Jela sa slavske trpeze neizostavan su deo tradicije u Srbiji, posebno tokom praznika. Međutim, važno je voditi računa o bezbednosti hrane, naročito ako jela stoje duže na sobnoj temperaturi. Mnogi imaju naviku da podgrevaju jela kao što su pilav, sarma ili pire krompir, ali stručnjaci upozoravaju da to može biti opasno po zdravlje.

Opasnosti od podgrevanja hrane

Gastroenterolog dr Vojislav Perišić, gostujući u jutarnjem programu na televiziji Prva, objasnio je rizike povezane s podgrevanjem određenih namirnica. On je posebno istakao pirinač kao potencijalno rizičan zbog prisustva bakterije Bacillus cereus, koja može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme ako jelo dugo stoji na sobnoj temperaturi, a potom se podgreva.

Bacillus cereus je bakterija koja prirodno može biti prisutna na pirinču, a njen razvoj se može intenzivirati kada se hrana čuva na neadekvatan način. Kada se pirinač podgreva, bakterija se razmnožava, što može dovesti do trovanja hranom. Dr Perišić savetuje da se pirinač konzumira odmah nakon pripreme, dok je još mlak, jer se tako najbolje vari.

Zašto je pirinač opasan?

„Pirinač je izuzetno zdrava namirnica, to je prava ‘carska hrana’, ali samo kada se konzumira svež“, naglašava dr Perišić. On objašnjava da je riža bogata lako svarljivim proteinima, ali ističe da podgrevanje nije preporučljivo zbog mogućih kontaminacija.

Sarma, s druge strane, može se bezbedno podgrevati jer sadrži manju količinu pirinča. Međutim, dr Perišić upozorava na pilav, koji može biti opasan upravo zbog veće količine pirinča i mogućnosti kontaminacije bakterijama.

„Rizik od trovanja hranom je veliki, ali riža je svakako korisna namirnica. U Japanu, gde se tradicionalno konzumira pirinač, nema mnogo hipertenzije, dijabetesa ili šizofrenije“, objašnjava Perišić, ali dodaje da pirinač može izazvati druge zdravstvene probleme, poput povećane učestalosti moždanih krvarenja, što je karakteristično za Japance. Ova pojava se povezuje sa slabom strukturom krvnih sudova i posebnim načinom ishrane.

Da li je integralni pirinač zdraviji?

Mnogi ljudi smatraju da je integralni pirinač zdraviji izbor, a dr Perišić potvrđuje da je to tačno, ali uz jedno važno upozorenje. „Integralna riža se teže vari jer ima ljusku, ali je zdravija. Ipak, mogućnost kontaminacije kod integralnog pirinča je veća“, ističe Perišić.

Zbog toga, preporučuje se pažljivo čuvanje i konzumacija pirinča nakon pripreme, bez dugotrajnog stajanja na sobnoj temperaturi.

Namirnice koje nikada ne treba podgrevati

Pored pirinča, postoji niz namirnica koje ne bi trebalo podgrevati zbog rizika od razvoja opasnih bakterija. Na listi namirnica koje se nikada ne smeju podgrevati nalaze se:

Krompir – Dr Perišić posebno naglašava da podgrevanje pire krompira može biti izuzetno opasno. Krompir, naročito kada promeni boju, ne bi trebalo konzumirati jer postoji rizik od razvoja bakterije Clostridium botulinum. Ova bakterija, koja može nastati u hrani prekrivenoj aluminijumskom folijom, uzrokuje botulizam – ozbiljno trovanje hranom koje može izazvati glavobolje, vrtoglavice, mučninu, povraćanje, ali i napad na centralni nervni sistem, gušenje pa čak i smrt.
Pečurke – Pečurke su još jedna namirnica koju ne bi trebalo podgrevati, jer podgrevanje menja strukturu proteina, što može izazvati probavne tegobe.
Piletina – Podgrevana piletina može postati opasna jer se proteini u mesu menjaju, što povećava rizik od trovanja hranom.
Spanać – Spanać, koji sadrži nitrate, može postati toksičan ako se podgreva, jer se nitrati pretvaraju u štetne nitrite koji mogu biti kancerogeni.
Jaja – Jaja takođe ne treba podgrevati, jer mogu postati leglo bakterija poput Salmonelle, što može izazvati ozbiljne probavne smetnje.

Kako bezbedno čuvati hranu?

Važno je pravilno rukovati hranom kako bi se smanjio rizik od trovanja. Preporučuje se da se ostaci hrane što pre ohlade i odlože u frižider, kako bi se smanjila mogućnost razvoja bakterija. Takođe, jela koja sadrže pirinač, krompir ili piletinu, najbolje je pripremiti u količinama koje će se odmah konzumirati, kako bi se izbegla potreba za podgrevanjem.

Zaključak

Podgrevanje hrane, iako česta praksa, može biti izuzetno opasno kada su u pitanju određene namirnice. Posebno treba obratiti pažnju na pirinač, krompir, pečurke i jaja, jer podgrevanje može dovesti do razvoja opasnih bakterija koje izazivaju trovanje hranom. Stručnjaci preporučuju da se hrana pravilno skladišti i da se konzumira što pre nakon pripreme, kako bi se izbegle zdravstvene komplikacije.

Vodite računa o svojoj ishrani, posebno tokom praznika, kako bi vaša slavska trpeza bila ne samo bogata, već i sigurna.

Preporučujemo