POTREBNI SASTOJCI:
1600g oguljenih narandzi (korica je oko 2,5kg)
200 g seckane kore pomorandže
1 kg šećera
NAČIN PRIPREME:
Prije same pripreme potrebno je dobro oprati pomorandže, jer su naravno prskane. Izribala sam ih toplom vodom grubom stranom sunđera i ostavila u rastvoru sode bikarbone nekoliko sati (2 kašike sode na 2 litre vode). To možete učiniti u velikoj posudi ili sudoperu.
Očistite narandže, ostavite prekrasnu koru neoštećenom. Sa unutrašnje strane kore ukloniti što je moguće više bele kore (belu koru ukloniti jer sadrži gorčinu), deo kore pomorandže istanjiti, a zatim sitno iseckati koru. Potrebno je 200 g čiste kore.
Narandže takođe nasjeckajte.
U tiganj dodajte seckane pomorandže, koricu i šećer. Kuvajte na laganoj vatri uz povremeno mešanje. Nakon pola sata sve sameljite štapnim blenderom ili izvadite šupljikavom kašikom i izmiksajte na male komadiće. Nastavite kuhati dok se džem ne zgusne, miješajući da ne zagori.
Ja obično ovu količinu voća kuvam na laganoj vatri oko sat i po da dobijem gušći džem. Voće nisam miksala do kraja jer volim da osjetim koricu i komadiće narandže u pekmezu.
Kada je džem gotov, čiste, suve tegle i poklopce stavite u posudu za pečenje i zagrejte u rerni na 100 stepeni. Vrući džem izvadite i sipajte u vruće tegle. Korisno je nositi rukavice da se ne opečete 🙂 Napunjene tegle vratite u rernu, ponovo ih zagrejte na 100 stepeni da džem dobije koricu, pa ostavite u zatvorenoj rerni da se ohlade. Sledećeg dana zatvorite poklopac i džem čuvajte na hladnom mestu.
Odličnog je ukusa! Gorko-slatka aroma pomorandže najbolje ide uz neke bitne deserte, poput krostata, tartova, a nedavno sam ovim džemom punila kolače od vanile koje su mi ostale od prošle godine i koje su se odlično održale.
Naime, moram naglasiti da ljeti sve džemove držim u frižideru, a zimi na hladnom mjestu, jer ne koristim konzervanse i količina šećera nije velika.
Ranije sam gledao razne recepte u kojima se dodaje voda ili cijeđene narandže i koristi se sok od pomorandže. Mislim da je nepotrebno i šteta razblažiti delikatnu aromu dodavanjem vode, zašto ne koristiti celo voće, samo treba da se kuva. Ali trud se isplati jer dobijete zaista divan džem. Ovoliko voća daje dvije velike napunjene tegle (750ml) i malu činiju – za trenutnu degustaciju 😉