Dok čistimo kuhinju tada očistimo i kuhinjsku napu sa vanjse strane, ali to nije dovoljno potrebno je očistiti i filter. Redovito čišćenje filtera na kuhinjskoj napi ključan je korak za održavanje njihove funkcionalnosti i dugovječnosti. Iako se često zaboravlja ili zanemaruje, čišćenje filtera igra važnu ulogu u održavanju čistoće i učinkovitosti vašeg kuhinjskog prostora. Napa je zadužena za uklanjanje masnoće, para i neugodnih mirisa iz kuhinje dok kuhate, ali s vremenom se na njezinim filterima nakupljaju masnoće i prljavština, što može smanjiti njen kapacitet i efikasnost. Zato je neophodno redovno održavanje kako biste osigurali da vaša napa radi optimalno. Ovaj tekst vodi vas kroz detaljan proces kako pravilno očistiti filtere na kuhinjskoj napi i osigurati njihovu dugotrajnost.

Zašto je čišćenje filtera važno?

Ako filteri na kuhinjskoj napi nisu redovno čišćeni, nakupljene masnoće mogu ometati njen rad. Napa može početi slabije usisavati pare, što će dovesti do nakupljanja masnoće na zidovima, kuhinjskim elementima i površinama, a s vremenom može doći i do stvaranja neprijatnih mirisa u kuhinji. Osim toga, nakupljene naslage masnoće mogu predstavljati sigurnosni rizik, jer su lako zapaljive. Redovito čišćenje filtera pomaže u sprječavanju ovih problema i osigurava da napa radi na maksimalnom kapacitetu.

Stručnjaci preporučuju čišćenje filtera kuhinjske nape barem jednom mjesečno, a u zavisnosti od toga koliko često kuhate i koliko masnoće se stvara, taj period može biti i kraći.

Priprema za čišćenje

Čišćenje filtera na kuhinjskoj napi nije komplicirano, a većinu potrebnih sredstava vjerojatno već imate kod kuće. Evo što će vam biti potrebno:

  • Vruća voda (što toplija, to bolje, jer će pomoći u otapanju masnoća)
  • Sredstvo za pranje posuđa (najbolje ono koje je specijalizirano za uklanjanje masnoća)
  • Soda bikarbona (djeluje kao blagi abraziv i pomaže u otklanjanju tvrdokornih naslaga)
  • Četka (koristite četku s mekanim ili srednje tvrdim vlaknima kako ne biste oštetili filter)
  • Papirnati ručnici ili krpa (za sušenje filtera nakon čišćenja)

Koraci za čišćenje filtera

1. Uklanjanje filtera

Prvi korak u procesu čišćenja je uklanjanje filtera iz nape. Većina filtera je dizajnirana da se lako ukloni. Obično će biti potrebno da ih lagano gurnete ili podignete kako bi se oslobodili iz nape. Provjerite priručnik za vaš model nape ako niste sigurni kako se filteri uklanjaju. Ovisno o modelu nape, filteri mogu biti metalni (perivi) ili od drugih materijala koji se mogu zamijeniti, ali u ovom vodiču fokusiramo se na metalne filtere koje možete očistiti i ponovo koristiti.

2. Priprema tople vode

Za najbolje rezultate, koristite što topliju vodu. Možete koristiti vodu iz slavine, ali ako želite da proces bude brži i učinkovitiji, možete zakuhati vodu u kuhalu za vodu ili na štednjaku i sipati je u sudoperu ili veliku posudu. Vruća voda pomaže u otapanju masnoće koja se nakupila na filterima.

3. Dodavanje sredstva za pranje posuđa i sode bikarbone

Nakon što ste napunili sudoper ili posudu vrućom vodom, dodajte veću količinu sredstva za pranje posuđa. Birajte sredstvo koje je specijalizirano za uklanjanje masnoće, jer će vam to olakšati posao. Zatim dodajte oko 1/4 šalice sode bikarbone. Soda bikarbona je odličan prirodni abraziv koji može pomoći u razgradnji tvrdokornih naslaga masnoće bez oštećenja filtera.

4. Namakanje filtera

Nakon što ste pripremili otopinu, stavite filtere u vodu. Pobrinite se da su potpuno uronjeni u tekućinu. Ostavite ih da se namaču oko 10 minuta. Namakanje će pomoći da se masnoće i nečistoće omekšaju, što će kasnije olakšati njihovo uklanjanje.

5. Čišćenje filtera

Nakon što su filteri proveli dovoljno vremena u vodi, izvadite ih i pažljivo ih očistite četkom. Koristite četku s mekanim ili srednje tvrdim vlaknima kako biste uklonili preostale masnoće i prljavštinu. Ako je potrebno, dodajte još malo sredstva za pranje posuđa direktno na četku ili filter kako biste dodatno pojačali čišćenje. Pažljivo obradite sve dijelove filtera, posebno rubove i uglove gdje se masnoća često nakuplja.

6. Ispiranje i sušenje

Nakon što ste temeljito očistili filtere, isperite ih u toploj vodi kako biste uklonili sve ostatke sapunice i sode bikarbone. Provjerite jesu li svi dijelovi filtera čisti i isprani, a zatim ih osušite papirnatim ručnikom ili čistom krpom. Filteri moraju biti potpuno suhi prije nego što ih vratite u napu, kako biste spriječili stvaranje vlage unutar nape.

7. Vraćanje filtera u napu

Nakon što su filteri potpuno suhi, pažljivo ih vratite u napu. Pobrinite se da se pravilno postave i da čvrsto stoje na svom mjestu. Čišćenje filtera je završeno, a vaša napa je sada spremna za daljnju upotrebu!

Koliko često trebate čistiti filtere?

Stručnjaci preporučuju da filtere kuhinjske nape čistite barem jednom mjesečno, ali to može zavisiti od toga koliko često kuhate i kakvu hranu pripremate. Ako redovno kuhate masne obroke ili koristite napu svakodnevno, možda će biti potrebno češće čišćenje.

Ako imate perilicu posuđa, neki metalni filteri mogu se oprati i u perilici. Međutim, provjerite u priručniku za vaš model nape jesu li vaši filteri prikladni za perilicu, jer visoke temperature i deterdženti mogu oštetiti određene materijale.

Zaključak

Redovno čišćenje filtera na kuhinjskoj napi nije samo stvar higijene, već i efikasnosti i sigurnosti. Prljavi filteri mogu ometati rad nape, smanjiti njenu sposobnost uklanjanja masnoća i para te povećati rizik od požara. Uz pravilno čišćenje, vaša napa će raditi bolje, a kuhinja će biti čišća i sigurnija.

Preporučujemo