Jedno od omiljenih cveća na našim prostorima, često viđene na terasama, balkonima i dvorištima su muškatle. Njihova lepota, raznovrsnost boja i jednostavna nega čine ih savršenim izborom za ukrašavanje doma i bašte. Ove biljke nisu zahtevne, a uz pravilnu negu mogu cvetati dugi niz godina.
Pored dekorativnog izgleda, muškatle su i veoma otporne biljke. Najbolje uspevaju na osunčanim mestima, ali im direktno podnevno sunce može naškoditi. Iako podnose visoke temperature, važno je obezbediti im dovoljno vlage i zaštitu od preteranog isušivanja. Pravilnim održavanjem, ove biljke mogu oplemeniti svaki prostor i uneti osveženje i živopisne boje.
Sadnja i uzgoj muškatli
Za zdrav rast i obilno cvetanje muškatli, potrebno je obezbediti odgovarajuću temperaturu i kvalitetno zemljište. Idealna temperatura za rast je između 10 i 27 stepeni Celzijusa. Ako temperatura padne ispod 10 stepeni, biljke počinju da propadaju, dok previsoke temperature mogu dovesti do njihovog isušivanja ako se ne zalivaju dovoljno.
Muškatle najbolje uspevaju u rastresitom supstratu sa dobrom drenažom i bogatom hranljivim materijama. Najbolji izbor je zemljište namenjeno cvetnicama, jer sadrži sve neophodne hranljive sastojke.
Pravilno zalivanje i prihrana
Muškatle treba zalivati redovno, ali umereno. Prevelika količina vode može izazvati truljenje korena, dok nedostatak vlage može dovesti do sušenja lišća. Najbolje ih je zalivati kada se gornji sloj zemlje osuši, pazeći da ne ostane višak vode u saksiji. Biljke vole vlažno, ali ne preplavljeno zemljište.
Ukoliko noći nisu previše hladne, muškatle se u kasnim popodnevnim časovima mogu lagano poprskati odstajalom vodom. Ovo doprinosi njihovoj svežini, ali je važno ne preterivati kako bi se sprečilo truljenje i razvoj gljivičnih oboljenja.
Proleće je idealno vreme za orezivanje i zalivanje muškatli. Poželjno ih je presaditi u svežu zemlju kako bi se podstakao njihov razvoj. Prihranjuju se posebnim đubrivima za muškatle ili univerzalnim đubrivima za cvetnice. Tokom perioda rasta, prihranu treba obavljati zalivanjem 1-2 puta nedeljno rastvorom đubriva. Bitno je napomenuti da muškatle ne treba prihranjivati prskanjem preko listova, jer zbog prisustva dlačica mogu zadržati previše vlage i doći do oštećenja.
Razmnožavanje i prezimljavanje
Muškatle se mogu razmnožavati semenom i reznicama. Kod razmnožavanja semenom, važno je koristiti sveže seme jer brzo gubi sposobnost klijanja. Ipak, jednostavniji i češći način je razmnožavanje putem reznica. Najbolje vreme za ovu metodu je leto, kada su biljke najzdravije. Reznice treba staviti u topao, peščani i umereno vlažan kompost kako bi se razvili koreni.
Tokom zime, muškatle treba držati u prostoriji sa prirodnim osvetljenjem, jer im odgovara umerena temperatura. Potpuno tamne prostorije nisu pogodne, jer to može izazvati slab i bled rast novih izdanaka, što iscrpljuje biljku. U hladnijim mesecima, važno je redovno uklanjati osušene listove kako bi biljka ostala zdrava.
Najčešće bolesti i zaštita muškatli
Muškatle su, poput drugih biljaka, podložne raznim bolestima. Jedna od najčešćih je bakterijska pegavost lista (Xsanthomonas pelargonii). Simptomi ove bolesti su uljaste providne tačkice na naličju starijih listova, koje vremenom postaju okrugle pege crvenkastog ili sivog središta. Ove pege su vidljive i na gornjoj strani lista. Ako se ne preduzmu mere zaštite, više pega može da se spoji u velike fleke, što uzrokuje sušenje listova.
Lečenje uključuje uklanjanje i spaljivanje obolelih listova. Ako je biljka previše zaražena, potrebno ju je ukloniti kako bi se sprečilo širenje infekcije. Prilikom zalivanja treba izbegavati kvašenje listova, a prostor u kojem se biljke nalaze potrebno je redovno provetravati kako bi se smanjila vlažnost vazduha. Preventivna zaštita podrazumeva tretiranje fungicidima na bazi bakra, dok reznice treba uzimati samo od potpuno zdravih biljaka koje nisu pokazivale znake bolesti u poslednjih šest meseci.
Muškatle su prelepe i zahvalne biljke koje mogu krasiti vaš dom cele godine uz odgovarajuću negu. Ako ih pravilno zalivate, prihranjujete i štitite od bolesti, vaš balkon, terasa ili vrt će biti preplavljeni raskošnim bojama i prijatnim mirisima koje ove biljke pružaju.