Ne treba vam dvorište ni skupa oprema da biste imali svježe cherry paradajze na dohvat ruke. Ako volite domaće, zdrave plodove i želite ih brzo uzgojiti, postoji jednostavna tehnika kojom možete doći do svojih prvih rajčica za samo dvije sedmice. Umjesto sijanja sjemena, koristi se metoda ukorjenjivanja bočnih izdanaka – reznica – koje omogućavaju izuzetno brz rast i ranu berbu.

  • Šta vam je potrebno za početak

Za ovaj uzgoj ne treba mnogo. Većinu potrebnog materijala vjerovatno već imate kod kuće, a ostalo možete nabaviti u bilo kojoj poljoprivrednoj apoteci ili marketu.

Evo što vam treba:

  • Zdrava biljka cherry paradajza (kao izvor reznica)
  • Čista voda
  • Staklena čaša ili tegla
  • Kvalitetna zemlja bogata humusom
  • Organski kompost ili stajski gnoj

Ova kombinacija je sasvim dovoljna da uspješno pokrenete cijeli proces.

  • Zašto koristiti reznice umjesto sjemena

Klasični uzgoj iz sjemena traje znatno duže. Potrebno je čekati klijanje, razvoj kotiledona, formiranje pravih listova i tek nakon toga presađivanje. Kod metode s reznicama, taj proces se potpuno preskače jer se koristi već razvijen izdanak biljke koji odmah nastavlja s rastom. Time se štedi vrijeme i postiže veća efikasnost.

Jedan dobro ukorijenjen izdanak može donijeti više od 200 plodova tokom svog životnog ciklusa, ako mu osigurate dobre uslove.

  • Kako izabrati pravu reznicu

Najvažniji korak je odabir pravog izdanka. Na biljci cherry paradajza često rastu bočni izdanci – “pazušci” – koji se razvijaju između glavne stabljike i grana. Upravo ti pazušci se koriste kao reznice. Idealno je da izaberete srednje velik izdanci, ne previše mlad, ali ni pretjerano odrvenjen. Ako na njemu već ima pupoljaka ili cvjetova, to je dodatni plus.

Reznicu odvojite steriliziranim makazama ili pažljivo prstima. Pripazite da ostane netaknuta i zdrava.

  • Ukorjenjivanje reznice u vodi

Kad pripremite reznicu, stavite je u staklenu čašu s vodom tako da samo donji dio stabljike bude uronjen. Gornji dio izdanka treba ostati izvan vode. Čašu postavite na toplo mjesto s dosta svjetla, ali bez direktnog sunca. U narednih 7 do 10 dana počet će se pojavljivati bijeli korijenčići.

Kada korijenje naraste barem dva-tri centimetra i postane gusto, reznica je spremna za sadnju.

  • Mješavina zemlje za presađivanje

Za presađivanje, pripremite zemlju koja će podsticati brz rast. Najbolji omjer je:

  • 50% kvalitetne biljne zemlje (crnica)
  • 50% organskog komposta ili stajskog gnoja

Ova kombinacija osigurava bogatstvo hranjivih tvari, dobru drenažu i optimalne uslove za razvoj biljke. Sve temeljito izmiješajte prije nego što napunite saksiju.

  • Sadnja i prvi dani nakon presađivanja

U saksiji napravite udubljenje u centru i pažljivo spustite reznicu tako da cijelo korijenje bude pokriveno zemljom. Nježno utapkajte tlo oko stabljike kako biste je stabilizirali. Zalijte s malo vode i postavite biljku na mjesto koje prima indirektnu sunčevu svjetlost.

Prvih nekoliko dana je ključno da se biljka privikne na novu sredinu. Zalijevanje treba biti umjereno – zemlja treba biti vlažna, ali ne natopljena.

  • Njega biljke i ubrzani rast

Ako ste pravilno odabrali reznicu i pružili joj optimalne uslove, biljka će brzo napredovati. Vrlo je moguće da ćete već unutar nekoliko dana primijetiti novi rast, pupanje i razvoj cvjetova. U nekim slučajevima, plodovi se mogu formirati već treći ili četvrti dan nakon presađivanja, posebno ako je izdanak bio u naprednoj fazi.

Redovno provjeravajte vlagu u zemlji, izbjegavajte direktno sunce, i po potrebi dodajte još komposta. Ako biljka počne rasti u visinu, osigurajte joj potporu u vidu štapa ili kolca.

  • Prednosti ove metode uzgoja

Ušteda vremena: Reznice rastu brže od sjemena

Bez troškova: Ne morate kupovati novo sjeme

Jednostavnost: Proces je pogodan i za potpune početnike

Zdrav i organski uzgoj: Potpuna kontrola nad rastom bez pesticida

Preporučujemo