Danas su razvodi sve češći. Šta je to problem pa brakovi brzo pucaju? U osobnim odnosima, mnogi vjeruju da neslaganja ili nesuglasice među partnerima često uzrokuju razdvajanje, no pravi razlozi su često dublji. Jedan od ključnih izazova s kojima se mnogi parovi susreću je razlika u temperamentu, posebno kada se radi o intimnosti. Svi pojedinci imaju različite potrebe i očekivanja kada je u pitanju fizička bliskost, i te razlike mogu značajno utjecati na sklad u vezi. Dok nekima intimnost jednom tjedno zadovoljava njihove potrebe, drugi mogu osjećati da ni svakodnevni fizički kontakt nije dovoljan.

Ovakve razlike su sasvim prirodne. U zdravim odnosima, ljubavni partneri uglavnom pronalaze ravnotežu koja odgovara oboma. Međutim, situacija se mijenja kada jedan od partnera počne potpuno izbjegavati intimnost. U stručnim krugovima, brakovi u kojima par vodi ljubav manje od deset puta godišnje često se nazivaju “brakovima bez intimnosti”, a ovakve situacije su potencijalno problematične. Kada postoji takva neravnoteža, barem jedan partner obično osjeća nezadovoljstvo, što može dovesti do teških pitanja o budućnosti veze, poput onoga trebaju li ostati u takvom braku ili razmotriti razvod.

Perspektive o važnosti intimnosti

S obzirom na to da ljudi imaju različite vrijednosti i potrebe, neki parovi ne pridaju veliku važnost fizičkoj bliskosti i mogu održavati sretnu vezu čak i bez česte intimnosti. U takvim slučajevima, odsutnost fizičke intimnosti nije problem, sve dok oba partnera imaju usklađena očekivanja. Zapravo, ne postoji jedinstveni standard za “normalnu” ili “zdravu” seksualnu aktivnost – ono što odgovara jednom paru, može biti neprimjereno drugome. Ključno je da su oba partnera zadovoljna trenutnom situacijom.

No, kada jedan partner izrazi nezadovoljstvo zbog manjka intimnosti, često se postavlja pitanje što dalje. Iako je ponekad prva pomisao na razvod, potrebno je odgoditi donošenje ishitrenih odluka. Često se mogu poduzeti različite mjere koje mogu pomoći u spašavanju braka. Prvi korak je preispitivanje stvarnih razloga za nedostatak intimnosti.

Uspostavljanje uzroka izostanka intimnosti

Važno je razlikovati okolnosti u kojima jedan partner fizički nije sposoban za intimnost – bilo zbog bolesti, invaliditeta ili drugih zdravstvenih razloga – od situacija u kojima jedan partner jednostavno nema želju za fizičkom bliskošću. Ljubav i intimnost se prirodno mijenjaju s godinama, a često je potrebno prilagoditi očekivanja, jer veze prolaze kroz različite faze. Možda nezadovoljstvo proizlazi iz usporedbe sadašnje situacije s ranijim fazama veze kada je strast bila intenzivnija.

Intimnost nije samo fizički čin; ona uključuje emocionalne i psihološke aspekte, te se može izražavati na različite načine. Fizička bliskost s vremenom može postati manje učestala, ali to ne znači da veza nužno gubi na kvaliteti. Parovi često pronalaze drugačije oblike povezanosti koji mogu biti jednako zadovoljavajući.

Povezanost intimnosti i drugih problema

Jedan od ključnih faktora koji treba istražiti je veza između nedostatka intimnosti i ostalih problema u vezi. Nije rijetkost da nedostatak fizičke bliskosti bude simptom dubljih problema, poput emocionalne distance, stalnih svađa ili nesuglasica u vezi s financijama ili odgojem djece. Ako brak pati od duboko ukorijenjenih problema, odsutnost intimnosti može postati beznačajna u usporedbi s većim izazovima.

U nekim slučajevima, odsutnost intimnosti može biti povezana s ozbiljnim problemima poput nevjere, emocionalnog zlostavljanja ili trajne toksičnosti u vezi. U takvim situacijama, brak je često teško spasiti, a razvod postaje logična opcija.

Rješenja i kompromisi

Prije nego što se donese odluka o razvodu, preporučuje se rad na problemima izvan same intimnosti. Ponekad izvor nezadovoljstva nije nedostatak fizičke bliskosti, već neraščišćeni emocionalni problemi koji opterećuju vezu. Ako se ti problemi riješe, moguće je da će se i intimnost vratiti u vezu. Otvoren razgovor i iskrena komunikacija ključni su za razumijevanje što se događa i kako bi se mogli naći načini za rješavanje izazova.

Partneri koji istinski cijene jedan drugoga često će biti spremni na kompromis i rad na vezi, čak i kad su njihovi seksualni apetiti različiti. Ponekad će to uključivati traženje stručne pomoći kroz terapiju parova, dok će drugi parovi sami pokušati pronaći rješenja koja im odgovaraju. Intimnost se može obnoviti kroz emocionalnu povezanost, izgrađenu na povjerenju i razumijevanju.

Zaključak

Intimnost je važan aspekt svake veze, ali nije uvijek presudan za sreću. Parovi koji se suočavaju s nedostatkom fizičke bliskosti ne moraju automatski razmišljati o razvodu, već trebaju zajedno istražiti druge aspekte svoje veze i vidjeti postoji li mogućnost za poboljšanje. Međutim, ako nakon iskrenog truda i rada na vezi jedan partner nije spreman sudjelovati u rješavanju problema, ili ako postoje dublji problemi u vezi, tada razvod može postati rješenje koje će donijeti dugoročno zadovoljstvo.

Preporučujemo