Sigurno ste mislili da je za uzgoj borovnica potreban vrt, idealno tlo i puno prostora. Istina je da možete imati kante pune zdravih plodova čak i na malom balkonu, bez vrta i bez idealnog zemljišta. Sve što vam treba je dobra volja, kanta i osnovno znanje.

  • Zašto odabrati borovnice?

Borovnice su jedno od najzdravijih voća. Bogate su antioksidansima koji jačaju imunitet, poboljšavaju pamćenje, štite srce i kožu. Uz to, njihov uzgoj kod kuće omogućava vam da jedete plodove bez pesticida i hemikalija.

  • Gdje ih možete uzgajati?

Borovnice uspijevaju na balkonima, terasama, u malim dvorištima i na svim sunčanim mjestima gdje je prostor ograničen. Ne treba vam ništa više od jednog kvadrata prostora.

Šta vam je potrebno za početak?

Da biste uzgojili borovnice u kanti, trebaće vam:

  • Plastična kanta ili velika saksija (zapremine 20–30 litara)
  • Kiselkasto zemljište (idealni pH od 4.5 do 5.5)
  • Sadnica borovnice (najbolje sorte su Duke, Bluecrop ili Legacy)
  • Materijal za drenažu (šljunak, kamenčići ili stiropor)
  • Lokacija sa najmanje šest sati direktnog sunca dnevno
  • Priprema i sadnja borovnica u kanti

Priprema kante

Prvo izbušite 5–6 rupa na dnu kante da omogućite odvod viška vode. Bez dobre drenaže korijen borovnice može brzo istrunuti.

Drenažni sloj

Na dno stavite sloj šljunka, kamenčića ili stiropora debljine 5–10 cm. To dodatno sprečava zadržavanje vode oko korijena.

Odabir i priprema zemlje

Koristite gotovu mješavinu za rododendrone ili napravite vlastitu kombinacijom treseta, kore drveta i perlita. Važno je da zemlja ostane lagana, prozračna i kisela.

Sadnja sadnice

Sadnicu posadite na istoj dubini na kojoj je rasla u originalnoj saksiji. Pažljivo rastresite korijenje prije sadnje. Nakon sadnje obilno zalijte, najbolje kišnicom, jer borovnice ne vole vodu bogatu krečom.

  • Njega i održavanje borovnica

Zalijevanje

Borovnice vole vlagu, ali ne podnose stajanje u vodi. Tlo treba biti stalno vlažno, ali nikada natopljeno. U najtoplijim mjesecima zalijevajte ih i dva puta dnevno ako je potrebno.

Prihrana

Jednom mjesečno dodajte kiselkasto đubrivo. Najbolji izbor su đubriva za borovnice, rododendrone i azaleje. Pratite uputstva za doziranje.

Malčiranje

Površinu zemlje prekrijte malčem – piljevinom, borovim iglicama ili suvim lišćem. Malč pomaže da zemlja zadrži vlagu i održava kiselost.

Zimska zaštita

Ako su zime jake, zaštitite biljku agrotekstilom ili unesite kantu u zatvoren prostor poput garaže ili staklenika. Borovnice u kantama su osjetljivije na smrzavanje nego one posađene direktno u zemlji.

  • Kada stižu prvi plodovi?

Ako sadite zdravu sadnicu, prve borovnice možete očekivati već sljedeće godine. Međutim, pun rod dolazi tek nakon 2–3 godine. U optimalnim uslovima, jedna kanta može godišnje dati između 4 i 6 kilograma plodova.

  • Dodatni savjeti za bolji uspjeh

Sadite više sorti

Ako zasadite dvije različite sorte, poboljšaćete oplodnju i povećati rodnost, čak i kod sorti koje su samoplodne.

Ne dozvolite sušenje

Borovnice su osjetljive na sušu. Ako kanta potpuno presuši, biljka može oslabiti i izgubiti dio roda. Tokom ljetnih vrućina, obratite dodatnu pažnju na zalijevanje.

Kontrola pH vrijednosti

Povremeno testirajte kiselost zemlje. Ako pH vrijednost pređe iznad 6.0, dodajte malo sumpora ili malč od borovih iglica da vratite optimalnu kiselost.

  • Šta još treba znati o uzgoju borovnica u kanti

Borovnice traže malo više pažnje tokom cvjetanja i formiranja plodova. Tada je važno da biljku redovno prihranjujete i održavate ravnomjernu vlažnost zemljišta. Svako naglo isušivanje ili preplavljivanje može izazvati opadanje cvjetova ili deformaciju plodova.

Tokom vrućih dana, biljke možete lagano orošavati vodom po listovima ujutro ili predveče. Time ćete pomoći borovnici da lakše prebrodi visoke temperature i smanjiti stres biljke.

Ako primijetite da listovi postaju žuti ili da rast biljke stagnira, moguće je da je pH zemlje previsok ili da biljka pati od nedostatka hranjiva. U tom slučaju, provjerite pH vrijednost zemlje i po potrebi dodajte specijalizovano đubrivo za acidofilne biljke.

Borovnice u kantama, za razliku od onih u zemlji, traže redovnu zamjenu ili osvježavanje supstrata svake 2–3 godine. Stara zemlja gubi strukturu, zadržava previše vode i postaje siromašna hranjivima. Prilikom presađivanja, dodajte svjež treset, perlit i borovu koru kako biste obnovili kiselost i prozračnost.

Takođe, povremeno rotirajte kante ako sunce neravnomjerno obasjava vaš balkon ili terasu. Tako će cijela biljka ravnomjerno razvijati plodove.

I još nešto – borovnice su višegodišnje biljke. Ako ih pravilno njegujete, jedna biljka može rađati i do deset godina, pa čak i duže. Na taj način, ulaganje u jednu sadnicu i kantu postaje višestruko isplativo, kako za vaš budžet, tako i za vaše zdravlje.

Pravilnom brigom, uz minimalan prostor i trud, možete svake godine uživati u vlastitim, organskim borovnicama, bez obzira gdje živite.

Preporučujemo