Svi mi balkanci cesto sadimo krastavce ali njihovo uzgoj nikako nije lagan. Potrebno je stalno zalijevanje, pri čemu voda ne smije biti previše hladna, a postoji niz drugih specifičnosti koje treba uzeti u obzir kako bi se osigurala obilna, ukusna i zdrava berba.

Pored toga sto su jako ukusni, krastavci donose brojne zdravstvene prednosti našem tijelu. Brzo rastu i dobro se razvijaju, osobito na sunčanim mjestima. Prvi plodovi mogu se ubrati već 40 dana nakon nicanja, pa ako imate dugo ljeto, možete ih saditi nekoliko puta tijekom sezone.

Kad birate sjeme, važno je obratiti pozornost na vrstu krastavca koju odaberete. Postoje hibridne samooplodne sorte, ali i one koje zahtijevaju oprašivanje insektima. Ako uzgajate krastavce u stakleniku ili posudama od folije, preporučuje se odabir samooplodnih sorti.

Krastavci uspijevaju u toplom tlu, a temperatura zemljišta ne bi smjela pasti ispod 18 stupnjeva za optimalan rast. Također, važno je kontrolirati temperaturu tla na 20 stupnjeva tijekom dana i 15 stupnjevanoću.

Ako vrijeme ne dozvoljava direktno sadnju krastavaca u vrt, možete ih prethodno posaditi kao sadnice. To će vam omogućiti raniju berbu. Prvi korak u tom procesu je klijanje sjemena.

Zatim slijedi proces sadnje sadnica u hranjiv supstrat u pojedinačne čaše. Nakon toga, kad se zemlja zagrije, sadnice se mogu presaditi u vrt. Pri kopanju rupa za sadnju, preporučuje se dodavanje drvenog pepela koji je bogat kalijem, fosforom, kalcijem, gvožđem i drugim važnim elementima za zdrav rast biljaka.

Uz dodatak sušenog graška kao organske tvari, osigurava se dobar početak rasta krastavaca. Organsko gnojivo može dodatno stimulirati rast i zaštititi biljke od bolesti. Jednostavno organsko gnojivo može se napraviti koristeći stari kruh i vodu.

Kada se sve ovo uzme u obzir i primijeni, krastavci će brzo rasti i donijeti bogatu berbu, pružajući zadovoljstvo i zdravlje svima koji ih konzumiraju.

 

 

Preporučujemo