Mnogi ljudi ne mogu zamisliti svoj dan bez šalice ovog aromatičnog napitka koje je najpopularnije na svijetu a upitanju je kava. Osim što poboljšava budnost i koncentraciju, kava ima i niz zdravstvenih koristi, ali i potencijalnih rizika. Kardiolozi upozoravaju da nije svaka kava jednako dobra za zdravlje srca te da odabir vrste kave i način njezine pripreme mogu značajno utjecati na kardiovaskularni sustav.
Kako kava utječe na srce?
Kava sadrži kofein, stimulans koji povećava budnost i može privremeno povećati krvni tlak. U umjerenim količinama, kofein može imati pozitivne učinke na zdravlje, ali pretjerana konzumacija može dovesti do povišenog krvnog tlaka, ubrzanog rada srca i povećanog rizika od srčanih problema. Osobe koje već imaju problema s tlakom trebale bi posebno paziti na unos kofeina.
Međutim, kava nije samo kofein. Ona sadrži i antioksidanse koji mogu imati zaštitni učinak na srce. Antioksidansi pomažu u borbi protiv upala i oksidativnog stresa, koji su povezani s razvojem srčanih bolesti. Također, neka istraživanja sugeriraju da konzumacija crne kave može smanjiti rizik od srčanog udara i poboljšati zdravlje krvnih žila.
Koja vrsta kave je najštetnija?
Iako postoji mnogo vrsta kave i načina njezine pripreme, kardiolozi upozoravaju da su najštetnije one koje sadrže velike količine šećera, vrhnja i umjetnih aroma. Kave koje dolaze u obliku gotovih napitaka iz kafića ili trgovina često sadrže visoke količine dodanog šećera, zasićenih masti i kalorija, što može značajno povećati rizik od srčanih bolesti.
Posebno su problematični napitci poput frappe kava, aromatiziranih latte napitaka te instant kava s dodatnim okusima. Ovi napitci često sadrže više kalorija od cijelog obroka i mogu doprinositi razvoju pretilosti, inzulinske rezistencije i visokog krvnog tlaka. Također, šećer u ovim napitcima može uzrokovati nagle skokove i padove razine glukoze u krvi, što dodatno opterećuje srce i krvne žile.
Zašto je šećer u kavi problem?
Dodani šećer u kavi može imati višestruko štetne posljedice za zdravlje srca. Visoke razine unosa šećera povezane su s povećanim rizikom od pretilosti, dijabetesa tipa 2 i metaboličkog sindroma, što sve zajedno značajno povećava rizik od srčanih bolesti. Osim toga, konzumacija prekomjernih količina šećera može dovesti do upala u tijelu, koje su ključni faktor u razvoju ateroskleroze i drugih bolesti krvnih žila.
Zasićene masti koje se često nalaze u vrhnju za kavu također mogu povisiti razinu lošeg kolesterola (LDL), što dodatno doprinosi začepljenju arterija i povećanom riziku od srčanih bolesti. Umjesto vrhnja, bolje je koristiti biljna mlijeka poput bademovog ili zobenog mlijeka, koja sadrže manje zasićenih masti i više zdravih nutrijenata.
Kako piti kavu na zdraviji način?
Ako želite uživati u kavi, a pritom očuvati zdravlje srca, postoji nekoliko preporuka koje biste trebali slijediti:
Birajte crnu kavu – Kava bez dodataka najbolja je opcija jer sadrži antioksidanse i nema nepotrebnih kalorija.
Izbjegavajte dodani šećer – Ako ne možete piti kavu bez šećera, probajte dodati malo cimeta ili prirodne zamjene poput stevije.
Kontrolirajte količinu kave – Umjeren unos kave (jedna do dvije šalice dnevno) može imati povoljan učinak na zdravlje srca.
Izbjegavajte gotove i aromatizirane kave – Ove vrste kave često sadrže skrivene kalorije i nezdrave sastojke.
Pripremajte kavu kod kuće – Na taj način imate kontrolu nad sastojcima i možete odabrati zdravije alternative.
Zaključak
Kava može biti korisna za zdravlje srca, ali samo ako se konzumira na pravi način. Najbolje je piti crnu kavu bez dodataka ili koristiti zdrave alternative za poboljšanje okusa. Izbjegavanjem šećera, vrhnja i visokokaloričnih gotovih napitaka, možete smanjiti rizik od srčanih bolesti i uživati u blagodatima koje kava nudi. Pametan odabir vrste kave može napraviti značajnu razliku u vašem zdravlju na duge staze.