Više od pet mjeseci, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić suočen je s kontinuiranim protestima studenata ispod prozora njegove službene rezidencije. Svakim danom, sve više građana priključuje se protestima, izražavajući nezadovoljstvo njegovom politikom i stanjem u zemlji. Iako ga situacija sve više nervira, Vučić se u javnosti ponaša kao da ga to ni najmanje ne pogađa. U trenutku kada pritisak na njegovu vlast raste, Vučić pokreće vanjskopolitičku ofenzivu, najavljujući susrete s Vladimirom Putinom i Donaldom Trumpom.
-
Vučićev izazov Bruxellesu
Vučić djeluje uvjeren da ima podršku Bruxellesa, koji se prema događajima u Srbiji ponaša prilično indiferentno. U takvom kontekstu, odlučio je prkositi Europskoj uniji, oslanjajući se na rusko-američku osovinu. Njegovi mediji, pod njegovom kontrolom, svakodnevno prikazuju EU kao projekt na izdisaju, promovirajući ideju da su Trump i Putin novi centri moći kojima se Srbija treba prikloniti.
Iako je iz Bruxellesa stigla vrlo jasna poruka da čelnici zemalja kandidata ne bi trebali sudjelovati na obilježavanju 80. godišnjice pobjede u Drugom svjetskom ratu u Moskvi, Vučić je popustio pred pritiscima. Ignorirajući preporuke EU, najavio je odlazak na Crveni trg i sudjelovanje na vojnoj paradi, čime jasno pokazuje odmak od europskog kursa.
-
Putinov utjecaj i vojna parada u Moskvi
Na Crvenom trgu će, prema najavama ruskih medija, marširati i vojnici koji trenutno ratuju u Ukrajini, kao i sjevernokorejski vojnici. Moskva je nakon mjeseci negiranja napokon priznala njihovo sudjelovanje. Također, pojavila se informacija da će na paradi biti i jedinica srpske vojske, iako Vučić tvrdi da „vjerovatno ipak neće“.
Prva europska diplomatkinja Kaja Kallas uputila je upozorenje čelnicima zemalja kandidata da ne prisustvuju “toksičnoj” Putinovoj paradi. Bez obzira na to, Vučić je najavio svoj odlazak i planirani razgovor s ruskim predsjednikom. Njegov dolazak je, uz to, osobno Putinu najavio srpski patrijarh Porfirije.
-
Nafta, ucjene i američke sankcije
Vučić je na televiziji Pink izjavio da s Putinom ima otvoren i srdačan odnos, unatoč povremenim neslaganjima. Ključna tema razgovora u Moskvi bit će Naftna industrija Srbije (NIS), nad kojom stalno visi prijetnja američkih sankcija. Gazprom, koji drži većinski udio u NIS-u, razmatra njegovu prodaju, navodno za oko 700 miliona dolara.
Rusija ovu situaciju koristi za dodatni pritisak na Vučića, Čime se dodatno kompliciraju njegovi odnosi s Bruxellesom i Washingtonom. Kako je izjavio u intervjuu za Informer TV, u Moskvu planira ići sam, bez premijera Đure Macuta, kako bi sačuvao vladu od dodatnih optužbi iz EU.
-
Bruxellesov odgovor i moguće posljedice
Dolazak Marte Kos, europske povjerenice za širenje, u Beograd sredinom sedmice bit će važan trenutak za Vučića. Iz Tallinna je stigla jasna poruka: ukoliko se Vučić pojavi na paradi u Moskvi, Srbija može zaboraviti na članstvo u EU. Jonatan Vseviov iz estonskog Ministarstva vanjskih poslova naglasio je da će Vučićev potez biti test za Zapad – da vide tko je s njima, a tko igra za “drugi tim”.
Vučić ipak vjeruje da će, kao i dosad, uspjeti izbjeći ozbiljne posljedice svojih odluka. Njegov pristup ukazuje na to da trenutnu političku situaciju vidi kao priliku za balansiranje između Istoka i Zapada.
-
Trump kao adut na američkoj sceni
Prema pisanju lista Danas, Vučić se također pohvalio planiranim susretom s Donaldom Trumpom. Saradnik Centra za sigurnosnu politiku Vuk Vuksanović smatra da Vučić želi uvjeriti Trumpa da je na strani SAD-a u njihovim tenzijama s Europom.
Vučić sve više pokazuje da mu EU nije više prioritet, već pokušava graditi odnose s moćnim pojedincima izvan nje. Njegovo prisustvo na republikanskoj konvenciji, gdje planira susret s Trumpom, predstavlja još jedan pokušaj stvaranja slike o sebi kao političaru svjetskog formata.
-
Koliko košta susret s Trumpom?
Beogradski Danas postavlja pitanje je li Vučić platio dolazak na republikansku konvenciju. Žarko Ristić, osnivač Američko-srpske asocijacije, tvrdi da se pristup konvenciji i mogućnost susreta s Trumpom plaćaju od 44 do čak 440 hiljada dolara.
Visina uplate određuje poziciju na konvenciji – bliže Trumpu ili dalje od njega. U tom kontekstu, Vučićevi napori da se susretne s bivšim američkim predsjednikom dobijaju dodatnu dimenziju – nije to samo politička odluka, već i investicija u vlastiti imidž.
-
Medijska ofenziva i unutrašnja situacija
Vučić koristi ove međunarodne kontakte za unutarnju propagandu, pokušavajući uvjeriti domaću javnost da je politički važan na svjetskoj sceni. Međutim, protesti pod njegovim prozorima ne prestaju, a frustracija građana raste. Nezavisni analitičari su složni: bez obzira na odlazak u Moskvu ili mogući susret s Trumpom, unutrašnje krize Vučić neće moći tako lako zataŭkati.