Većina nas priprema kupus salatu rutinski, bez razmišljanja o detaljima kao što su redoslijed ulja i sirćeta. No, prema riječima stručnjaka, taj raspored nije samo stvar navike – on direktno utiče na nutritivnu vrijednost salate.
Kupus je poznat po svojim zdravstvenim prednostima – bogat je vitaminima C i K, vlaknima, a sadrži i antioksidanse. Ipak, način na koji ga začinimo može povećati ili smanjiti količinu korisnih nutrijenata koje unosimo.
-
Ulje prije sirćeta – razlog koji ima smisla
Nutricionista i agronom Nebojša Stamenović ističe da je ključno prvo dodati ulje. “Prvo ide ulje, naravno, jer će ono da zatvori tamo gde je sjeckan kupus da nam ne odu vitamini. Da smo prvo stavili sirće to onda ne bi valjalo”, rekao je u jednom razgovoru.
Ova logika ima temelja. Kad se kupus sjecka, njegovi ćelijski zidovi pucaju, oslobađajući enzime i nutrijente. Ako odmah dodamo sirće, koje je kiselo, ono može dodatno razgraditi te hranljive sastojke ili ih „izvući“ iz kupusa, naročito ako salata stoji. Ulje, s druge strane, stvara zaštitni sloj i pomaže očuvanju vitamina – naročito onih topivih u mastima, kao što su A, D, E i K.
-
Pravi redoslijed – kako to tačno izgleda
Ako želite da vaša kupus salata ne bude samo ukusna, već i maksimalno hranljiva, redoslijed začina i dodataka treba da izgleda ovako:
- Sjeckani kupus – baza salate.
- Žuti šećer – dodaje blagu slatkoću koja ublažava kiselost sirćeta.
- So – pomaže da kupus pusti sok i omekša.
- Kurkuma – antiinflamatorni začin koji daje boju i dodatne benefite.
- Biber – pojačava ukus i stimuliše varenje.
- Senf – unosi blagu oštrinu i dubinu okusa.
- Slačica – koristi se u zrnu ili mljevena, daje aromu i blagu ljutinu.
- Maslinovo ulje – ide prije sirćeta zbog očuvanja vitamina.
- Sirće – daje završni kiselkasti ton salati.
Tehnika pripreme – nije sve u sastojcima
Osim redoslijeda, važna je i tehnika. Salatu treba dobro izgnječiti rukom nakon dodavanja svih sastojaka. Time se omogućava da kupus otpusti svoje sokove, da se sastojci prožmu i da salata dobije karakterističan ukus i teksturu.
Gnječenje nije samo estetski ili taktilni dio pripreme – ono fizički pomaže aktivaciji određenih hemijskih reakcija, kao što je fermentacija, ako salata stoji duže. Takođe, omekšava vlakna kupusa i čini ga lakše svarljivim.
-
Koje ulje i koje sirće birati?
Kada govorimo o ulju, najbolje je koristiti hladno cijeđeno maslinovo ulje. Osim što ima zdrav masni profil, bogato je antioksidansima i poboljšava apsorpciju vitamina iz povrća. Ako vam je ukus maslinovog ulja prejak, možete kombinovati s neutralnijim uljima poput suncokretovog ili repičinog.
Kod sirćeta, najčešći izbor je jabukovo sirće, koje ima dodatne probavne prednosti. Međutim, možete koristiti i vinski ocat, balzamiko (ako želite slađi ton), pa čak i limunov sok kao alternativu – iako on tehnički nije sirće, ima sličnu kiselost.
-
Česte greške u pripremi
Mnogi ljudi prave kupus salatu tako što sve ubace odjednom – ulje, sirće, so, začine – i to bez ikakvog reda. Osim što se tako gubi aroma pojedinačnih začina, taj pristup može uništiti dobar dio vitamina. Još jedna greška je dodavanje previše sirćeta, što može “spaliti” kupus i učiniti ga gorkim.
Neki dodaju ulje tek na kraju, vjerujući da ono ide “za sjaj”. Iako to estetski može imati smisla, nutritivno gledano, ulje tada više ne štiti kupus od kiselina i nema efekta na očuvanje vitamina.
-
Dodatni savjeti za bolji ukus
Ako želite da salata bude još ukusnija, možete kupus posoliti i ostaviti da odstoji 10–15 minuta prije dodavanja ostalih sastojaka. Tako će otpustiti još više soka, a tekstura će biti mekša. Dodavanje malo sitno sjeckanog luka ili čak rendane šargarepe takođe može obogatiti ukus bez gubitka nutritivne vrijednosti.
Za ljude koji vole jači ukus, nekoliko kapi Worcestershire sosa ili prstohvat čilija mogu dati zanimljiv twist tradicionalnom receptu. Ali osnova ostaje ista – redoslijed i tehnika su ključ.