Višegodišnja zeljasta ljekovita biljka koja se često nalazi uz puteve, na livadama, pašnjacima i u šumama je bokvica ili poznata kao trupac. Ima široke, jajaste listove smještene pri dnu uspravne stabljike, a cvjeta od juna do avgusta. Ova biljka je od davnina poznata po svojim ljekovitim svojstvima i koristi se u narodnoj medicini za liječenje različitih tegoba.

Ljekovita svojstva bokvice

Bokvica je prirodni lijek za brojne zdravstvene probleme. Odlična je za ublažavanje kašlja, liječenje plućne astme, a čak se koristi i kao pomoć kod tuberkuloze. Osim toga, poznata je po tome što čisti krv, pluća i želudac, što je čini korisnom za ljude koji su malokrvni, imaju problema s bubrezima ili pate od gubitka apetita. Takođe, bokvica ubrzava zacjeljivanje rana, ublažava ogrebotine, posjekotine, ubode insekata i ugrize životinja.

Zanimljivo je da se svježi list bokvice može staviti u cipele kako bi se spriječilo stvaranje žuljeva. U fitokozmetici, sok od bokvice koristi se za njegu kože, jer pomaže u uklanjanju akni i bubuljica.

Bokvica za bolji rad probavnog sistema

Bokvica je odličan prirodni lijek za probleme sa varenjem, uključujući čir na želucu i dvanaestopalačnom crijevu. Njena ljekovitost je dokazana kroz višestruke primjene u narodnoj medicini.

Recept za prirodni lijek:

Sastojci:

  • 300 g svježih listova bokvice
  • 1 kg livadskog meda

Priprema:

Operite listove bokvice i ostavite ih da se osuše na papirnom ubrusu.

Sameljite ih na mašini za meso ili u blenderu.

Pomiješajte ih s medom u staklenoj tegli.

Ostavite smjesu da odstoji preko noći.

Napomena:

Količina meda može varirati u zavisnosti od količine usitnjenih listova. Preporučuje se korištenje mladih listova bokvice jer su bogatiji ljekovitim sokovima. Od ove količine obično se dobiju dvije tegle od po 680 ml mješavine.

Upotreba:

Svako jutro prije jela uzimati jednu supenu kašiku ove smjese dok se ne potroši cijela količina. Držati u frižideru. Po potrebi, tretman se može ponoviti u jesen.

Uzroci i prevencija čira na želucu

Čir na želucu (ulcus ventriculi) nastaje kao posljedica oštećenja sluzokože želuca, najčešće na izlazu iz želuca ili u gornjoj trećini želuca. Ako se čir probije kroz zid želuca, može doći do ozbiljnih komplikacija, uključujući upalu trbušne maramice.

Mogući uzroci čira na želucu su:

  • Psihosocijalni stres
  • Povećano lučenje želudačne kiseline
  • Poremećaji krvotoka
  • Dugotrajna upotreba određenih lijekova (kortikosteroidi, lijekovi protiv reume)
  • Pušenje i nezdrav način života

Simptomi uključuju bol i pritisak u želucu, naročito nakon jela. Ako se često ponavlja, može povećati rizik od raka želuca. Da biste spriječili čir, svako jutro na prazan stomak popijte 2 dl mlake vode.

Dodatne ljekovite primjene bokvice

Obloga za glavobolju – Sok od bokvice bez meda može se koristiti kao obloga za ublažavanje glavobolje.

Liječenje rana – Svježi listovi bokvice preliveni vrućom vodom mogu se koristiti kao oblog za rane. Pomažu u bržem zarastanju i smanjenju upale.

Ubodi insekata – Ako vas ubode pčela, osa ili komarac, mjesto uboda prekrijte komadićem vate natopljenim u svjež sok od bokvice. To će smanjiti otok i ublažiti svrab.

Bolovi u uhu – Nekoliko kapi svježeg soka od bokvice nakapanih u uho može pomoći kod bolova.

Protiv zanoktica – Izgnječeni listovi bokvice stavljeni na zanoktice ubrzavaju njihovo zacjeljivanje i sprečavaju infekcije.

Zaključak

Bokvica je izuzetno korisna biljka koja može pomoći kod različitih zdravstvenih tegoba. Njena primjena je široka – od liječenja rana i infekcija do poboljšanja probave i jačanja imuniteta. Uz jednostavne recepte, lako je uvrstiti bokvicu u svakodnevnu upotrebu i iskoristiti njene brojne blagodati. Ako se pravilno koristi, može značajno doprinijeti očuvanju zdravlja na prirodan način.

Preporučujemo