Da li vam računi za struju rastu tokom hladnijih meseci? Da li koristite TA peć za grejanje? Ne brinite postoji nekoliko jednostavnih, ali efikasnih koraka kojima možete smanjiti troškove. TA peć, ili termoakumulaciona peć, popularna je u mnogim domaćinstvima jer koristi jeftiniju, noćnu struju kako bi akumulirala toplotu i ispuštala je tokom dana. Međutim, ako se ne koristi pravilno, može postati izvor visokih troškova. U ovom vodiču nudimo vam nekoliko korisnih saveta kako biste zagrejali svoj prostor na ekonomičan način, a da pri tome ne trošite više nego što je potrebno.

1. Pravilno pozicioniranje TA peći

Prvi korak u efikasnoj upotrebi TA peći jeste njeno pravilno pozicioniranje u stanu ili kući. Najbolje mesto za postavljanje TA peći je ispod prozora ili uz najhladniji zid u prostoriji. Ova lokacija omogućava optimalnu distribuciju toplote, jer je upravo ispod prozora najčešće mesto gde hladan vazduh ulazi u prostoriju. Međutim, važno je da peć bude udaljena najmanje 20 cm od zida kako bi vazduh mogao slobodno cirkulisati oko nje, omogućavajući da se toplota pravilno širi po prostoriji.

2. Nemojte blokirati izvor toplote

Kada koristite TA peć, veoma je važno da ne blokirate njen izvor toplote. Održavanje prostora ispred peći slobodnim ključno je za efikasno grejanje. Ako postavite nameštaj, zavese ili druge predmete ispred peći, smanjujete protok toplog vazduha, što znači da će peć morati duže da radi kako bi postigla željenu temperaturu. Takođe, izbegavajte postavljanje bilo kakvih predmeta na samu peć, čak i nezapaljivih. To ne samo da smanjuje širenje toplote, već može i produžiti vreme potrebno za zagrevanje prostorije.

3. Punjenje peći samo tokom jeftine struje

Jedan od ključnih faktora koji čini TA peć ekonomičnom jeste to što ona koristi jeftinu struju, obično dostupnu noću. Grejači u peći trebaju raditi samo dok je jeftina struja na snazi. Na taj način peć akumulira dovoljno toplote tokom noći i zadržava je za korišćenje tokom dana. Važno je napomenuti da peć ne sme biti previše mala za prostoriju u kojoj se nalazi. Ako je peć premala, neće biti u stanju da akumulira dovoljno toplote, pa ćete često morati da je uključujete i tokom perioda kada je struja skuplja, što može značajno povećati vaš račun.

4. Korišćenje tajmera

Još jedan čest problem kod korišćenja TA peći je neadekvatno korišćenje tajmera. Kako bi peć radila samo tokom jeftine struje, preporučuje se nabavka specijalnih tajmera koji automatski uključuju peć u tačno određeno vreme. Na ovaj način, nećete morati da ostajete budni do ponoći kako biste ručno uključili peć, niti rizikovati da je uključite prerano, što bi dovelo do trošenja skupe struje.

5. Održavanje temperature dok niste kod kuće

Mnogi korisnici prave grešku isključivanjem TA peći kada nisu kod kuće. Iako se to može činiti logičnim, ovaj postupak zapravo može povećati potrošnju struje. Naime, peći je potrebno mnogo više energije da ponovo zagreje potpuno ohlađenu prostoriju, nego da jednostavno održava nižu, ali stalnu temperaturu dok niste tu. Preporučuje se da termostat podesite na 15-16 stepeni kada niste kod kuće. Na taj način, peć će održavati minimalnu temperaturu, ali neće trošiti previše energije na ponovno zagrevanje.

Ovo pravilo važi i za bojler. Ako isključujete bojler nakon svake upotrebe, trošite mnogo više struje na ponovno zagrevanje velike količine vode. Umesto toga, ostavite bojler uključen kako bi samo dogrevao potrošenu količinu vode.

6. Optimalna temperatura dok ste kod kuće

Kada ste kod kuće, optimalna temperatura u prostorijama treba da bude oko 22 stepena. Ova temperatura je dovoljna da vam bude prijatno tokom hladnih dana, ali ne previše visoka da bi trošila previše energije. Važno je znati da svako povećanje temperature za samo jedan stepen može povećati potrošnju struje za čak 6%. Mnogi nisu svesni ovog podatka, a on može napraviti veliku razliku u ukupnim troškovima tokom zimskih meseci.

7. Ispravno postavljanje termostata

Termostat, koji meri temperaturu prostorije, nikako ne treba postavljati na spoljne zidove. Spoljni zidovi su često hladniji, što može dati pogrešan signal termostatu da je temperatura u prostoriji niža nego što zapravo jeste. Najbolje je postaviti termostat na unutrašnji zid, na visini od oko 1,5 metar, kako biste dobili precizne podatke o stvarnoj temperaturi u prostoriji.

Zaključak

Korišćenje TA peći može biti vrlo ekonomično rešenje za grejanje, pod uslovom da je pravilno koristite. Pravilno pozicioniranje peći, korišćenje tajmera, održavanje stalne temperature i izbegavanje grešaka poput blokiranja izvora toplote ili isključivanja peći kada niste kod kuće, mogu značajno smanjiti vaše račune za struju. Pridržavajući se ovih saveta, osiguraćete sebi prijatan i topao dom tokom cele zime, a da pritom ne opteretite kućni budžet.

Preporučujemo