Ukoliko se često borili s viškom kilograma, vjerojatno ste čuli savjete od baka, majki pa čak i onih koji su na dijeti bez djece, kako je dovoljno preskočiti večeru, najkasnije do 18:00 sati, i višak će se sam riješiti. Ovaj princip “sačuvaj večeru za neprijatelja” često se pokazao efikasnim za mršavljenje, ali je li i zdrav? Je li rješenje za problem gojaznosti zaista tako jednostavno?
Odgovor na ovo pitanje daje ruska doktorica Ana Belosova, stručnjakinja za zdravu prehranu i ishranu. Prema njenim riječima, predugo između obroka (što je neizbježno ako je posljednji obrok bio u 18:00 sati) nije dobro za organizam. Doktorica je objasnila i razlog.
Ako tijelo nije jelo 12 sati ili više, šećer u krvi će oscilirati, što može biti opasno jer je glukoza osnovni nutrijent za mnoge stanice u našem tijelu, posebno moždane stanice.
Nagla promjena nivoa šećera u krvi može dovesti do poremećaja raspoloženja, a potom i do nekih organskih promjena. Zbog toga je produženo izlaganje stanju nazvanom “izgladnjivanje krvi” uopće ne preporučljivo.
Nutricionistica Ana predlaže da ako želite izgubiti kilograme, zaboravite na ovo “pravilo prehrane” i slobodno jedite nakon 18:00 sati.
“Ako je vaš posljednji obrok bio u 18:00 sati, a doručkovali ste u zoru – u 6:00 sati, razmak između obroka je i dalje 12 sati. To je dug period gladovanja. Hranjenje se može i treba obaviti nakon šest sati”, savjetuje nutricionistica i dodaje: “Samo pazite što jedete. U večernjim satima preporučuje se konzumiranje lagane, niskokalorične hrane poput svježeg sira na sobnoj temperaturi.”