Iako redovno peremo i održavamo higijenu posteljine, svima nam se barem jednom dogodilo da otkrijemo neugodne žute mrlje na jastucima. Ova pojava može biti estetski neugledna, ali i razlog za zabrinutost zbog higijene. Ipak, važno je napomenuti da se žutilo na jastucima javlja prirodno, a najčešći uzrok su tjelesni izlučevine, prije svega znoj.

Jastuci su neizostavan dio našeg svakodnevnog života, iako im ne posvećujemo uvijek dovoljno pažnje. Tokom spavanja, naše tijelo prirodno ispušta vlagu u obliku znoja, a ta vlaga se s vremenom taloži na tkanini jastuka. Čak i ako se redovno tuširate prije spavanja i koristite svježe jastučnice, znojenje tokom noći je neizbježno i vodi ka stvaranju žutih mrlja. Međutim, nije potrebno zamijeniti jastuke svaki put kada se ovo dogodi. Postoji efikasan način da ih operete i vratite im prvobitnu svježinu i bjelinu.

Zašto jastuci požute?

Znojenje je glavni krivac za požutjele jastuke, ali nije jedini faktor. Osim znoja, mrlje mogu nastati i uslijed masnoća koje se prirodno luče iz naše kože i kose, ali i zbog nečistoća iz zraka, prašine, pa čak i tragova šminke ili losiona za tijelo. Sve ove supstance se postepeno nakupljaju na tkanini jastuka, što s vremenom uzrokuje promjenu boje.

Uprkos redovnom pranju posteljine, jastuci često zadržavaju te nečistoće, naročito ako ih ne perete dovoljno često. Mnogi ljudi nisu ni svjesni da bi jastuke trebali prati barem svaka tri do četiri mjeseca kako bi se spriječilo nakupljanje bakterija i grinja, kao i žutih mrlja.

Najbolji način za pranje jastuka

Dobra vijest je da postoje jednostavni koraci koje možete preduzeti kako bi vaši jastuci izgledali kao novi. Sve što vam je potrebno su osnovni kućni deterdženti i nešto vremena. Prije nego što započnete s pranjem, obavezno provjerite etikete na jastucima kako biste se uvjerili da se mogu prati u mašini za veš. Većina modernih jastuka, bilo da su punjeni perjem ili sintetičkim materijalima, može se bez problema prati u mašini.

Potrebni sastojci:

  • Jedna šolja deterdženta za pranje veša
  • Jedna šolja deterdženta za suđe
  • Pola šolje boraksa (natrijum tetraborat ili natrijum borat)
  • Malo izbjeljivača (po želji, ali oprezno koristiti)

Ova kombinacija sastojaka pomaže u uklanjanju mrlja i vraćanju bjelila na tkanini jastuka. Deterdžent za suđe služi za razbijanje masnoća, dok boraks pomaže u dezinfekciji i uklanjanju neugodnih mirisa.

Uputstvo za pranje

Provjerite etikete – Prije svega, provjerite etiketu na jastuku kako biste bili sigurni da se može prati u mašini. Također, provjerite maksimalnu temperaturu na kojoj se jastuci mogu prati. Ako nemate etiketu, provjerite sa prodavnicom ili proizvođačem od kojih ste kupili jastuk.

Podesite temperaturu – Postavite vašu mašinu za pranje na 40 stepeni. Ova temperatura je idealna za uklanjanje mrlja, a istovremeno neće oštetiti materijal jastuka. Ako su jastuci sintetički, koristite najnižu moguću temperaturu kako biste izbjegli oštećenje.

Priprema smjese – U plastičnoj posudi pomiješajte jednu šolju deterdženta za pranje veša, jednu šolju deterdženta za suđe, pola šolje boraksa i malo izbjeljivača. Ova smjesa će efikasno ukloniti žutilo sa vaših jastuka.

Pranje u mašini – Stavite jastuke u mašinu za veš. Preporučuje se pranje dva jastuka istovremeno kako bi se mašina ravnomjerno opteretila i kako bi pranje bilo efikasnije. Dodajte pripremljenu smjesu u mašinu i započnite ciklus pranja.

Sušenje jastuka

Nakon što su jastuci oprani, važno je osigurati pravilno sušenje kako bi se spriječilo stvaranje plijesni i zadržavanje vlage unutar jastuka. Ako imate mašinu za sušenje, idealno je da je koristite. Stavite jastuke u mašinu za sušenje i dodajte dvije teniske loptice umotane u čiste čarape. Ove loptice će pomoći da jastuci zadrže svoju paperjastu strukturu i spriječit će stvaranje grudvica.

Ako nemate mašinu za sušenje, možete ih osušiti na prirodan način. Izvjesite ih na suncu ili na prozračnom mjestu, raširene kako bi se ravnomjerno sušili. Sunčeva svjetlost također djeluje kao prirodni izbjeljivač, dodatno pomažući u vraćanju bjelila vaših jastuka.

Održavanje jastuka

Nakon što ste očistili jastuke, možete poduzeti nekoliko koraka kako biste spriječili ponovno žutilo. Preporučuje se korištenje zaštitnih navlaka za jastuke koje se mogu redovno prati zajedno s posteljinom. Ove navlake pružaju dodatnu barijeru između jastuka i znoja ili drugih nečistoća.

Također, redovno provjetravanje jastuka na otvorenom zraku može pomoći u sprečavanju stvaranja neugodnih mirisa i akumulacije vlage. Na kraju, ne zaboravite prati jastuke svakih nekoliko mjeseci kako biste osigurali da ostanu svježi i higijenski čisti.

Zaključak

Iako žute mrlje na jastucima mogu izgledati neugledno, one su prirodna posljedica korištenja. Umjesto da trošite novac na nove jastuke, slijedite ove jednostavne korake za pranje i održavanje i vaši jastuci će ponovno izgledati kao novi.

Preporučujemo