Da li ste ljubitelji slatkih, sočnih i hrskavih kolača, domaća baklava je klasik koji nikada ne izlazi iz mode. Iako na prvi pogled djeluje komplikovano, uz precizne korake i malo strpljenja, rezultat je savršen desert koji miriše na tradiciju. U nastavku donosim detaljan recept za domaću baklavu sa orasima, koru po koru, red po red – od tijesta do šerbeta.

Sastojci:

Za tijesto:

  • 1 jaje
  • 1 čajna čaša vode (oko 100 ml)
  • 1 čajna čaša jogurta (100 ml)
  • Pola čajne čaše ulja (50 ml)
  • 50 g maslaca
  • 2 kašike sirćeta
  • 1 pakovanje praška za pecivo
  • Oko 4,5 šolje brašna za baklavu (količina može varirati u zavisnosti od vrste i kvaliteta brašna)

Za valjanje kora:

  • Pšenični ili kukuruzni škrob (starch) – koristi se za posipanje kako bi se kore mogle što tanje razvući bez lijepljenja

Za fil:

  • 3 šolje mljevenih oraha

Za preliv prije pečenja:

  • 250 g maslaca
  • 1 čajna čaša ulja (100 ml)

Za šerbet:

  • 4,5 šolje šećera
  • 5 šolja vode
  • 1 kriška limuna

Priprema:

1. Miješenje i priprema tijesta

U velikoj posudi umutite jaje, pa dodajte vodu, jogurt, ulje, otopljeni maslac, sirće i prašak za pecivo. Sve dobro promiješajte. Zatim počnite dodavati brašno postepeno, uz neprestano miješanje i kasnije mijesenje rukom. Brašno dodajete dok ne dobijete glatko, mekano tijesto koje se ne lijepi za ruke. Moguće je da će vam trebati malo više ili manje brašna – zato brašno dodajte pažljivo, u manjim količinama.

Kada je tijesto gotovo, podijelite ga na 10 približno jednakih kuglica. Prekrijte ih kuhinjskom krpom i ostavite da odmaraju 10–15 minuta. Ovo će pomoći da se tijesto opusti i lakše razvlači.

2. Razvlačenje kora i priprema fila

Pobrašnite površinu i valjak. Uzmite po dvije kuglice i svaku razvucite u tanku koru koristeći škrobno brašno. Cilj je da kore budu što tanje, skoro prozirne. Kada su obje kore razvijene, po želji ih možete pažljivo izrezati u pravougaoni ili kvadratni oblik – to olakšava kasnije motanje.

Od preostalih otpadaka tijesta koji ostanu pri rezanju oblikujte kuglu i usitnite je u multipraktiku zajedno sa pola šolje oraha. Ova smjesa će služiti kao dodatni fil između slojeva.

3. Formiranje baklave

Na radnu površinu stavite jednu razvijenu koru. Po njoj ravnomjerno pospite dio fila od oraha i tijesta. Preko nje stavite drugu koru – bez fila – i sve zajedno zarolajte u čvrstu rolnu. Zatim rolnu režite na komade širine oko dva prsta.

Pleh podmažite ili obložite papirom za pečenje i ređajte rolne jednu pored druge. Nastavite ovaj proces dok ne potrošite sve kore i fil.

Nakon što poređate sve u pleh, otopite maslac i pomiješajte ga sa uljem. Tom mješavinom prelijte svaku rolnu baklave, vodeći računa da je svaki komad dobro natopljen.

4. Pečenje

Zagrijte pećnicu na 170°C. Baklavu pecite oko 1 sat i 15 minuta ili dok ne postane zlatno-smeđa i hrskava. Važno je peći je na nižoj temperaturi, ali duže. Tako se kore dobro ispeku, a maslac se ravnomjerno upije. Povremeno provjerite, jer svaka pećnica peče malo drugačije.

5. Priprema šerbeta

Dok se baklava peče, pripremite šerbet. U šerpu stavite šećer, vodu i krišku limuna. Stavite na srednju vatru i pustite da se kuha oko 20 minuta. Šerbet treba da bude srednje gust. Nakon kuhanja, ostavite da se potpuno ohladi – nikako ne sipajte vruć šerbet preko vruće baklave, jer će baklava postati gnjecava.

6. Prelivanje i hlađenje

Kada izvadite baklavu iz pećnice, još dok je vrela, prelijte je hladnim šerbetom. Radite to polako, kašikom, da svaki dio baklave upije šerbet ravnomjerno. Ostavite baklavu da se potpuno ohladi na sobnoj temperaturi. Idealno je da prenoći, jer tada najbolje upije sve sokove i postane savršeno mekana iznutra, a hrskava spolja.

Prijatno!

Uživajte u domaćoj baklavi koja ne traži puno skupih sastojaka, ali traži malo ljubavi i pažnje. Idealna je za praznike, proslave, ali i kada želite zasladiti običan dan.

Preporučujemo