Čin darivanja služi kao znak pažnje, ljubavi i poštovanja. Prema narodnim vjerovanjima, postoje određeni predmeti koji se nikada ne smiju poklanjati jer mogu donijeti nesreću, sukobe ili lošu sreću onima koji ih primaju. Iako živimo u modernom vremenu, mnoga od ovih vjerovanja ostala su snažno prisutna u svakodnevnom životu, prenoseći se s generacije na generaciju. Starija populacija, u skladu sa tradicijom, često prati ova pravila, vjerujući da oni mogu osigurati mir, harmoniju i izbjegavanje nesreća u životu.

Predmeti s oštrim rubovima

Jedno od najčešćih narodnih vjerovanja odnosi se na darivanje predmeta s oštrim rubovima, kao što su noževi, britve, makaze i igle. Vjeruje se da poklanjanje ovakvih predmeta simbolizuje raskid, svađu ili prekid odnosa između darovatelja i primatelja. Oštri predmeti mogu metaforički “prerezati” prijateljstvo ili ljubav. Zbog toga, u nekim tradicijama, ako neko ipak želi pokloniti nož ili neki drugi oštar predmet, primatelj mora simbolično “kupiti” predmet dajući darovatelju novčić, kako bi izbjegli negativne posljedice i “otkupili” predmet.

Ogledala i posuđe

Poklanjanje ogledala takođe ima posebno značenje u narodnim vjerovanjima. Ogledala se često povezuju sa misticizmom i vjeruje se da mogu “zarobiti” magiju ili duše. Primanje ogledala kao poklon navodno donosi nesreću, loše događaje ili čak “poziva” zle duhove u dom primatelja. Osim toga, ogledala su krhka i lako lomljiva, a lomljenje ogledala tradicionalno se povezuje s lošom srećom, što dodatno pojačava vjerovanje da se ona ne bi smjela poklanjati.

Što se tiče posuđa, ono se takođe smatra neprikladnim poklonom, osim ako u svaki komad posuđa ne stavite novčić. Vjeruje se da darivanje posuđa bez novčića može donijeti siromaštvo i poteškoće u kućanstvu primatelja. Ovaj običaj potiče iz starog vjerovanja da se na taj način osigurava blagostanje i prosperitet u domu.

Satovi i upaljači

Jedan od predmeta koji se posebno ne preporučuje za darivanje jeste sat. U narodnoj tradiciji, sat simbolizuje prolaznost vremena, a vjeruje se da poklanjanje sata može označiti “odbrojavanje” do kraja veze ili života. Na primjer, postoji vjerovanje da ako žena pokloni sat muškarcu, ili obrnuto, to može označiti kraj njihovog odnosa. U kineskoj kulturi, darivanje sata se čak smatra lošim predznakom jer simbolizuje odbrojavanje do smrti.

Upaljači, iako se često koriste kao praktičan poklon, takođe su povezani s lošim srećom. U nekim kulturama vjeruje se da poklanjanje upaljača može dovesti do sukoba, a u nekim se povezuje s požarima i nesrećama.

Rupčići, šalovi i biseri

Rupčići i šalovi se često poklanjaju kao modni dodaci, ali prema narodnim vjerovanjima, oni mogu privući nesreću i suze. Rupčići se povezuju s tugom, jer se tradicionalno koriste za brisanje suza, pa poklanjanje rupčića može simbolizirati dolazak tuge u život primatelja. Slično tome, biseri, iako prelijepi i elegantni, povezani su s tugom i nesrećom. Vjeruje se da biseri predstavljaju suze i da njihovo darivanje može donijeti bolest ili patnju u život onih koji ih primaju. U nekim kulturama, biseri se čak smatraju simbolom suza udovica i siročadi, što dodatno pojačava negativnu simboliku vezanu za njihov poklon.

Novčani darovi

Iako se novac tradicionalno smatra praktičnim poklonom, u nekim narodnim vjerovanjima on može biti problematičan. Darivanje novca može se tumačiti kao pokušaj da se “otkupi” nešto ili da se veza s primateljem svede na materijalni nivo. Zbog toga se u mnogim kulturama darivanje novca direktno ne smatra prikladnim, iako su darovne kartice postale popularne kao način da se zadrži praktičnost novčanog dara bez kršenja ovih vjerovanja.

Cvijeće

Cvijeće je jedan od najčešćih poklona, posebno u prilikama poput rođendana, godišnjica i praznika. Ipak, i cvijeće nosi sa sobom određena narodna vjerovanja. Prvo pravilo koje treba slijediti je da se uvijek poklanja neparan broj cvjetova. Parni broj cvijeća tradicionalno se nosi na groblje, pa bi poklanjanje parnog broja cvjetova za neku sretnu priliku moglo simbolizovati nesreću ili čak smrt.

Takođe, određene vrste cvijeća treba izbjegavati. Hortenzije, krizanteme i ljiljani se često povezuju s pogrebima i simbolizuju smrt. Prema narodnim vjerovanjima, njihovo poklanjanje može donijeti lošu sreću ili tugu primatelju. Umjetno cvijeće takođe nije preporučljivo, jer se vjeruje da ono ne donosi pozitivnu energiju, već može privući stagnaciju i negativnu atmosferu.

Značenje boja cvijeća

Osim vrste i broja cvijeća, važno je obratiti pažnju i na boje. Crvena boja cvijeća simbolizuje ljubav i strast, bijela boja označava nevinost i čistoću, dok se žuta povezuje s ljubomorom i nevjerom. Prilikom darivanja cvijeća važno je razmisliti o značenju boje kako bi se izbjeglo slanje pogrešne poruke.

Zaključak

Narodna vjerovanja o darivanju predmeta često su ukorijenjena u simbolici i tradiciji, te iako možda ne deluju racionalno, za mnoge ljude imaju duboko značenje. Iako se vremena mijenjaju, mnoga od ovih vjerovanja i dalje opstaju u našim zajednicama, oblikujući način na koji darujemo i primamo darove. Bez obzira na to koliko su stara ova vjerovanja, mnogi ih poštuju kako bi izbjegli nesreću, sukobe ili lošu sreću u životu. Poklanjanje je izraz ljubavi i pažnje, pa je važno birati poklone koji će prenijeti pozitivnu energiju i simboliku, kako bismo ojačali naše odnose i veze.

Preporučujemo