Kiflice sa kiselim vrhnjem pravi su izbor za svakoga ko voli domaća peciva. Uz nekoliko sastojka i koraka, možete napraviti mekane i ukusne kiflice koje su odlične kao prilog uz ručak, doručak ili večeru. U nastavku ćete pronaći detaljan vodič kroz recept i sve potrebne sastojke, kao i korake za pripremu savršenih kiflica.

Sastojci

Da biste pripremili kiflice, trebat će vam sljedeći sastojci:

  • 600 g glatkog brašna – Glatko brašno je osnovni sastojak koji daje strukturu tijestu. Prikladno je za peciva jer omogućava lako oblikovanje i ravnomjerno pečenje.
  • 1 prašak za pecivo – Prašak za pecivo pomaže tijestu da naraste i bude prozračno. Dodaje se uz kvasac kako bi kiflice bile mekše i lakše.
  • 1 žličica soli – So doprinosi okusu i balansira slatkoću ostalih sastojaka, posebno šećera i kiselog vrhnja.
  • 100 ml ulja – Ulje omekšava tijesto i daje kiflicama finu, sočnu teksturu.
  • 200 g kiselog vrhnja (Brzo i Fino) – Kiselo vrhnje dodaje vlagu tijestu i daje kiflicama bogatiji okus.
  • 200 ml toplog mlijeka – Toplo mlijeko je ključno za aktiviranje kvasca. Pazite da mlijeko bude toplo, ali ne vruće, kako kvasac ne bi izgubio djelotvornost.
  • 1 instant suhi kvasac – Suhi kvasac omogućava tijestu da lijepo naraste i stvori laganu, mekanu strukturu kiflica.
  • 1 velika žlica šećera – Šećer se dodaje kako bi tijesto imalo blagu slatkoću i kako bi pomogao aktivaciji kvasca.

Za premazivanje i dekoraciju:

  • 1 žumanjak – Žumanjak se koristi za premazivanje kiflica prije pečenja, čime se dobija lijepa, zlatna korica.
  • Sjemenke po želji (sezam, kim, mak) – Sjemenke su dodatak koji možete koristiti po želji, za dekoraciju i dodatni okus.

Priprema

1. Priprema Tijesta

Prvo pripremite suhe sastojke. U velikoj posudi pomiješajte 600 g glatkog brašna, prašak za pecivo i žličicu soli. Miješajte dok se sastojci ravnomjerno ne sjedine. Ovaj korak je važan jer osigurava da se prašak za pecivo pravilno raspodijeli, što će pomoći tijestu da lijepo naraste.

2. Dodavanje Mokrih Sastojaka

U posudu sa brašnom dodajte 100 ml ulja i 200 g kiselog vrhnja (npr. Brzo i Fino). Pomiješajte sve sastojke dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Kiselo vrhnje dodat će tijestu vlagu i bogat okus, a ulje će pomoći da kiflice ostanu mekane i sočne.

3. Aktiviranje Kvasca

U posebnoj posudi pripremite smjesu za aktiviranje kvasca. Pomiješajte 200 ml toplog mlijeka, instant suhi kvasac i veliku žlicu šećera. Ostavite smjesu nekoliko minuta da kvasac nadođe. Ovaj korak omogućava kvascu da postane aktivan, što je ključno za rast tijesta.

4. Miješanje Tijesta

Kada je kvasac nadošao, dodajte ga u posudu s brašnom i ostalim sastojcima. Mijesite tijesto rukama ili mikserom sa nastavcima za tijesto dok ne dobijete glatku smjesu koja se odvaja od posude. Testo bi trebalo biti mekano, ali ne previše ljepljivo.

5. Oblikovanje i Dizanje

Podijelite tijesto na četiri dijela. Svaki dio razvijte na otprilike 1/2 cm debljine. Kada ste tijesto razvukli, narežite ga na trokutiće, kao što biste rezali pizzu. Svaki trokutić oblikujte u kiflicu tako što ćete ga zarolati od šireg ka užem kraju.

6. Priprema za Pečenje

Zagrijte pećnicu na 180°C. Kiflice poređajte na lim za pečenje koji ste prethodno namazali uljem kako se ne bi zalijepile. Prije pečenja, kiflice ostavite u kuhinji na toplom mjestu 10-15 minuta. Ovaj kratki period odmora omogućava tijestu da se još malo digne.

7. Premazivanje i Dodavanje Sjemenki

U zdjelici umutite jedan žumanjak. Premažite svaku kiflicu žumanjkom, jer će on dati kiflicama lijepu, zlatnu koricu. Po želji, pospite sezamom, kimom ili makom. Sjemenke ne samo da izgledaju lijepo već dodaju i hrskavost i okus kiflicama.

8. Pečenje

Stavite kiflice u zagrijanu pećnicu i pecite ih 10-15 minuta, ili dok ne dobiju lijepu zlatnu boju. Pazite da se ne prepeku, jer će tako izgubiti svoju mekoću.

Savjeti za Najbolji Rezultat

Dva puta veća smjesa – Ako vam je potrebna veća količina kiflica, jednostavno udvostručite sve sastojke. Kiflice su idealne za veća okupljanja jer su omiljeni među gostima svih uzrasta.

Eksperimentišite sa dodacima – Ako volite različite okuse, možete dodati i malo rendanog sira u tijesto ili na vrh kiflica prije pečenja.

Priprema unaprijed – Tijesto možete pripremiti unaprijed i čuvati ga u frižideru preko noći, što može ubrzati proces pripreme kada vam je to potrebno.

Serviranje i Čuvanje

Kiflice se najčešće poslužuju tople, kada su najmekše i najukusnije. Idealne su uz mlijeko, jogurt ili neki slani namaz. Također, odlično se slažu sa šunkom, sirom ili svježim povrćem, što ih čini pogodnim za doručak, užinu ili laganu večeru.

Ako vam ostane kiflica, možete ih čuvati u hermetički zatvorenoj posudi na sobnoj temperaturi jedan do dva dana. Prije posluživanja ih možete kratko podgrijati u rerni kako bi ponovo bile mekane i ukusne.

Zaključak

Ove kiflice sa kiselim vrhnjem i sjemenkama pravo su rješenje za svakoga ko želi napraviti brzo i ukusno pecivo. S obzirom na to da su jednostavne za pripremu, ovaj recept je savršen za sve koji nemaju mnogo vremena, a žele uživati u domaćem pecivu. Neka vaše kiflice budu bogate, mekane i nezaboravne!

Preporučujemo