Christian Schmidt objavio je danas odluku kojom se ukida budžetsko finansiranje političkih stranaka Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Ujedinjena Srpska. Ova odluka izazvala je burne reakcije, naročito iz političkog vrha Republike Srpske.

Schmidt je rekao da se ovom mjerom obustavljaju sve isplate budžetskih sredstava za pomenute stranke na svim nivoima vlasti u BiH, uključujući i entitetske i kantonalne nivoe. Dodao je da će se ta sredstva preusmjeriti na poseban račun koji će biti otvoren u Centralnoj banci Bosne i Hercegovine.

“Ovo je konkretna mjera usmjerena na zaštitu integriteta demokratskog procesa i budžetske odgovornosti u Bosni i Hercegovini”, izjavio je Schmidt, ne ulazeći u dodatne detalje o tome koliko sredstava je u pitanju i na koji način će ta sredstva dalje biti korištena.

  • Dodik: “To nije demokratija”

Na ovu odluku reagovao je Milorad Dodik, lider SNSD-a i predsjednik Republike Srpske. U svom prepoznatljivom tonu, Dodik je odluku nazvao nelegitimnom i antidemokratskom, tvrdeći da je riječ o političkom progonu usmjerenom prema strankama iz Republike Srpske.

“Koje sujetne budale. To je kreteničina koja podliježe samo sarajevskoj čaršiji i sećiji”, izjavio je Dodik, koristeći uvredljiv rječnik kojim često karakteriše političke protivnike i strane diplomate.

Prema njegovim riječima, nije logično da druge političke stranke nastavljaju da primaju budžetska sredstva, dok se SNSD-u i Ujedinjenoj Srpskoj to pravo uskraćuje. Dodao je da njegova stranka funkcioniše u skladu s ustavnim i zakonskim normama, te da su parlamentarna partija s legitimnim izbornim rezultatom.

  • Sporna primjena bonskih ovlasti

Odluka visokog predstavnika još jednom je otvorila pitanje upotrebe bonskih ovlasti, koje su često meta kritika iz Republike Srpske. Dodik tvrdi da Schmidt ovom odlukom demonstrira selektivan pristup i da postupa mimo demokratskih procedura.

“Je li to demokratija, slobodna zemlja? Mi smo parlamentarna stranka. Na osnovu čega to radite? Zato što ne poštujemo njega?” izjavio je Dodik, jasno sugerišući da je odluka politički motivisana.

Ovo nije prvi put da se iz RS-a osporava legitimitet i autoritet visokog predstavnika. Dodik je više puta izjavio da Schmidt nije legalno izabran, jer njegov mandat nije potvrđen u Vijeću sigurnosti UN-a. Ovakve izjave dodatno produbljuju političku krizu i stvaraju institucionalni zastoj unutar BiH.

  • Budžetske implikacije i pravna nejasnoća

Iako Schmidtova odluka ima jasne političke posljedice, pravne i finansijske implikacije još uvijek nisu do kraja razjašnjene. Pitanje koje se sada postavlja jeste da li će se ova sredstva moći kasnije koristiti ili će trajno biti oduzeta tim političkim subjektima.

Schmidt nije objasnio koliko će sredstava biti povučeno s računa stranaka, niti je precizirao ko će nadzirati njihov transfer i eventualnu dalju upotrebu. Takođe nije jasno da li će Centralna banka imati ulogu samo kao čuvar sredstava, ili će biti uključena u donošenje odluka o njihovoj daljoj sudbini.

  • Dodik: “Ne primam platu od stranke”

Dodik je, pored napada na Schmidtovu odluku, pokušao ublažiti efekat te mjere izjavom da on lično nije pogođen ovim potezom.

“Dobijam plaće putem pošte, ja sam predsjednik RS, ne dobijam plaću u stranci”, rekao je Dodik, naglasivši da njega lično odluka ne pogađa finansijski. Istakao je i da primjećuje kako se, prema njegovim riječima, “u Federaciji BiH raduju ovakvim potezima”.

Njegove riječi ukazuju na duboko ukorijenjenu političku podjelu unutar zemlje, gdje se gotovo svaka odluka tumači kroz prizmu entitetske pripadnosti i međusobnog nepovjerenja.

  • Političke posljedice u BiH

Ova odluka mogla bi imati široke političke reperkusije. SNSD je vodeća politička snaga u Republici Srpskoj, dok Ujedinjena Srpska čini dio vladajuće koalicije. Obustava finansiranja njihovog djelovanja mogla bi izazvati institucionalne zastoje, dodatne tenzije i, moguće, političke proteste.

Reakcije iz drugih političkih partija i međunarodne zajednice zasad su ograničene, ali se očekuje da će ova tema dominirati političkom scenom u narednim danima. Schmidtova odluka je presedan u dosadašnjoj primjeni bonskih ovlasti u BiH i vjerovatno će otvoriti niz pravnih i političkih rasprava.

Preporučujemo