Ako ste ubrali veliku količinu šargarepe iz svoje bašte, sigurno želite da ona ostane svježa što je duže moguće. Pitanje koje se često postavlja u ovim situacijama je: kako najbolje uskladištiti šargarepu tokom zime? Dobra vijest je da postoji nekoliko jednostavnih i učinkovitih metoda koje će vam omogućiti da uživate u svježem povrću mjesecima. Jedna od najpraktičnijih i najefikasnijih metoda je čuvanje šargarepe u teglama, što može znatno produžiti njenu svježinu i očuvati hranljive vrijednosti.

Ovaj način skladištenja preporučuje se na YouTube kanalu Derevenskie Tradicii, gdje možete naučiti sve detalje o postupku. Mnogi vrtlari su već testirali ovu metodu i tvrde da daje odlične rezultate. Naime, čuvanje šargarepe u teglama omogućava da povrće ostane sočno, hrskavo i bogato nutrijentima tokom cijele zime.

Proces skladištenja šargarepe u teglama

Prvi korak je da šargarepu dobro operete odmah nakon berbe. Pranje je važno jer uklanja svu prljavštinu i mikroorganizme koji bi mogli izazvati kvarenje. Nakon toga, šargarepu treba temeljito osušiti, jer vlaga unutar tegle može ubrzati proces kvarenja.

Kada je šargarepa suha, uzmite staklene tegle zapremine 2 do 3 litra. Važno je da tegle budu potpuno čiste i suhe. Postupak pakovanja je jednostavan: šargarepu slažete u tegle naizmjenično, tako da deblji dio jedne šargarepe bude nasuprot tanjem dijelu druge, čime optimalno koristite prostor unutar tegle.

Kada je tegla puna, zatvorite je i okrenite je naopako. Tegle se zatim skladište u tamnom i hladnom prostoru, kao što je podrum. Ovaj način skladištenja sprječava pristup štetočinama, poput miševa, i omogućava da šargarepa ostane svježa i sočna tokom dužeg perioda.

Alternativne metode skladištenja šargarepe

Pored metode čuvanja u teglama, postoje i druge opcije za dugotrajno skladištenje šargarepe. Jedan od uobičajenih načina je sušenje šargarepe. Nakon berbe, šargarepu možete postaviti u jedan sloj na suho, tamno i dobro provetreno mjesto kako bi se osušila. Ovaj postupak pomaže da se korijen povrća malo očvrsne, što produžava njegov vijek trajanja.

Ako primijetite da je neka šargarepa oštećena ili truli, odmah je uklonite kako ne bi zarazila ostale plodove. Takođe, važno je da nakon berbe u potpunosti uklonite listove šargarepe kako bi se spriječilo gubitak vlage.

Čuvanje šargarepe u pijesku i pepelu

Jedna od najefikasnijih metoda za dugoročno skladištenje šargarepe je čuvanje u vrećama sa slojevima pijeska i pepela. Ova mješavina ima dezinfekcijska svojstva koja sprječavaju razvoj bakterija i gljivica. Postupak je jednostavan: šargarepu slažete u vrećice, postavljajući slojeve šargarepe između mješavine pijeska i pepela (u omjeru 1:1).

 

Ove vreće ne treba čvrsto vezati kako bi se omogućila cirkulacija vazduha, što dodatno pomaže u očuvanju svježine. Ako se pojavi vlaga unutar vreća, možete ih jednostavno otvoriti, osušiti i ponovo vezati. Vreće čuvajte u podrumu ili nekoj drugoj hladnoj prostoriji, gdje će šargarepa ostati zaštićena i svježa.

Ova metoda takođe sprječava širenje truleži u slučaju da neka šargarepa počne propadati, jer pijesak i pepeo apsorbiraju vlagu i zaustavljaju proces truljenja.

Skladištenje šargarepe u kutijama sa pijeskom

Mnogi vrtlari koriste drvene ili plastične kutije ispunjene mokrim pijeskom kao alternativnu metodu za skladištenje šargarepe. Ova metoda omogućava da povrće ostane svježe jer pijesak održava odgovarajući nivo vlage. Šargarepa tako ostaje hrskava i sočna sve do sljedeće berbe.

Zaključak

Pravilno skladištenje šargarepe može biti ključno za očuvanje njenog kvaliteta tokom zime. Bilo da odaberete čuvanje u teglama, vrećama sa pijeskom i pepelom, ili kutijama sa mokrim pijeskom, svaka od ovih metoda može vam pomoći da šargarepa zadrži svježinu, hrskavost i sočnost najmanje šest mjeseci. Ove tehnike su jednostavne, ali vrlo efikasne, i omogućavaju vam da uživate u ukusnoj šargarepi tokom cijele zime.

Sretno sa skladištenjem!

Preporučujemo