Oglasi - Advertisement

Ne morate imati baštu da biste uživali u svježim, domaćim jagodama. Sve više ljudi gaji jagode u saksijama – na balkonima, terasama, pa čak i na prozorskim daskama. Osim što su ukusne, jagode svojim izgledom krase prostor – od belih cvjetova do zrelih, crvenih plodova. Saksijsko gajenje omogućava berbu plodova gotovo tokom cele godine, a uz malo truda, vaš balkon može postati mala voćna oaza.

  • Odabir saksije i priprema zemljišta

Za uzgoj jagoda koriste se saksije različitih veličina, u rasponu od 10 do 30 centimetara u prečniku. Veća saksija znači više biljaka i više plodova, ali i lakše održavanje stabilne vlažnosti. Bitno je da saksije imaju rupice za drenažu, jer jagode ne podnose previše vode oko korijena.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Zemlja treba da bude rastresita, plodna i dobro propusna. Idealna mješavina uključuje baštensku zemlju, pesak i kompost. Ova kombinacija omogućava dobar protok vazduha i zadržavanje potrebne vlage. U zavisnosti od veličine saksije, u jednu se može posaditi od jednog do tri živića jagoda.

Sadnja može da se obavlja tokom većeg dijela godine – od marta do kraja novembra. Saksijsko gajenje daje fleksibilnost koja nije moguća kod sadnje na otvorenom.

  • Koje sorte se najbolje snalaze u saksiji

Iako se mogu gajiti gotovo sve sorte jagoda, neke su ipak bolje prilagođene životu u saksijama. Remontantne sorte, koje rađaju više puta godišnje, posebno su pogodna opcija jer produžavaju sezonu berbe.

Najčešće preporučene sorte za saksijsko gajenje su:

  • Humiđento – otporna, rađa kontinuirano i ima slatke plodove.
  • Gem – daje ujednačen rod i prilagođava se zatvorenom prostoru.
  • Obari bjuti – estetski privlačna sorta sa krupnim, aromatičnim plodovima.

Ove sorte plodonose od sredine maja pa sve do kasne jeseni. Ako se biljke unesu u toplu prostoriju, mogu da nastave sa sazrijevanjem plodova i tokom zime. Osim njih, mogu se saditi i jednorodne sorte sa velikim plodovima, koje su naročito dekorativne.

  • Njega i održavanje tokom godine

Njega jagoda u saksiji ne razlikuje se mnogo od brige o sobnom cveću. Najvažnije je redovno zalivanje – zemlja mora da ostane vlažna, ali ne previše natopljena. U toplim danima biljke treba zalivati ujutru ili uveče kako bi se smanjio stres od toplote.

Dva puta godišnje jagodama treba dodavati kompleksno mineralno đubrivo koje sadrži azot, fosfor i kalijum. Đubrenje podstiče rast, cvjetanje i formiranje plodova. Ako listovi postanu bledi ili biljka slabo raste, đubrenje se može i ponoviti, ali umereno, da se ne pretera.

Na svake dve godine preporučuje se da se zemlja u saksijama zamijeni novom, a živići zamene svežim. Mlade biljke bolje rađaju i otpornije su na bolesti, što osigurava bolji prinos.

  • Prinos i dekorativna vrednost

U zavisnosti od veličine saksije, sorte i nege, svaka biljka može da da od 20 do 100 plodova godišnje. Iako to nije količina za zimnicu, sasvim je dovoljno za svakodnevno uživanje tokom sezone.

Pored toga, jagode u saksijama imaju i estetsku vrednost. Njihovi cvjetovi i crveni plodovi daju poseban šarm svakom balkonu ili prozoru. Čak i kada nisu u plodu, biljke su dekorativne zahvaljujući zelenom lišću koje se lepo uklapa u svaki prostor.

  • Produžena sezona berbe uz saksijsko gajenje

Prednost gajenja jagoda u saksijama je mogućnost pomeranja sezone. Ako se biljke unesu u toplu prostoriju sredinom januara, prvi plodovi mogu da sazru već krajem februara. Unosom u zatvoreni prostor početkom marta, berba može početi već u prvoj polovini aprila. Ovo je posebno korisno za one koji žele sveže jagode ranije od sezone na otvorenom.

Preporučujemo