Bakir Izetbegović predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA), bio je gost u emisije na Hayat televiziji, gdje je s novinarom Avdom Avdićem razgovarao o ključnim političkim pitanjima u Bosni i Hercegovini. Govorio je o Miloradu Dodiku, međunarodnoj zajednici, stanju bošnjačke politike, ulozi SDA, koalicijama, pritiscima i političkim manevrima koji određuju trenutni kurs države.
Odmah na početku, jasno je poručio da ne vjeruje u skoro hapšenje predsjednika RS-a Milorada Dodika, osim ako međunarodna zajednica ne promijeni pristup. “Dodik otvoreno krši Dejtonski sporazum. Bez odlučne intervencije međunarodne zajednice, teško će doći do njegovog uklanjanja sa političke scene. Vrijeme je da se to pitanje konačno riješi”, kazao je Izetbegović.
Dodao je da SDA godinama upozorava da se pred Dodikom popušta i da se to više ne može tolerisati. “Naziva Bošnjake i građane RS-a okupatorima. Takav politički narativ je neprihvatljiv. I srpski narod gubi dok god mu je Dodik politički predstavnik. Ako se sankcije brzo i dosljedno provedu, vjerujem da će se pitanje Dodika riješiti već ove godine”, rekao je.
Na pitanje o eventualnoj saradnji s SNSD-om, Izetbegović je bio jasan – pregovora s Dodikom nema i neće ih biti. Smatra da bi se SNSD bez Dodika mogao vratiti normalnijoj političkoj liniji. Kao mogući potez međunarodne zajednice naveo je neriješenu arbitražu u slučaju Brčkog, uz prijedlog da se taj distrikt dodijeli Federaciji BiH.
Osvrnuo se i na poziciju SDA na političkoj sceni, naglasivši kako stranka bilježi rast podrške od 27 posto, uprkos snažnim pritiscima i pokušajima političke marginalizacije. “Neće se ponoviti scenario u kojem se 11 stranaka ujedini protiv SDA. To je bila neprirodna koalicija. Narod je prepoznao ko brani interese države. Vjerujem da možemo doći do 350.000 glasova. Treba nam samo jedan ozbiljan partner da postanemo nezaobilazan faktor vlasti”, rekao je.
Spomenuo je i američkog ambasadora Michaela Murphyja, za kojeg tvrdi da je vršio politički pritisak na SDA. “Pitao sam ga otvoreno: zašto to radite? Možda će se jednog dana i u njegovim memoarima pojaviti odgovor. Ali SDA se održala, čak i ojačala”, kazao je.
Izetbegović je kritikovao manje stranke, kao što su NES, NIP i Naša stranka. “NES je mala stranka, NIP se prepolovio, Naša stranka nestaje. U Unsko-sanskom kantonu pokušali su razvlačiti SDA, ali lokalne razlike ne mogu promijeniti širu sliku. Ogrešević nije ispunio koalicione obaveze i tu je sve jasno”, rekao je.
Govorio je i o izboru Upravnog odbora Federalne televizije. Posebno se osvrnuo na Zorana Krešića, rekavši da osobe koje javno veličaju tzv. Herceg-Bosnu ne bi smjele biti imenovane na takve funkcije. “Krešić ranije nije tako govorio kad je SDA podržavala njegov izbor. Danas priča drugačije”, dodao je.
Dotakao se i lidera HDZ-a, Dragana Čovića, s kojim je, kaže, imao napet susret na marginama sastanka EPP-a u Podgorici. “U Neumu je postojalo rješenje za Izborni zakon, ali ne onako kako HNS to zamišlja. Nije prihvatio jer postoji alternativa HNS-u koja bi mogla dobiti podršku”, istaknuo je.
SDA, kaže, neće davati ustupke koji štete državi. “Ako Trojka i HDZ pokušaju progurati rješenja suprotna Ustavu BiH i presudama domaćih i međunarodnih sudova, zaustavit ćemo ih. Nećemo praviti kompromise koji urušavaju temelje BiH.”
Osvrnuo se i na ponašanje Čovića tokom pregovora. “Dok smo u Neumu pokušavali naći rješenje, on ode u Banju Luku i poruči ‘Čuvajte RS’. To je neprihvatljivo. Nermin Nikšić nas dodatno sramoti izvinjavanjem zbog Južne interkonekcije. Takvi potezi podrivaju bošnjačku poziciju”, rekao je.
Potvrdio je i da je razgovarao s predsjednikom Turske o Dodiku, ali da nije prihvatio format pregovora koji bi amnestirao Dodikove postupke. “Ja vjerujem u postojeće mehanizme, u OHR i zemlje članice PIC-a. Bošnjaci su izdržljiv narod, i sada se ne bore za vlast nego za očuvanje države.”
Na pitanje hoće li se kandidovati za člana Predsjedništva BiH, Izetbegović je ostao neodređen: “Vidjet ćemo. Bilo ko sposoban iz SDA trenutno ima ogromnu šansu za pobjedu. Politički vjetrovi su se promijenili.”
Na kraju je kritikovao Federalnu vladu: “Oni su rekorderi u zaduživanju, poskupljenjima i političkoj servilnosti. Klinički centar u Sarajevu su skoro uništili. Glasali su protiv Novalića i Sebije, a sad se kaju. To je bio politički rat protiv Bošnjaka i pokušaj slamanja njihove najjače kičme.”