Halit Ergenç i Bergüzar Korel, poznati turski glumački par, doživjeli su značajne transformacije u svojim životima, kako privatno tako i profesionalno, što je izazvalo znatan interes javnosti.

Halit Ergenç, koji je stekao svjetsku slavu kao Sulejman Veličanstveni u seriji “Tisuću i jedna noć”, prošao je kroz impresivnu fizičku transformaciju za potrebe uloge zarobljenog vojnika u seriji “Ti si moja domovina”. Da bi se potpuno posvetio ulozi, Halit je bio odlučan u smanjenju težine te je u šest tjedana izgubio 14 kilograma. Njegov režim prehrane bio je izuzetno discipliniran, uključujući sirovo povrće, djelomično kuhano meso, te izbjegavanje šećera, glutena i mliječnih proizvoda. Tijekom intenzivnog rasporeda snimanja, Ergençeva prehrana se oslanjala na zdrave namirnice poput đumbira, zelenih jabuka, mrkve, cikle, špinata, celera, juhe od bundeve i salate od kvinoje.

 

Turski glumački par je tijekom ovog izazovnog razdoblja pokazao duboko razumijevanje važnosti zdrave prehrane i pristupa uživanju hrane, odabirući pametne opcije poslastica koje su bile u skladu s njihovim ciljevima.

Ova njihova transformacija ne samo da je bila ključna za njihove profesionalne angažmane u serijama, već je također pokazala njihovu posvećenost zdravom životnom stilu i međusobnoj podršci. Njihovi napori u održavanju zdravlja i forme pokazali su se kao inspiracija njihovim obožavateljima diljem svijeta.

BONUS ČLANAK:

Hrvatski dan osviještenosti o debljini, obilježen 16. ožujka, podsjeća nas na važnost borbe protiv jednog od vodećih zdravstvenih i ekonomskih problema današnjice – pretilosti. Povećanje masnog tkiva u tijelu može znatno utjecati na zdravlje ljudi, povećavajući rizik od kroničnih nezaraznih bolesti poput bolesti srca, dijabetesa tipa 2, gihta, te nekih oblika karcinoma, među ostalim.Posebno zabrinjava porast prekomjerne težine i debljine među djecom. Prema CROCOSI istraživanju iz 2018./2019., čak 35% djece u dobi od 8 do 8.9 godina ima ili prekomjernu tjelesnu težinu ili debljinu. Ovo stanje ne samo da može utjecati na njihovo zdravlje u odrasloj dobi, već također može značajno narušiti kvalitetu njihovog života i psihičko zdravlje.

Prevencija pretilosti započinje u obitelji, gdje se formiraju prehrambene navike i navike tjelesne aktivnosti koje mogu trajati cijeli život. Roditelji igraju ključnu ulogu kao pozitivni primjeri za svoju djecu. Evo nekoliko savjeta kako podržati zdrav način života i prehranu kod djece:

Budite pozitivan primjer: Djeca uče od roditelja, stoga se sami pridržavajte pravila o umjerenosti, raznolikosti i uravnoteženosti u prehrani. Raznolikost hrane osigurava unos svih potrebnih hranjivih tvari.Budite maštoviti u prezentaciji hrane: Djeca su sklona mašti, pa koristite kreativne načine prezentacije jela. Možete pripremiti obroke u obliku likova iz crtića ili bajki, složiti voće u privlačne aranžmane na tanjuru ili pripremiti šarene frape napitke od voća.

Uključite dijete u odabir i pripremu jela: Dopustite djetetu da sudjeluje u kupovini namirnica i pripremi obroka kod kuće. Kada djeca sudjeluju u pripremi hrane, veća je vjerojatnost da će biti otvorenija za probati nove namirnice.Ne koristite hranu kao nagradu ili kaznu: Naučite djecu da hrana treba biti dio obroka, a ne sredstvo za nagrađivanje ili kažnjavanje. Time smanjujete rizik od emocionalnog prejedanja i razvijanja loših prehrambenih navika.

Imajte zajedničke obroke: Vrijeme obroka trebalo bi biti vrijeme za povezivanje i uživanje s obitelji. Nastojte imati barem jedan zajednički obrok dnevno, bez stresa i distrakcija poput televizije ili mobitela.Budite tjelesno aktivni: Potičite djetetovu tjelesnu aktivnost tako što ćete i sami biti aktivni. Zajedno provodite vrijeme na svježem zraku, šetnjama, vožnjom bicikla ili drugim aktivnostima koje djeca vole.

Ne odustajte: Ako dijete ne voli neku hranu, nemojte odustati od ponovnog pokušaja. Okusi se mijenjaju s godinama, pa će možda jednog dana prihvatiti hranu koju ranije nije voljelo.Promjene u prehrambenim navikama i načinu života trebaju biti postupne i održive. Roditelji igraju ključnu ulogu u postavljanju temelja za zdravu budućnost svoje djece. Edukacija, podrška i pozitivan primjer ključni su u prevenciji pretilosti kod djece i stvaranju zdravijih zajednica.

 

 

Preporučujemo