bilo da ga koristite kao začin, u čaju, ili kao dio prirodnih lijekova – đumbir je moćan saveznik vašem zdravlju.