Kiflice su jedan od onih tradicionalnih kolača koji se služe uz kafu, čaj ili kao desert nakon obroka. Mogu se puniti različitim filom. Ovaj jednostavan recept za kiflice, sa mirisom vanile i šećerom u prahu, podseća na detinjstvo i sve one tople trenutke provedene uz porodicu. Ono što čini ovaj recept posebnim jeste jednostavnost pripreme i minimalan broj sastojaka, dok krajnji rezultat donosi mirisnu i ukusnu poslasticu.

Ove kiflice, napravljene sa marmeladom ili nekim drugim filom po izboru, lako se pripremaju, a mogu se prilagoditi vašim željama – bilo da volite klasične voćne marmelade, čokoladne filove ili neke druge slatke namaze. Tokom pečenja, one dobijaju prepoznatljivu “rosavu” strukturu, koju posipanje šećerom u prahu savršeno kamuflira, čineći ih još privlačnijim. Kiflice su još ukusnije kada se potpuno ohlade, jer tada postaju hrskave i slatke.

Sastojci:

  • 300 ml ulja
  • 150 ml vruće vode
  • 1 prašak za pecivo
  • Približno 500 g brašna
  • Marmelada ili neki drugi fil po izboru

Za valjanje:

  • 200 g šećera u prahu
  • 1 vanilin šećer

Priprema kiflica:

1. Priprema tijesta

Prvo što treba da uradite jeste da uključite rernu na 200°C kako bi se dobro zagrejala dok pripremate tijesto. Priprema tijesta za kiflice je veoma jednostavna, ali zahteva pažnju da bi se postigla savršena tekstura.

U veću posudu sipajte ulje i vruću vodu. Ova kombinacija vruće vode i ulja omogućava da tijesto bude mekano i lako za oblikovanje. Dodajte prašak za pecivo u tu smesu i sve zajedno dobro promešajte. Prašak za pecivo pomaže da kiflice budu prozračne i da tokom pečenja dobiju svoju prepoznatljivu strukturu.

Kada su ulje, voda i prašak za pecivo dobro sjedinjeni, počnite postepeno dodavati brašno. Najpre mešajte kašikom dok smesa ne postane gušća, a zatim nastavite mešati rukama. Brašno dodajete dok ne dobijete glatko i elastično tijesto koje se lako odvaja od posude i ne lepi za ruke.

2. Oblikovanje kiflica

Kada ste umesili tijesto, podelite ga na tri ili četiri loptice, u zavisnosti od toga koliko velike želite kiflice. Ako želite veće kiflice, podelite tijesto na manje delova, dok će manji delovi dati više sitnijih kiflica. Neke domaćice prave male kiflice koje su, kako mnogi kažu, slađe i privlačnije za serviranje.

Na pobrašnjenoj radnoj površini, najpre rukama oblikujte spljoštene krugove, a zatim ih oklagijom rastanjite na željenu debljinu. Debljina tijesta zavisi od vašeg ukusa – tanje kiflice će biti hrskavije, dok deblje kiflice mogu biti mekše iznutra.

3. Punjenje i motanje kiflica

Kada ste rastanjili tijesto, isecite ga na trouglaste oblike, slično kao kad pravite pizzu. Na svaki trougao stavite malu količinu marmelade ili fila po želji. U ovom receptu koristi se argentinski sir od dunja, koji daje poseban ukus, ali vi možete koristiti bilo koji fil koji volite – klasičnu marmeladu, čokoladni namaz, pa čak i orahe.

Započnite motanje kiflica od šireg kraja ka užem, vodeći računa da marmelada ne iscuri sa strane. Kada ih sve smotate, stavite ih na pleh obložen papirom za pečenje. Ne zaboravite da ostavite malo prostora između kiflica jer će tokom pečenja narasti.

Ako primetite da se testo lista ili odvaja, možete lagano pritisnuti kiflice prstom na nekoliko mesta. Ova “rosava” struktura je normalna i zapravo daje kiflicama poseban rustični izgled. Nakon pečenja, šećer u prahu će dodatno sakriti nepravilnosti, čineći kiflice lepim i ukusnim.

4. Pečenje kiflica

Stavite pleh sa kiflicama u već zagrejanu rernu i pecite ih na 200°C dok ne porumene. Obično je potrebno oko 15-20 minuta, ali vreme pečenja može varirati u zavisnosti od vaše rerne i debljine kiflica. Kada kiflice dobiju zlatno-smeđu boju, izvadite ih iz rerne.

5. Valjanje u šećer

Dok su kiflice još tople, valjajte ih u smesu šećera u prahu i vanilin šećera. Ovaj korak daje kiflicama slatku i aromatičnu završnicu. Vanilin šećer im dodaje prepoznatljiv miris koji se širi po kuhinji i čini ih neodoljivim.

Ako više volite manje slatke kolače, možete samo lagano posipati šećer preko kiflica, umesto da ih potpuno valjate u šećer. Na ovaj način dobićete blaži ukus, a kiflice će zadržati svoju hrskavu teksturu.

Posluživanje i saveti:

Kiflice su najbolje kada se potpuno ohlade. Tada postaju hrskave spolja, a unutrašnjost ostaje mekana i ukusna, posebno u kombinaciji sa marmeladom. Ukoliko volite kremastiji ukus, možete smanjiti vreme pečenja kako bi kiflice bile mekše.

Ove kiflice su savršene uz šolju kafe ili čaja, ali su jednako dobre i kao desert nakon ručka. Zbog jednostavnosti pripreme i osnovnih sastojaka, mogu se pripremiti i kao brzi kolač za nenajavljene goste ili porodično uživanje.

Ako želite da ih napravite unapred, možete ih peći i čuvati u hermetički zatvorenoj posudi nekoliko dana, a šećer u prahu dodati neposredno pre serviranja kako bi zadržale svoju hrskavost.

Zaključak

Ove jednostavne kiflice sa marmeladom idealne su za sve prilike. Brza priprema, mali broj sastojaka i neodoljiv ukus čine ih omiljenim kolačem u mnogim domaćinstvima. Isprobajte ovaj recept i uživajte u svakom zalogaju!

Preporučujemo