Željka Cvijanović, predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine, uputila je zvanično pismo šefu Delegacije Evropske unije u BiH, ambasadoru Luigiju Soreci, kao i komandantu misije EUFOR-a, general-majoru Florin-Marijanu Barbuu. Pismo je reakcija na dešavanja sa nedavne sjednice Predsjedništva BiH, na kojoj je, prema njenim riječima, došlo do ozbiljnog političkog incidenta.

Kako je prenijela Radio-televizija Republike Srpske (RTRS), Cvijanović je u dopisu informirala evropske zvaničnike o tome da su članovi Predsjedništva BiH, Željko Komšić i Denis Bećirović, tokom sjednice zatražili da EUFOR interveniše i da, uz asistenciju međunarodnih snaga, dođe do hapšenja predsjednika entiteta Republika Srpska, Milorada Dodika. Protiv Dodika je ranije raspisana centralna potjernica zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika i osporavanja državnih institucija, što je izazvalo duboke političke podjele u zemlji.

Cvijanović je u pismu istakla kako je taj prijedlog prošao bez prethodne političke rasprave ili pokušaja postizanja konsenzusa unutar Predsjedništva, što je, kako navodi, protivno duhu i slovu Ustava BiH. Prema njenim riječima, Komšić i Bećirović su djelovali jednostrano, bez konsultacija s njom kao trećim članom Predsjedništva, i bez uvažavanja volje građana Republike Srpske, čiji je Milorad Dodik legalno i legitimno izabrani predsjednik.

„Bez volje i ustavne obaveze da pokušaju postići konsenzus, Komšić i Bećirović su glasali za usvajanje političkih zaključaka kojima se EUFOR poziva da asistira u hapšenju demokratski izabranog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika“, navela je Cvijanović, naglašavajući da takav pristup nije samo politički opasan, već i pravno sporan.

Ona je također istakla da ovi zaključci, iako izglasani bez saglasnosti sva tri člana Predsjedništva, tek trebaju doći na dnevni red neke od narednih sjednica, gdje će se ponovo razmatrati njihova validnost. Cvijanović je najavila da će, ukoliko Komšić i Bećirović zadrže svoje stavove i nastave s praksom političkog preglasavanja predstavnika iz Republike Srpske, biti primorana da iskoristi ustavni mehanizam zaštite vitalnog entitetskog interesa, te zatraži podršku Narodne skupštine Republike Srpske.

„Ukoliko druga dva člana ostanu pri svojim tvrdim stavovima i nastave s praksom preglasavanja, bit ću primorana zatražiti zaštitu vitalnog nacionalnog interesa u Narodnoj skupštini Republike Srpske“, poručila je Cvijanović u pismu.

U nastavku dopisa, ona se osvrnula i na širi politički kontekst, podsjećajući kako Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), čija je članica, već duže vrijeme zagovara dijalog između političkih predstavnika u BiH, kao jedini realan način za prevazilaženje političke krize. Međutim, kako tvrdi, probosanske stranke odbijaju svaki vid razgovora sa Miloradom Dodikom i političkim predstavnicima Republike Srpske, optužujući ih za destabilizaciju zemlje i podrivanje državnih institucija.

Cvijanović je u pismu ponovila poznati stav SNSD-a da se politička pitanja i krize u Bosni i Hercegovini mogu rješavati samo unutrašnjim dijalogom, bez uplitanja stranih faktora i bez jednostranih političkih odluka koje ignorišu volju jednog od konstitutivnih naroda.

„Smatram da je očuvanje mira i stabilnosti ključno za sve narode u Bosni i Hercegovini. Zbog toga apelujem da se ne preduzimaju potezi koji bi dodatno mogli produbiti postojeću krizu“, zaključila je Cvijanović, upozoravajući da bi bilo kakva vojna intervencija ili politička odluka nametnuta silom mogla imati ozbiljne posljedice za mir i sigurnost u zemlji.

Ovim potezom, Cvijanović je jasno stavila do znanja da će se protiviti svakom pokušaju narušavanja autonomije entiteta Republike Srpske i da očekuje od međunarodnih partnera da djeluju nepristrasno i s razumijevanjem za složenost političkih odnosa u Bosni i Hercegovini. Pismo se tumači i kao pokušaj da se preduhitre potencijalne reakcije međunarodne zajednice koje bi mogle uslijediti ako se situacija dodatno zaoštri.

Preporučujemo