Vladeta Jerotić u knjizi „Uzgredna razmišljanja“, kroz temu pod nazivom „Kako žena i muž upropaste svoj brak“, analizira razloge za krahove brakova koje je kao bračni terapeut najčešće sretao. Jerotić detaljno objašnjava uzroke nesrećnih brakova, svrstavajući ih u nekoliko glavnih grupa.
Razlozi za krah braka prema Vladeti Jerotiću
Ljubav ostaje na nivou zaljubljenosti: Mnogi brakovi počinju snažnom zaljubljenošću, koja se nikada ne razvije u pravu ljubav. Odsustvo dublje povezanosti dovodi do udaljavanja supružnika.
Muž napušta ženu zbog prestanka ljubavi: Kada muž shvati da više ne voli svoju ženu, odlučuje se na razvod ili udaljavanje, čak i kada nema drugih ozbiljnih problema.
Patološki Don Žuan: Neki muškarci imaju nesvesnu potrebu da menjaju partnerke, osvećujući se ženama zbog trauma iz detinjstva, često povezanih sa odnosom prema majci.
Patrijarhalni mentalitet srpske žene: Tradicionalno vaspitanje koje ženi postavlja brak i materinstvo kao jedine ciljeve dovodi do zapostavljanja erotsko-seksualne dimenzije odnosa. Ovo zapostavljanje može uzrokovati nezadovoljstvo i udaljavanje.
Zanemarivanje seksualnih odnosa: Nakon nekoliko godina braka i dolaska dece, neke žene odbijaju seksualne odnose ili ih obavljaju bez želje, što stvara frustraciju kod supružnika.
Prioritet detetu nad mužem: Prirodna posvećenost detetu u prvim godinama života ponekad se pretvara u dugogodišnje zapostavljanje muža, što kod muškaraca može izazvati ljubomoru i potražnju novih partnerki.
Kastrirajući tip žene: Neke žene koriste emocionalne ucene ili manipulišu partnerom, često zbog trauma iz detinjstva, osvećujući se ocu kroz odnos sa mužem.
Promene posle klimakterijuma: Kod mnogih žena polnost slabi posle klimakterijuma, što može dovesti do promene u ponašanju i daljeg udaljavanja od partnera.
Odbojnost prema seksualnosti: U retkim slučajevima, žna može smatrati seksualne odnose nečim ružnim ili odvratnim, što otežava održavanje zdravog bračnog odnosa.
Potreba za dominacijom: Neke žene imaju potrebu da dominiraju u braku. Kada se muž tome ozbiljnije suprotstavi, žna često ne može da promeni svoje ponašanje, što rezultira razdvajanjem.
Drugi brak kao uspešniji izbor: Prvi brak često biva neuspešan zbog nezrelosti partnera. Kada partneri sazru kroz iskustvo, drugi brak često biva stabilniji i trajći.
Kako muž upropasti svoju ženu?
Jerotić takođe izdvaja načine na koje muževi doprinose krahovima brakova:
Potcenjivanje žene: U balkanskoj sredini, muževi često svesno ili nesvesno potcenjuju svoje žene, svodeći ih na uloge rađanja, održavanja kuće i služenja mužu. Ovakav odnos urušava samopouzdanje žene i bračni sklad.
Prenos trauma iz detinjstva: Muž koji potekne iz oštećene porodice (npr. sa roditeljem alkoholičarem ili iz rastavljenog braka) često prenosi sopstvene traume na svoj brak, ponavljajući obrasce iz detinjstva.
Edipov kompleks: Muž sa nerešenim Edipovim kompleksom prenosi patologiju odnosa sa majke na ženu. Ovo može rezultirati pasivnošću ili ravnodušnošću prema supruzi.
Homoseksualne sklonosti: Nesvesne homoseksualne sklonosti muža dovode do udaljavanja partnera i stvaranja nezadovoljstva kod žene, koja često ulazi u depresivna stanja.
Polna impotencija: Slaba potencija ili impotencija, bilo prisutna pre braka ili stečena tokom njega, značajno narušava bračne odnose.
Patološka ljubomora: Ljubomora bez stvarnog povoda može prerasti u fizičko i psihološko nasilje, što često rezultira ozbiljnim posledicama, uključujući razvod ili nasilje.
Fenomen „zapletenih rogova“: Ovo se odnosi na brakove gde partneri neprestano ulaze u konflikte, ali odbijaju da se razvedu, mučeći jedno drugo do smrti.
Nada za spas
I pored svih ovih izazova, Jerotić poručuje da ne treba gubiti nadu. Bračna savetovališta imaju važnu ulogu u pomaganju parovima da prevaziđu krize. „Sve se može u životu popraviti, zalečiti ili izlečiti – zašto ne onda i neki brak, pod uslovom da se u njemu nisu ugasili plamičci ljubavi, odnosno duhovnosti“, piše Jerotić.
Ovo je podsećanje da je ključ uspešnog braka u stalnom radu na odnosu i spremnosti partnera da se suoče sa sopstvenim slabostima i nesavršenostima. Ljubav, razumevanje i duhovnost ostaju temelji na kojima se gradi srećan i ispunjen brak.