Vatikan je jutros potvrdio da je papa Franjo preminuo u 89. godini života. Vijest o njegovoj smrti objavljena je javnosti u ranim jutarnjim satima, uz izraze tuge i zahvalnosti za njegov život i služenje Crkvi.
Papa Franjo, rođen kao Jorge Mario Bergoglio, bio je prvi papa iz Latinske Amerike i prvi isusovac na čelu Katoličke Crkve. Njegov pontifikat obilježio je poseban naglasak na skromnost, brigu za siromašne, ekološku svijest te zalaganje za mir i socijalnu pravdu.
-
Posljednji javni nastup dan prije smrti
Unatoč narušenom zdravlju, papa Franjo se svega dan prije smrti pojavio u javnosti. Prisustvovao je tradicionalnom uskrsnom obraćanju Urbi et Orbi, koje se svake godine održava na Uskrs. Tom je prilikom okupljenim vjernicima na Trgu svetog Petra i milijunima gledatelja diljem svijeta uputio blagoslov i uskrsnu čestitku.
Iako je bilo vidljivo da je slab, papa je ostao smiren, pozdravio okupljene i još jednom naglasio važnost nade i mira u svijetu pogođenom ratovima i krizama. Njegov govor bio je kratak, ali snažan – upravo u duhu njegova stila koji je obilježio cijeli pontifikat.
-
Dugo se borio sa zdravstvenim problemima
U mjesecima koji su prethodili smrti, papa Franjo je više puta hospitaliziran zbog pogoršanja zdravstvenog stanja. Imao je problema s plućima, hodanjem i kroničnim bolovima. Iako je Vatikan često umanjivao ozbiljnost stanja, bilo je jasno da se papa suočava s ozbiljnim zdravstvenim izazovima.
Njegov osobni liječnik i tim iz rimske bolnice Gemelli pratili su njegovo stanje gotovo svakodnevno, a papa je posljednje tjedne života proveo u privatnim prostorijama u Vatikanu, pod stalnim liječničkim nadzorom.
-
Objavu smrti pročitao kardinal Farrell
Smrt pape Franje objavio je kardinal Kevin Farrell, komornik Apostolske komore, koji preuzima određene administrativne i ceremonijalne dužnosti nakon smrti pape.
– Draga braćo i sestre, s dubokom tugom moram objaviti smrt našeg Svetog Oca Franje. Jutros u 7:35 rimski biskup Franjo vratio se u kuću Očevu – rekao je kardinal.
U nastavku je istaknuo kako je papa cijeli svoj život posvetio služenju Bogu i Crkvi te da je svojim djelima i riječima utjelovio vrijednosti Evanđelja. Naglasio je njegovu posvećenost siromašnima i onima na marginama društva, kao i njegovu vjeru u univerzalnu ljubav.
– Zahvaljujemo Gospodinu na njegovom primjeru kao pravog učenika Isusa Krista i preporučamo njegovu dušu beskrajnoj milosrdnoj ljubavi Jednoga i Trojedinog Boga – poručio je Farrell.
-
Svjetske reakcije i početak procesa nakon smrti
Nakon objave vijesti o smrti pape Franje, val reakcija preplavio je svijet. Brojni državnici, vjerski vođe, humanitarne organizacije i obični građani izrazili su duboku tugu, poštovanje i zahvalnost za život i djelo jednog od najutjecajnijih papa u modernoj povijesti. Poruke sućuti stigle su iz svih krajeva svijeta – od predsjednika država, preko duhovnih vođa različitih religija, do nevladinih udruga koje su s njim surađivale na pitanjima mira, migracija i socijalne pravde.
U svojim izjavama, mnogi su istaknuli njegovu autentičnost, ljudskost i hrabrost da se suoči s osjetljivim pitanjima unutar Crkve i društva. Papa Franjo je često bio glas onih koji ga nisu imali, zalagao se za marginalizirane, izbjeglice, zatvorenike, beskućnike i sve one na rubovima društva. Njegove riječi i geste – od pranja nogu zatvorenicima do poziva na globalnu solidarnost – ostavile su dubok dojam i izvan granica katoličke zajednice.
U Vatikanu je istovremeno pokrenut protokol Sede Vacante (lat. „prazna stolica“), koji određuje sve korake nakon smrti poglavara Katoličke Crkve. Taj protokol uključuje zatvaranje papinskog apartmana, zapečaćivanje osobnih prostorija i pripreme za održavanje konklave – tajnog sastanka kardinala koji biraju nasljednika. Tijekom tog razdoblja, sve službene dužnosti preuzima kardinal-komornik, koji koordinira prijelazno razdoblje do izbora novog pape.
Očekuje se da će točan datum konklave biti objavljen u roku od nekoliko dana, a sam proces izbora odvijat će se unutar Sikstinske kapele pod strogim pravilima i potpunom izolacijom od vanjskog svijeta. Kardinali iz svih dijelova svijeta okupit će se u Rimu kako bi u molitvi i savjetovanju donijeli odluku o novom duhovnom vođi više od milijardu katolika.
Također, pripreme za papin sprovod već su u tijeku. Bit će organiziran s najvećim ceremonijalnim dostojanstvom, u skladu s višestoljetnim vatikanskim običajima. Očekuje se dolazak brojnih predsjednika, premijera, kraljevskih izaslanstava i drugih visokih uzvanika. Trg svetog Petra bit će središnje mjesto okupljanja, a stotine tisuća vjernika iz Italije i svijeta već najavljuju dolazak kako bi odali posljednju počast.
Papa Franjo ostavio je snažan pečat na Katoličku Crkvu i suvremeni svijet. Njegov pontifikat obilježili su reforme u crkvenoj upravi, približavanje Crkve običnom čovjeku, otvoreni razgovori o pitanjima seksualnosti, klimatskih promjena i ekonomskih nepravdi. No iznad svega, pamtit će se po jednostavnom životu, toplom osmijehu i poruci da Crkva treba biti mjesto milosrđa, a ne osude.