Ajvar je jedno od onih jela koje mnogi ljudi u našim krajevima vole pripremati u većim količinama, posebno u jesen kada su paprike i patlidžani u sezoni. Ovaj domaći specijalitet od povrća savršen je dodatak brojnim jelima, bilo da ga koristite kao namaz, prilog uz meso ili kao sastojak u drugim receptima. Kroz ovaj detaljan recept vodit ću vas korak po korak, osiguravajući da vaš ajvar bude savršeno pripremljen, bogat okusima i dugotrajan.

Sastojci:

  • 5 kg crvenih paprika
  • 2 kg patlidžana
  • 1 glavica češnjaka
  • 0,75 litara ulja
  • 4 ljute papričice
  • sol i papar po ukusu

Priprema:

Priprema paprika: Prvi korak u pripremi ajvara je pravilna obrada paprika. Temeljito operite paprike pod mlazom vode kako biste uklonili prljavštinu i eventualne pesticide. Nakon pranja, vrlo je važno da paprike budu potpuno suhe prije nego ih stavite u pećnicu. Voda na paprikama može uzrokovati nepravilno pečenje i otežati guljenje kože kasnije u procesu.

Pečenje paprika: Pećnicu zagrijte na 220°C. Paprike rasporedite na pleh u jednom sloju i pecite ih dok ne počnu tamniti, a kožica se ne počne povlačiti. Preporučuje se da paprike povremeno okrećete kako bi se ravnomjerno ispekle sa svih strana. Ako vaša pećnica ima funkciju kruženja vrućeg zraka, to će ubrzati proces i omogućiti bolje pečenje.

Parenje paprika: Kada su paprike ispečene, stavite ih u najlonsku vrećicu i zavežite. Ostavite ih u vrećici 15-20 minuta kako bi se na pari dodatno omekšale. Ovaj korak uvelike olakšava guljenje kože s paprika, što je često jedan od najzahtjevnijih dijelova pripreme ajvara.

Guljenje i cijeđenje: Nakon što su se paprike dovoljno ohladile i naparile, pažljivo ogulite kožu i uklonite sjemenke. Stavite oguljene paprike u cjedilo kako bi se višak tekućine iscijedio, jer previše tekućine može utjecati na konačnu teksturu ajvara.

Priprema patlidžana: Patlidžane operite i cijele ih pecite u pećnici dok ne omekšaju. Nakon pečenja, ostavite ih da se malo ohlade, a zatim im ogulite kožu. Patlidžane možete peći istovremeno s paprikama kako biste uštedjeli vrijeme.

Sjeckanje i miješanje: Uzmite oguljene i ocijeđene paprike, patlidžane, češnjak i ljute papričice te ih sameljite ili usitnite u blenderu. Smjesu zatim stavite u odgovarajuću posudu za kuhanje. Dodajte 2/3 ulja i dobro promiješajte. Posolite i popaprite po ukusu.

Kuhanje ajvara: Smjesu kuhajte na laganoj vatri uz stalno miješanje. Kuhanje treba trajati oko 2 sata, sve dok smjesa ne postane gusta i ujednačena. Otprilike na polovici kuhanja, dodajte preostalo ulje i po potrebi prilagodite sol i papar. Ključan pokazatelj da je ajvar gotov je kada smjesa postane dovoljno gusta da ostavlja čvrst trag pri miješanju, dok tekućina gotovo potpuno ispari.

Priprema staklenki: Prije nego što počnete puniti ajvar u staklenke, osigurajte da su one potpuno čiste, suhe i sterilizirane. Staklenke sterilizirajte tako da ih stavite u pećnicu zagrijanu na 100°C na 30 minuta. Kada počnete puniti staklenke vrućim ajvarom, koristite nož ili vilicu da spriječite stvaranje zračnih džepova.

Završno pečenje staklenki: Nakon što ste napunili staklenke, vratite ih u pećnicu na dodatnih 20 minuta kako bi se gornji sloj ajvara blago zapekao. Pazite da ajvar ne počne ključati unutar staklenki. Ovaj korak dodatno osigurava dugovječnost vašeg ajvara.

Zatvaranje staklenki: Kada izvadite staklenke iz pećnice, odmah zagrijte preostalo ulje i prelijte ga preko ajvara u svakoj staklenci. Ovo će spriječiti da zrak dođe u kontakt s ajvarom i produžit će njegovu trajnost. Staklenke zatvorite metalnim poklopcima i stavite ih u ugašenu, ali još uvijek toplu pećnicu (zagrijanu na 150°C) da se polako hlade preko noći. Ovaj postupak dodatno sterilizira staklenke i osigurava da će vaš ajvar ostati svjež duže vrijeme.

Savjeti za savršen ajvar:

Guljenje paprika: Ako vam se čini da je guljenje paprika preteško, možete se poslužiti ovim trikom. Nakon pečenja i parenja, stavite paprike u hladnu vodu na nekoliko minuta. Ovaj šok od hladnoće može dodatno olakšati guljenje.

Ljute papričice: Ako niste sigurni koliko ljutine želite u ajvaru, možete postupno dodavati feferone. Sjetite se da su najljući dijelovi papričica njihova sjemenka i unutrašnje bijele membrane, pa uklanjanje tih dijelova može smanjiti ljutinu.

Konzistencija: Ako želite gušći ajvar, možete smanjiti količinu ulja ili produžiti vrijeme kuhanja. Ajvar će također postati gušći nakon hlađenja.

Ajvar je jelo koje zahtijeva malo truda, ali nagrada je neprocjenjiva – bogatstvo okusa koje može obogatiti mnoge obroke tijekom cijele godine. Bez obzira na to kako ga konzumirate, sigurno će postati omiljeni dio vaše kuhinje.

Preporučujemo