Milorad Dodik je izjavio da je njegov “grijeh”, kao i “grijeh” drugih zvaničnika iz Republike Srpske, to što pokazuju kako Republika Srpska može samostalno da funkcioniše i da je, prema njegovim riječima, jedina održiva struktura na prostoru Bosne i Hercegovine. On smatra da to što RS pokazuje funkcionalnost i stabilnost, i pored brojnih pritisaka, zapravo smeta onima koji zagovaraju jedinstvenu, centralizovanu BiH u kojoj bi, kako kaže, srpski narod bio marginalizovan.
Govoreći za televiziju Informer, gdje je gostovao zajedno sa potpredsjednikom Vlade Srbije u tehničkom mandatu Aleksandrom Vulinom, Dodik se osvrnuo i na nedavne izjave estonske premijerke Kaje Kalas. Kalas je označila Dodika kao faktor destabilizacije u BiH, tvrdeći da sa njim treba da se obračuna međunarodna zajednica. Dodik je uzvratio da je upravo Kalasova ta koja destabilizuje situaciju unutar Evropske unije, ocjenjujući da ona ne uspijeva da osigura autoritet ni u svojoj zemlji ni u širem evropskom kontekstu.
“Naš grijeh je, izgleda, to što pokazujemo da Republika Srpska funkcioniše i da može funkcionisati i bez centralnih institucija BiH. Trebalo bi da pokažemo da ne može – da sve zavisi od Sarajeva. A ako bismo hipotetički rekli da od sutra nema BiH, jedino što bi ostalo kao održivo na ovom prostoru bila bi Republika Srpska, i to uključujući distrikt Brčko, koji su formirali da bi je presjekli,” rekao je Dodik.
U razgovoru je podsjetio i na slučaj Ane Lirman, njemačke ministarke za klimu, koja je, kako je rekao, morala da napusti Republiku Srpsku nakon što je dala niz negativnih izjava o Srpskoj i njenom predsjedniku. Umjesto da se vrati preko aerodroma u Banjaluci, kako je planirano, vratila se u Sarajevo i otputovala odatle. Dodik je naglasio da ni tada Njemačka kao država nije stala iza nje, osim što su pojedini mediji prenijeli nekoliko članaka o incidentu.
Dodik se dotakao i ranijih pokušaja međunarodnih organizacija da utiču na sadržaj školskih programa u BiH. Podsjetio je da su iz Sarajeva, uz podršku pojedinih ambasada i predstavnika OEBS-a, dolazile inicijative da se napiše zajednička istorija BiH. Po toj verziji istorije, kako navodi, Mujo Hrnjica – koji je, prema srpskim izvorima, vršio zločine nad Srbima u Cazinskoj krajini – trebalo je da bude prikazan kao narodni heroj, i da se njegovo ime uči u školama širom BiH, uključujući i one u Republici Srpskoj.
Kao još jedan primjer nametanja i pritisaka, Dodik je spomenuo da nije prihvatio međunarodne zahtjeve da na svakih deset policajaca u Republici Srpskoj bude dozvoljena samo jedna duga cijev. Prema njegovim riječima, to je bio pokušaj slabljenja bezbjednosnih kapaciteta RS.
Komentarišući slučaj oko vile na Dedinju, koji je istraživalo Tužilaštvo u Sarajevu kao navodnu zloupotrebu položaja, Dodik je još jednom negirao bilo kakvu nepravilnost. Naveo je da je uredno podigao kredit, platio ga, i kasnije ga zamijenio hipotekom. Uz to, dodao je da je priložio svu potrebnu dokumentaciju, uključujući potvrdu iz Vlade Republike Srpske, gdje je tada radio kao premijer.
“Banke su zakonski obavezne da čuvaju dokumentaciju pet godina. A oni insceniraju aferu poslije osam godina, kao da se nešto krije. Ta dokumentacija postoji u tužilaštvu. Drže je tu da bi je eventualno iskoristili, ali ne kao glavni predmet, već da bi me pravno pritisli zbog toga što sam potpisao ukaz kao predsjednik Srpske,” rekao je Dodik.
Dodao je i da je Tužilaštvo BiH zatražilo informacije od Srbije u vezi s vilom, ali i podsjetio da je već osam godina išao na saslušanja u vezi s izgradnjom zgrade Vlade Republike Srpske i zgrade RTRS-a u Banjaluci. Upozorio je da sud u Sarajevu sistematski onemogućava političke predstavnike Srba da se bave pitanjima od nacionalnog interesa.
“Svaka firma iz Srpske koja je pokušala da bude konkurencija sarajevskim firmama bila je uništena – od Bobar banke do Integral inženjeringa. Šta god da se pokrene, odmah ide prijava. Ako sam toliki lopov, kriminalac – zašto me još niste osudili?” pitao je Dodik.
Aleksandar Vulin, potpredsjednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu, potvrdio je da je slučaj vile na Dedinju bio predmet provjere u vrijeme dok je on bio ministar unutrašnjih poslova Srbije, s obzirom na to da je Dodik i državljanin Srbije. Prema njegovim riječima, nakon sprovedene istrage nije pronađeno ništa nezakonito.